Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 34/2005
Data wydania:
21.08.2005
Numer wydania:
34
Rok wydania:
2005
Obraz tygodnia
Na skróty
W wieku 90 lat zmarł w Warszawie prof. Wiesław Kotański, twórca polskiej japonistyki, autor wielu prac o religii i kulturze Japonii, tłumacz literatury. W…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
W Moskwie - tydzień po tym, jak w Warszawie chuligani napadli dzieci pracowników ambasady rosyjskiej - dzień po dniu pobito kilku pracowników ambasady RP i…
Komentarze
Nie w ten sposób
Krzysztof Kozłowski
Jest rzeczą oczywistą, że górnicy nie powinni pracować pod ziemią do 65. roku życia. Nie oznacza to jednak automatycznie, jak dawniej, przyznawania…
Idą pielgrzymi
Ks. Adam Boniecki
W tym roku na Jasną Górę wędrowało ponad 40 pieszych pielgrzymek; co najmniej 100 tys. osób. Trasy biegnące z wszystkich stron Polski przekroczyły 15 tys.…
Pytania o neonazizm
Agnieszka Sabor
To jasne, że Housewitz, przypominający reklamę dyskoteki krótki film zrobiony przez holenderskiego studenta i od jakiegoś czasu krążący po internecie, szokuje…
Czytania
Patronka ośmieszonych
Abp Józef Życiński
Można sobie wyobrazić, jak mocno musiała przeżywać te drwiny stojąca pod krzyżem Maryja. Kiedyś na początku ziemskiej drogi Jezusa anioł informował ją, że Syn…
Wiara zaczynem moralności
Paweł Kozacki OP
Piętnaście lat temu, gdy zaczynałem posługę duszpasterską, modne było pytanie: Kim jest dla ciebie Jezus Chrystus?. Mogłeś je usłyszeć od zielonoświątkowców,…
Kraj i świat
Watoto idą do szkoły
Patrycja Bukalska
Od ludobójstwa w Rwandzie minęła ponad dekada. W najcięższym, powojennym czasie akcje charytatywne chroniły rwandyjskie dzieci wojny od śmierci głodowej. Teraz…
Zanim wkroczą dyplomaci
Jakub Boratyński
Kłopoty polskiej polityki zagranicznej nie biorą się ze złej woli urzędników czy niewłaściwie sformułowanych celów strategicznych, lecz z braku nowoczesnego…
"Rozkazuję wam umrzeć"
Stanisław Guliński z Ankary
Choć świat dawno zapomniał o krwawej bitwie na tureckim półwyspie Gallipoli, nie zapomniały o niej dwa narody: dla Turków i Australijczyków to jedno z…
Legenda wolnych duchem
Garth Leggatt
Gdy 20 tys. młodych Australijczyków gościło nad zatoką Gallipoli w czasie tegorocznych obchodów Dnia ANZAC-u, czyli dnia pamięci Australijsko-Nowozelandzkiego…
Brudna gra bez piłki
Jerzy Andrzejczak
Ja jestem uczciwy sędzia - mówi sędzia Laguna z komedii Janusza Zaorskiego Piłkarski poker. - Zapłacili mi za to, żeby było 3:0 i będzie 3:0.
Program minimum
Marek Orzechowski
Europa oparta na biurokratycznych zarządzeniach jest martwa. Europa oparta na idei jedności kontynentu jest nadal żywa, ale Unia Europejska jest w kryzysie.…
Buntownik
Joachim Trenkner
Na tym człowieku Stasi połamała sobie zęby. Roland Jahn, dla którego wzorem i nadzieją był polski ruch Solidarności, nie dał się zastraszyć osławionej…
Moja Polska
Rozumiem rozczarowanie Polaków, sama byłam wtedy rozczarowana postawą Schmidta i Brandta. Ten dystans wobec polskiej opozycji był wielkim błędem przywódców SPD.
Syndrom Misia
Nasi piłkarze nie przychodzą do klubu jak do pracy, żeby w nim spędzić - jak to bywa w Anglii - cały dzień, począwszy od śniadania, przez trening, wypoczynek,…
Taniec z niedźwiedziem
Małgorzata Nocuń
Pobicie polskich dyplomatów i korespondenta Rzeczpospolitej w Moskwie oraz wcześniejsze pobicie dzieci rosyjskich dyplomatów w Warszawie to nie nagłe…
Wiara
W porę, nie w porę
Józef Majewski
Kilka dni po konklawe włoską prasę obiegła informacja, że Kongregacja Nauki Wiary - jeszcze pod rządami kard. Josepha Ratzingera - rozpoczęła prace nad…
Chrześcijanin na rynku idei
Ks. Eberhardowi von Gemmingen, kierownikowi niemieckiej sekcji Radia Watykańskiego, Benedykt XVI opowiedział o tym, jak cudownie jest być chrześcijaninem.
Niemiecka synagoga
Constantin Graf von Hoensbroech
Miejska administracja wspomina na ogół o dzielnicy wokół Rathenauplatz, jednak sami mieszkańcy mówią nie bez sentymentu: Kwartier Latäng. Tę barwną część…
Rozwiedzeni: głód Komunii
Wielkim odkryciem jest dla nich fakt - dla duszpasterza oczywisty - że wcale nie przestali być w Kościele. Są w nim od momentu chrztu i będą do końca życia.…
Kultura
Gorzkie gody
Tomasz Cyz
Rok później
W rok po śmierci Czesława Miłosza nie doczekaliśmy się niestety ani jego Utworów ostatnich, ani nawet dalszych tomów Dzieł zebranych. Ufając, że sytuacja…
Wspólna pamięć?
Rzecz zaczyna się w lipcu 1994 roku w katalońskiej Geronie. Narrator, niespełniony prozaik przeżywający kryzys twórczy, zdecydował się wrócić do zawodu…
Niemcy: ostalgia i rzeczywistość
Margarete Wach
Kino niemieckie, podobnie jak literatura, od 1990 roku daremnie czeka na wielki film o przełomie. Ten, kto chce w kinie poznać konsekwencje zjednoczenia, musi…
Rewolucja w Stalinogrodzie
Agnieszka Sabor
O Arsenale, przypomnianym ostatnio w Warszawie, słyszeli niemal wszyscy. Grupa Krakowska, choć dziś niemal nieobecna w salach wystawowych, przeszła do legendy…
Więzienne wizje
Bogusław Deptuła
Spotkania sztuki dawnej i współczesnej są potrzebne i pożądane z wielu powodów. Sztuka zmieniając się, trwa, zdobywając kolejne obszary.
Człowiek o wielu cieniach
Agnieszka Sabor
Opowieść o miłości i mroku Amosa Oza przypominają nieco kubistyczne obrazy, w których światło miesza się z cieniem... , rozpadając się na tysiące fragmentów, z…
Dwa księżyce
Łukasz Maciejewski
Od kilku lat nie jeździłem na festiwal do Kazimierza. Męczyły mnie tłumy pijanych, agresywnych widzów i niewyszukana oferta. W tym roku tłumy były mniejsze, a…
Śródziemnomorze
Ta ziemia nieustannie spływa krwią. Co zresztą też jest częścią, przerażającą częścią, tradycji tego regionu. Śródziemnomorze nigdy nie było idyllą. Z tej…
Felietony
Kłopoty z pamięcią
Józefa Hennelowa
Lublin ma kłopot z pomnikiem Józefa Czechowicza. Tak w każdym razie doniosła regionalna prasa któregoś dnia w lipcu. Pomnik, upamiętniający śmierć poety pod…
Ostatnie wiersze o miłości
Jacek Bomba
Nauczyciele akademiccy zazwyczaj nie mają samochodu i muszą, przynajmniej czasami, korzystać z komunikacji publicznej. Pewien humanista z bólem obserwuje…
Solidarność społeczna
Marcin Król
Ponieważ wszyscy w najbliższym czasie będą z racji rocznicy zajmowali się solidarnością pisaną wielką literą, my zajmijmy się tą pisaną małą literą, a przecież…
Przegląd prasy
Grzechy futbolu
Na ile kryzys polityczny III RP i kryzys polskiej piłki nożnej mają wspólne korzenie? Czy dzięki poznaniu mechanizmów uniemożliwiających rozwój naszego futbolu…
Tygodnik Czytelników
Próba przybliżenia
Felietony Józefy Hennelowej zawsze są wyrazem zatroskania i poczucia odpowiedzialności za sprawy naprawdę ważne. Nie sposób nie zgodzić się z Autorką, gdy w…
Oporni księża
Przyjmowanie Komunii na rękę wydaje mi się bardziej spersonalizowane w porównaniu z przyjmowaniem jej do ust. Mówi znacznie więcej o zaufaniu, jakim obdarza…
Gest czy spotkanie?
Wczytując się w zalecenia dotyczące przyjmowania Komunii na rękę: “Prawa ręka podtrzymuje lewą ułożona na kształt pateny lub żłóbka (...) następnie prawą ręką…
Od strony praktyki
W naszych, często zatłoczonych kościołach Komunii udziela się w pośpiechu, ponad głowami pierwszego szeregu oczekujących. Jeśli chcemy jej udzielać na rękę,…
Smutek nad Wigrami
Od pół wieku, jak tylko czas pozwala, przemierzam szlak Czarnej Hańczy, zgodnie z zasadą: kto raz tę rzekę i jeziora, które ona łączy, przebył, stale będzie tu…
Liczę na pomoc
Mam na imię Oskar, skończyłem 14 lat. Czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe przykuło mnie do wózka inwalidzkiego. Przeszedłem już jedną operację i chcę…