Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 33/2008
Data wydania:
17.08.2008
Numer wydania:
33
Rok wydania:
2008
Komentarze
Jeden świat, jedno urzeczenie
Michał Kuźmiński
To była piękna ceremonia: gra świateł i barw, rozmach, a zarazem oszczędność, maestria. Poruszająca treść: oto kraj wielkiego dziedzictwa. Na twarzach duma,…
Wiceminister na tarczy
Dariusz Jaworski
Witold Waszczykowski, wiceminister spraw zagranicznych i główny negocjator umowy z USA w sprawie tarczy antyrakietowej, nieco zakołysał naszą sceną polityczną…
PSL się nie zmieni
Roman Graczyk
W ostatnich tygodniach media donoszą o nepotyzmie w instytucjach pozostających pod kontrolą Polskiego Stronnictwa Ludowego. W KRUS, agencjach rolnych czy…
Kraj
Firma obywatelska
Olaf Osica
Uzawodowienie armii nie wiąże się tylko z wielkością sił zbrojnych, ich strukturą i kosztami zniesienia poboru, lecz przede wszystkim z sensem ich istnienia…
Szczęście bez ambicji
Zdzisław Krasnodębski
Polska jest ciągle krajem zacofanym, przeżartym korupcją i cwaniactwem, przeżywającym kryzys tożsamości, krajem nieszanowanym przez samych Polaków i przez…
Dać Cyganowi szkołę
Katarzyna Kolska
Teraz mówią: Cygan w Poznaniu ukradł kurę. Niech mówią lepiej: Cygan w Poznaniu skończył Akademię.
Głupi w oczach świata
Elżbieta Isakiewicz
W Gułtowych pod Poznaniem proboszcz Eda Jaworski na czas olimpiady zamknął się w kościele. Wziął ze sobą Biblię, różaniec, chleb i wodę. Tam też śpi. Tak…
33/08
"TP" 31/08
Co to jest prawda?
Tadeusz Gadacz
Giordano Bruno zginął śmiercią męczeńską, gdyż jego prawda była osobistym przekonaniem, którego nie da się obiektywnie zweryfikować. Mógł jedynie o niej…
Wiara
Okruchy ze stołu
O. Wiesław Dawidowski
W małej misji katolickiej w Nigerii ciężko zachorowała dziewczynka. Najbliższy szpital był oddalony o 90 km. Miejscowy ksiądz i lekarz w jednej osobie wyjechał…
Europejski szlak Pawła
Abp Józef Życiński
W nocy miał Paweł widzenie: jakiś Macedończyk stanął przed nim i błagał go: przepraw się do Macedonii i pomóż nam. Zaraz po tym widzeniu staraliśmy się…
Pobożność nie zastąpi terapii
Ks. Robert Krzywicki MIC
W kościołach zwracamy w sierpniu uwagę na alkohol, bo tak się tradycyjnie przyjęło. Ale dobrą sprawę można popsuć złymi metodami. Trzeba mówić nie tylko o…
O sakramencie kapłaństwa
Ks. Adam Boniecki
To, że Apostołowie otrzymali od Chrystusa szczególną misję i władzę, nigdy nie budziło wątpliwości. Także możliwość przekazywania tej misji i władzy innym.…
Zupa dla pielgrzyma
Stanisław Zasada
Pielgrzymowanie zmienia duchowo nie tylko pątników. Odmienia też tych, którzy po drodze dają pielgrzymom jeść i przyjmują ich na nocleg. Choć ta gościnność nie…
Wzięta do Nieba
Monika Waluś
Wniebowzięcie rozumiemy intuicyjnie; tak potocznie określamy stan kogoś, kto jest zachwycony bez granic. Maryja wniebowzięta - szczęśliwa, cała przeniknięta…
Świat patrzy na Chiny
Marcin Żyła
Biznesmeni robiący w Chinach interesy mawiają półżartem, że kiedy rano jadą do pracy i widzą nowy plac budowy, to mogą być pewni, że wieczorem, kiedy będą…
33/08
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Czy Gdańsk leży dziś na Kaukazie?
Anna Łabuszewska
Celem militarnej akcji Moskwy jest obalenie prezydenta Saakaszwilego, podporządkowanie Gruzji i zmuszenie jej do rezygnacji z aspiracji euroatlantyckich.
Dni, które wstrząsnęły Gruzją
Gruzja prosi o pomoc. Ale że społeczność międzynarodowa reaguje na razie tak, jak zwykła reagować, Gruzini nastawiają się na długi "konflikt na…
Swanowie się nie poddają
Daleko stąd, w świecie, mówiono o "konflikcie". Ale to nie był konflikt. Była to linia frontu wojny pozycyjnej: w zamieszkanej przez plemię Swanów…
Prezydent Gruzinów
Krzysztof Strachota
Kim jest człowiek, którego Rosjanie tak nienawidzą, że aż toczą wojnę, aby go obalić? Kim jest Micheil Saakaszwili?
Historia
Bransoletka z zaginionym
Przemysław Wilczyński
Do Ochotnicy przyjechali dwaj Amerykanie. Chcą, by porucznik William Beimbrink, ostatnio widziany w Gorcach 64 lata temu, wreszcie wrócił do domu.
Przypadki porucznika Kurko
Jussi Jalonen z Tampere
Zapalony żołnierz, poszukiwacz przygód, antykomunista: młody Fin był jednym z ochotników z zagranicy, którzy w 1920 r. pomagali Polakom odeprzeć ofensywę Armii…
2350 dni Lwowa
Wojciech Pięciak
Jednym z autorów tej księgi-kroniki jest Jerzy Węgierski: dziś żyjący w Katowicach, jeden z bohaterów "Archipelagu Gułag" Sołżenicyna (postać…
Nauka
Chiny wyprzedziły USA...
Rafał Motriuk
Chiny stały się krajem o największej liczbie internautów na świecie - podał rząd w Pekinie. Tym samym dotychczasowy lider, Stany Zjednoczone, spadł na drugie…
...a niedługo wyprzedzą Niemcy
Rafał Motriuk
Chiny szybko zwiększają nakłady na produkcję czystej energii. W zeszłym roku rząd w Pekinie zainwestował w energię odnawialną 12 mld dolarów. Pod tym względem…
Konferencja HIV/AIDS w Meksyku
Rafał Motriuk
W stolicy Meksyku odbyła się 17 Światowa Konferencja dotycząca walki z AIDS. Rozmowy dotyczyły dostępności i metod leczenia, dystrybucji leków oraz sytuacji…
Zdolni do wszystkiego
Grzegorz Gajewski
Igrzyska olimpijskie prowokują dyskusję o ludzkich możliwościach i granicach, których nawet zawodowcy przekroczyć nie są w stanie. W sporcie wyczynowym…
Na Marsie lód i brud
Rafał Motriuk
Na Marsie lód i brud
Kultura
Na własny rachunek
Marek Nowakowski
Marek Nowakowski: Interesował mnie świat, od dołu do góry, tyle że miałem większe możliwości poznawania dołu. Czułem, że "dół" to fundament, prawdziwa Polska,…
Podróż na Czarne Wyspy
Lektor
Michael Moran: ZA MORZEM KORALOWYM - to był ostatni, niezrealizowany projekt Ryszarda Kapuścińskiego: wyprawa na Wyspy Trobrianda śladem wielkiego antropologa…
Batman od lat osiemnastu
Michał Oleszczyk
Film Christophera Nolana został entuzjastycznie przyjęty na Zachodzie, gdzie chwali się jego "powagę" i "głębię". Od kiedy jednak powaga i…
Wierzący w rzeczywistość
Katarzyna Kubisiowska
Fotografie Andrzeja Georgiewa pokonują ograniczenia dwóch wymiarów, stają się bardziej realne niż ludzie, z którymi obcujemy na co dzień.
Koszmarne mroki
Krzysztof Siwczyk
Wiersze Podgórnik stanowią lustro, odbijające najbardziej dynamiczne przemiany w poezji minionej dekady.
Dialog pokoleń
Michał Klubiński
Podczas Festiwalu pianistyka średniego pokolenia ścierała się z młodą, zaś rosyjska z azjatycką.
33/08
IV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa "Od Pogorelicia do Czajkowskiego"
Chora Ameryka
Anita Piotrowska
W czasach zimnej wojny Michael Moore mógłby być idealnym narzędziem w rękach sowieckiej propagandy. Dziś otyły jegomość w bejsbolówce jest niespokojnym…
33/08
Portrecista
Felietony
Prawnicy i szamani
Marian Stala
W latach 80. zeszłego wieku (nie mówiąc o wcześniejszych dekadach PRL-u) demokratyczne państwo prawa wydawało się w Polsce nieosiągalną mrzonką. Pod koniec lat…
Teraz, wtedy
Józefa Hennelowa
Spór o to, kto z nas dzisiaj jest lepszym, większym czy zgoła prawdziwym patriotą, a kto nie, jest jednym z najsmutniejszych sporów, jakie mogliśmy sobie…
Dokąd prowadzi ta droga?
Wojciech Bonowicz
Co z tymi Chinami? Zaczęła się olimpiada, a ja - posłuszny głoszonej przez wielu zasadzie: jeśli nie możesz nic zrobić, staraj się przynajmniej być dobrze…
Zmysły
Spacerując po Marsie
Agnieszka Sabor
Był reporterem, ale nade wszystko turystą z Zachodu - takim, jak miliony tych, którzy dziś okrążają świat. Wilhelm Ze’ev Aleksandrowicz w 1934 r. zrobił w…
Dodatki w numerze TP 33/2008
Noc Cracovia Sacra (33/2008)
Noc Cracovia Sacra - program
Opactwo OO. Benedyktynów w Tyńcu
Miasto skarbów
Agnieszka Sabor
Kościoły i klasztory Krakowa pokażą swoje skarby nocą 15 sierpnia. To znacząca data - fara, bogata słynnym Ołtarzem Wita Stwosza, poświęcona jest właśnie…
Dźwiękowe tajemnice
Daniel Cichy
Dalekie od błahej ilustracyjności "sonaty różańcowe" Heinricha von Bibera to sztuka najwyższej próby. W Krakowie wykona je wirtuoz barokowych…