Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 33/2003
Data wydania:
17.08.2003
Numer wydania:
33
Rok wydania:
2003
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
Szef Kancelarii Premiera Marek Wagner zwolnił członków gabinetu politycznego Leszka Millera - Adama Jaśkowa i Jerzego Godulę, a wicepremier Marek Pol odwołał…
Komentarze
Polska A, Polska B, Polska SLD
Andrzej Brzeziecki
Dotychczasowy podział na Polskę A i Polskę B odchodzi do lamusa, bo tę drugą zastępuje obszar będący pod polityczną i ekonomiczną kontrolą SLD-owskich bonzów.…
Kto tu rządzi
Krzysztof Burnetko
Szefowi kancelarii Premiera Markowi Wagnerowi wystarczyło kilka godzin, by zwolnić członków gabinetu politycznego Leszka Millera, którzy złamali ustawę…
Wrogowie czy wyzwoliciele
Robert Kusek
Dowództwo sił koalicyjnych w Iraku ogłosiło w ub. tygodniu radykalną zmianę procedur i strategii działania. Największe modyfikacje dotyczą zasad bezpośrednich…
Antykapitalizm po francusku
Jacek Kubiak
Przywódca francuskiej Konfederacji Chłopskiej - José Bové - zorganizował w miniony weekend w Larzac na południu Francji antyglobalistyczny piknik. Mimo upałów…
Czytania
Mędrzec o kobiecie
Elżbieta Adamiak
Żadna inna biblijna księga mądrościowa nie poświęca kobietom tyle miejsca co Mądrość Syracha. Również sama Księga nie zajmuje się żadną inną grupą tak…
Krew
Ks. Jan Słomka
Już słowa Jezusa o ciele, które będzie pokarmem, gorszyły Żydów, ale najbardziej gorszące dla nich, w tym także dla uczniów Jezusa, były słowa o krwi, która…
Kraj i świat
Oswajanie strachu
Jerzy Korczak
Drobna, niewysoka, o krótkich gładko zaczesanych włosach, zawsze skromnie ubrana, była idealnie wtopiona w pejzaż okupacyjnej warszawskiej ulicy. Tylko ci, co…
Dołączmy do odważnych
Marek Orzechowski
Za kilka miesięcy Polska będzie członkiem UE. Te kilka słów czyta się zaledwie dwie sekundy. Musiały jednak minąć lata, by można je było napisać. W tym czasie…
Stańcie do apelu poległych
Patrycja Bukalska
Po burzy tuje pachną mocniej niż zwykle. W popołudniowym, jaskrawym jeszcze słońcu, schną alejki cmentarza Powązkowskiego. Pusto. Tylko w kwaterze batalionu “…
Pytania o populizm
Jerzy Szacki
Populizmem warto zajmować się co najmniej z trzech powodów. Pierwszy to kariera słowa “populizm" we współczesnym dyskursie politycznym. Drugi to stan…
Nie litować się nad Niemcami
Z Markiem Edelmanem rozmawiają Krzysztof Burnetko i Jarosław Makowski.
Wiara
"Dusóm-ześ cłeku, a nie ciałym"
Bartek Dobroch
“Jędruś - tyn mioł rozum! Mioł rozum do rozumu, a nie ino do świata. Jedni naprawiali to, drudzy tamto, a on wzión sie do naprawiania rozumu" - tak,…
Z misją Baranka
Katarzyna Wiśniewska
Jedynymi bogactwami, jakie św. Dominik przekazał w testamencie współbraciom, były miłość, pokora i dobrowolne ubóstwo. Tylko tyle i aż tyle posiadał od czasu,…
Najliczniejsza, najstarsza, najdłuższa
Każdego roku do maryjnego sanktuarium na Jasnej Górze przybywa około 4 milionów wiernych. Prawie milion przychodzi w ponad stu ogólnopolskich pielgrzymkach.…
Laboratorium wiary
Jarosław Borowiec
“Przyszliśmy tutaj, drodzy moi, zamyślić się nad prawdziwym człowiekiem. Zostawiliśmy tam na dole ten świat kłamstwa, świat złudzenia, świat iluzji" -…
Aby góral był człowiekiem
Marek Grocholski
Pierwszy zakopiański proboszcz ks. Józef Stolarczyk z trudem przyzwyczajał gazdów, aby zdejmowali kapelusze w kościele i nie odpalali fajki od wiecznej lampki…
Kultura
"Byśmy miłowali"
“Jest to poezja elegijna i ściszona, próbująca opanować chaos i cierpienie wypełniające świat - przez odwołanie się do podstawowego gestu współczucia i…
"Ołtarz całopalny serca"
Podtytuł tej książeczki - “Utwory ostatnie" - jest mylący. Chodzi bowiem o teksty z kilku wojennych lat, wydobyte z papierów zmarłej 9 lipca 1945 roku w…
Pochwała malarstwa
Barbara Majewska
Z Kartą Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) wchodzę do Prado, Luwru, wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum. Nie została uznana, gdy…
Koziołka Matołka bój ze stalinizmem
Krystyna Heska-Kwaśniewicz
W latach stalinowskich na indeksie znalazły się wszystkie książki Kornela Makuszyńskiego. Zakaz publikacji objął także książeczki dla dzieci, w tym “Przygody…
Upadek domu von der Marwitzów
Jadwiga Żylińska
Ciocia Dziunia była cioteczną siostrą Ojca. Wyszła za mąż za Władysława von der Marwitza, należącego do wysokiej arystokracji niemieckiej, której jedna linia…
Muzyka między dźwiękami
Tomasz Cyz
Istnieją trzy główne sposoby poznania nowej muzyki. W pierwszym to ona zdobywa, nie pytając o zdanie, porywa i zachwyca, nie zostawiając cienia wątpliwości. W…
Czy poeta może odejść?
Tomasz Cieślak-Sokołowski
Gdy Janusz Szuber mówił mi o swojej pracy nad najnowszą książką, wiedziałem, że znajdę w “Lekcji Tejrezjasza" wiersze dobrze znane, czułem jednak, że…
W "Kresach"
Ostatni kwartalnik literacki “Kresy" (nr 53) przynosi wiele interesujących tekstów. Z przyjemnością przeczytałem fragmenty “Geparda" Giuseppe Tomasi…
Poezja i dobroć
Zygmunt Kubiak
Piękna, pełna zadumy, a nacechowana nienatrętną czujnością i przenikliwością twarz młodej Zofii Starowieyskiej-Morstinowej (ur. 21 VII 1891 w Bratkówce koło…
Felietony
Ziemia za darmo
Józefa Hennelowa
Nie, nie hektary i nie działki. Ziemia, planeta ludzi, ta “cała niebieska", “cudowna", jak ją podziwiali po raz pierwszy z przestrzeni astronauci…
Naturalne i sztuczne
Stanisław Lem
Pani, która w poprzednim “Tygodniku" zabrała głos w dyskusji o antykoncepcji, podział na naturalne i sztuczne uznaje za oczywisty i nieruchomy. Tymczasem…
Kto to był Truman?
Czesław Miłosz
Położyłem na biurku trzy tomy “Dzieł wybranych" Gałczyńskiego (Czytelnik 2002) i otworzyłem tom pierwszy, “Poezje". No i pięknie. Ale czy wypada,…
Czego nie można przewidzieć
Marcin Król
Wiemy, aż za dobrze, że można przewidzieć skutki upałów i suszy, ale wiemy równocześnie, że pogodę da się przewidzieć tylko do pewnego stopnia. Wiemy też, że…
Przegląd prasy
Talk shows
Programy realizowane wedle formuły "talk show" są jednym z najdynamiczniej rozwijających się gatunków w ofercie polskich stacji telewizyjnych. O ile…
Tygodnik Czytelników
"Krewieństwo i miłość"
Joanna Olech w artykule “Patos i zwykłe dobro" (“TP" nr 31/03) nie wspomina o związkach Kornela Makuszyńskiego z Litwą. Pisarz dobrze poznał ten kraj…
Zaniżone dane
W “Ściądze z Francji" (dodatek francuski z serii “Unia dla Ciebie", “TP" nr 31/03) przeczytałem, że wyznawców islamu jest we Francji 4 proc. Są…
Spotkanie w Nadliwiu
Zapraszam dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym do lat 15 oraz ich rodziny do udziału w ,,Integracyjnych Dniach Modlitwy", organizowanych w Domu…
Wizy a sprawa łopat
Opublikowany na łamach “TP" (nr 31 br.) felieton Jacka Podsiadły “Po pierwsze, nie mają łopat" spowodował, że zdecydowałam się zabrać głos w…
Ani słowa o ojcach
Jestem osobą z ponad 30-letnim stażem małżeńskim. Stosując NPR, doczekaliśmy się trójki dzieci, dwoje planowanych. Dzięki Bogu, zdrowie i sytuacja materialna…
Gdzie są odważni?
Przez niektóre głosy w dyskusji o antykoncepcji przemawiają: kalkulacja, lęk i obawa. A przecież, jeśli wierzę, że Bóg mnie kocha i zabezpiecza moje życie,…