Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 32/2009
Data wydania:
09.08.2009
Numer wydania:
32
Rok wydania:
2009
Edytorial
Najgorsze jest możliwe
Ks. Adam Boniecki
Wśród bodźców prowadzących do poczynań zbrojnych niepoślednią rolę odgrywa uporczywe poczucie krzywdy, zniewolenia i niesprawiedliwości.
Bandera: mit, historia i rajd rowerowy
Ks. Adam Boniecki
1 sierpnia wystartował rajd "Europejskimi śladami Stepana Bandery". Trasa prowadzi z Czerwonogradu przez Lwów, Sanok, Kraków i Oświęcim do Monachium…
Komentarze
Polskie katharsis
Piotr Mucharski
Prezydent Lech Kaczyński zaproponował, by dzień wybuchu Powstania Warszawskiego stał się obchodzonym co roku świętem narodowym (ale nie dniem wolnym od pracy,…
Salomonowa bezradność
Artur Sporniak
Samotnie wychowująca dwie córki 32-letnia łodzianka wynajęła swój brzuch, by urodzić dziecko obcym ludziom. Nie spodziewała się jednak, że instynkt…
Kraj
Po co nam Mazurski Park Narodowy?
Michał Olszewski
Przeciętnemu Polakowi Kraina Wielkich Jezior Mazurskich kojarzy się zczystą wodą idziewiczym lasem. To obraz piękny, ale nieprawdziwy.
Park to dobra marka
Tomasz Żylicz
Prof. Tomasz Żylicz, ekonomista: Jeśli polscy podatnicy uznają, że część Mazur zasługuje na miano parku narodowego, powinni również wspólnie zrekompensować…
Szansa, a nie hamulec
Krzysztof Worobiec
Mieszkańcy polskich parków narodowych nie chodzą w łapciach, nie jeżdżą furmankami, a bezrobocie jest tam mniejsze niż na Mazurach. Dlaczego w Mazurskim Parku…
Ukryte sprężyny
Rafał Matyja
Słowa byłego szefa UOP Gromosława Czempińskiego, przyznającego się do inspirowania powstania Platformy Obywatelskiej, nie wywołały politycznej ani medialnej…
Życie bez Gewerby
Andrzej Ficowski
Największym rarytasem jest upolować prawdziwego Niemca. Prawdziwych Niemców już podobno nie ma, ale ci, którzy zostali, płacą minimum 10 euro na godzinę, dają…
Wojna w Europie (czas przyszły)
Bartłomiej Sienkiewicz
To nie dzisiejsze doświadczenia i ideologiczne przesłanki określają możliwość wojny w Europie, ale polityka, jaką znamy od stuleci. Z jej nieprzewidywalnością…
Wiara
Czytania liturgiczne 9 - 16 sierpnia 2009
19. NIEDZIELA ZWYKŁA: 1 Krl 19, 4-8; Ps 34; Ef 4, 30-5, 2; J 6, 41-51.
Depresja i chleb z nieba
O. Wiesław Dawidowski
Czasami spotykam się z ludźmi niosącymi w sobie pragnienie odejścia w połowie drogi. Żyją w stanie walki duchowej, wśród wszechobecnych lęków, niemal…
Weetchanan
Paweł Śpiewak
Księga Powtórzonego Prawa 3, 23 - 7, 11
Bezinteresowna nienawiść
Abp Józef Życiński
Faryzeusze mówili: On tylko mocą Belzebuba, władcy złych duchów, wyrzuca złe duchy. Mt 12, 24
Płeć kapłaństwa
Michał Rychert
Wiara szuka zrozumienia. Kościelne orzeczenia uznane za ostateczne nie zwalniają więc z szukania uzasadnień, które pozwolą uzyskać zrozumienie jej treści.…
Zaproszenie do tańca
Ks. Jacek Prusak SJ
Kościół poza nowoczesnością nie jest zrozumiały. Jeśli nowoczesność odrzuca, pozostaje sobą, ale tylko dla siebie - a takiej misji nie powierzył mu Jezus.
Więcej o Jezusie
Jarosław Makowski
Gdyby liczba dyskusji o kapłaństwie przekładała się na jakość życia księży, dawno nie mielibyśmy prawa mówić o kryzysie duchowieństwa. Ale jest odwrotnie.
3 - 10 sierpnia 2009
STOLICA APOSTOLSKA
Dialog czy nawracanie
Józef Majewski
Amerykański episkopat daje zielone światło na prowadzenie misji wśród Żydów.
Belgijski łącznik
Ks. Adam Boniecki
W tamtych czasach polski ksiądz cicho czytał łacińskie teksty, podczas gdy lud śpiewał pobożne pieśni lub odmawiał różaniec. Dzwonek ministranta pięć razy…
Jaki pokój daje Chrystus
Paweł Kozacki OP
Pan Jezus w czasie ostatniej wieczerzy, zapowiadając posłanie Ducha Pocieszyciela, wypowiada znamienne słowa: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam.…
Świat
Śmierć Walerego Boboka
Andrzej Brzeziecki
Wiktor Bobok zatrzymał taksówkę obok demonstrantów. Słyszał krzyki. Gdyby podszedł, może ujrzałby syna, zabrał? Ale ktoś spytał: pan wolny? I Wiktor odjechał.
Czas na mediację
Andrzej Brzeziecki
Mołdawscy komuniści przegrali wybory i zarazem je wygrali. Nie mogą rządzić, ale bez nich nic nie da się zmienić. Impas może przełamać Unia Europejska. Jeśli…
Od Jordanu do morza
Zuzanna Radzik
"To nie problem Obamy, to nie problem świata. Osiedla to twój problem!" - przekonują izraelscy działacze pokojowi. Jednak większość Izraelczyków…
Czy naród wytrzeźwieje
Anna Łabuszewska
"Byłoby dobrze, gdybyśmy mniej pili" - powiedział premier Władimir Putin. "Spożycie alkoholu jest w Rosji kolosalne" - zawtórował mu…
Historia
Pamięć i zapomnienie
Marcin Urynowicz
Członkom rodziny Adama Czerniakowa - prezesa samorządu warszawskiego getta, który popełnił samobójstwo w 1942 r. - pomagało liczne grono osób. Część z nich…
Nauka
Duch lekkości
Tadeusz Sławek
Biegniemy, aby odnaleźć miarę naszego bycia. Biegniemy zaś dobrze, ku zwycięstwu, jeśli czynimy to nie oszczędzając się, ale też zbytnio nie forsując, właśnie…
Wielki Brat Kindle
Kamila Sławińska
Nie ma wątpliwości - w ciągu kilku dziesięcioleci e-książki zastąpią druk. Będzie to wymagało nowych przyzwyczajeń. I przyniesie nowe niebezpieczeństwa.
Kultura
Misja za burtą!
Krzysztof Koehler
Krzysztof Koehler, były kierownik TVP Kultura, w zeszłym tygodniu pozbawiony funkcji: Środowiska kulturalne zaczynają się dystansować do polityki rządu, bo z…
Kulturalne taczki
Grzegorz Jankowicz
Najpierw główne kanały telewizyjne uwolniono od programów misyjnych - ocalały one w antenach tematycznych. Teraz przyszła kolej na ich likwidację. Rzeczywistym…
Bunt i klęska
Lektor
Sándor Márai: ZBUNTOWANI - kolejne książki węgierskiego arcypisarza docierają do nas dzisiaj jak przybysze z innego czasu, świadkowie umarłych światów.
Wychowani na „Erze”
Anita Piotrowska
Zakończony 2 sierpnia festiwal Era Nowe Horyzonty okazał się jedyną w swoim rodzaju hybrydą imprezy edukacyjnej, kształtującej u młodych widzów to, co Peter…
Życie liberackie przez antycypację
Anna Wasilewska
Fascynacja monumentalną powieścią Georgesa Pereca nie słabnie. Pierwsze polskie wydanie rozeszło się bez śladu, a pojedyncze egzemplarze do niedawna osiągały w…
Raport z oblężonego miasta
Michał Paweł Markowski
Historycy literatury w większości przypadków nie troszczą się o to, kim jesteśmy i jak rozumiemy rzeczywistość, w jakiej tkwimy po uszy.
Minimal art i polityka
Piotr Kosiewski
Wystawa w łódzkim ms2 przekonuje, że przy pomocy najprostszych środków, używając abstrakcyjnych znaków, można tworzyć dzieła dotyczące aktualnych i drażliwych…
Przestrzenie
Agnieszka Sabor
"Autoportret", pismo ukazujące się od 2002 r., to forum debaty o kondycji współczesnego człowieka. Wyjątkowe, bo punktem wyjścia jest tu przestrzeń,…
3 - 10 sierpnia 2009
Zmarli:
Felietony
Abonament
Marian Stala
1 Należę do tych, którzy płacą abonament radiowo-telewizyjny. Zdaniem wielu (albo nawet: zdaniem większości) jest to zachowanie dziwaczne. Nic nie szkodzi;…
MINUTA MILCZENIA W GODZINIE W
Jan Klata
niż
Rysiek
Wojciech Bonowicz
Kiedy Rysiek się urodził, jego ojciec odszedł. Nie potrafił zaakceptować syna z zespołem Downa. Nie zaakceptowało też Ryśka rodzeństwo; przez całe lata, kiedy…
Pocztówka z wakacji
Józefa Hennelowa
Tutaj wszyscy rozmawiają o zdrowiu. Zdrowiu, które było, a powinno wrócić. O tym, które jest zagrożone, ale się naprawi. I o tym zdrowiu, które choć trochę…
Zmysły
Miecz San Galgano
Jarosław Mikołajewski
Miecz w skale, zatopiony w niej jak palec Tomasza w ranie na boku Chrystusa, tkwi na środku kościółka. Szklana półkula nie pozwala mocować się z rękojeścią.