Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 31/2010
Data wydania:
01.08.2010
Numer wydania:
31
Rok wydania:
2010
Edytorial
Przepustka?
Ks. Adam Boniecki
Wierzę, że książka przetrwa. Nie jest to wiara naiwna, choć w miejscach, gdzie przez lata były moje ulubione księgarnie, dziś są sklepy z butami albo banki.
Mediator i gwarant
Ks. Adam Boniecki
Kiedy po niefortunnej wypowiedzi pana prezydenta o usunięciu krzyża sprzed Pałacu Namiestnikowskiego atmosfera zaczęła się zagęszczać, a w powietrzu wisiał…
Komentarze
Kosowo to nie precedens
Aleksandra Cholewa
Ostateczny sukces Kosowa i spektakularna porażka Serbii - tak światowe media opisały czwartkowe orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.…
Wielki tort
Anna Mackiewicz
Nasila się w Polsce debata o kształcie i strukturze mediów publicznych w związku z pracami nad nową ustawą, określającą ich organizację i funkcję.
Kraj
Martwe dusze
Grzegorz Jankowicz
Gdy połowa Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wyborach, wieszczy się kryzys społeczeństwa obywatelskiego. Dlaczego milczeć, gdy podobny odsetek deklaruje…
Biblioteki od macochy
Jadwiga Kołodziejska
Rząd norweski w przyjętej w 2000 r. ustawie bibliotecznej postanowił, że czytelnik nie może mieć do biblioteki dalej niż dwa kilometry.
Szybkie słowa
Jerzy Sosnowski
Jerzy Sosnowski, pisarz i bloger: Kiedy człowiek opanuje szybkie "skanowanie" tekstu internetowego, przy książce odczuwa zniecierpliwienie - bo tekst…
Życie jest gdzie indziej
Bartłomiej Sienkiewicz
W polskiej polityce chodzi o coś zupełnie innego, niż nam się wydaje. I nie o to, co usiłują nam wmówić jej główni aktorzy. A już najmniej chodzi o samą…
Sprostowanie
W numerze "TP" 26/2010 w artykule "Minister wypowiada wojnę" opisującym nieprawidłowości na rynku stłuczki szklanej napisałem, że spółka…
Wolontariusze 50+
Ze wzruszeniem przeczytałam artykuł "Czas lecących żurawi" Elżbiety Isakiewicz oraz "Mądrość ludzi starych" ks. Bonieckiego z numeru 27/…
Bo nikt nam nie wierzy
Iwona Śledzińska-Katarasińska
Rozmawiała Anna Mackiewicz
Ukraina już niemodna
Andrzej Szeptycki
Rząd Donalda Tuska zdaje się sądzić, że przyjaźń z Ukrainą odciąga Polskę od spraw europejskich. Nic bardziej mylnego.
Poza granicą bólu
Jolanta Stokłosa
Jolanta Stokłosa, Hospicjum św. Łazarza: Przez służbę drugiemu zmienia się nasz stosunek do własnego życia - bez złudzeń dostrzegasz, że niczego stąd zabrać…
Wiara
Czytania liturgiczne 1 - 8 sierpnia 2010
18. NIEDZIELA ZWYKŁA: Koh 1, 2; 2, 21-23; Ps 95; Kol 3, 1-5. 9-11; Łk 12, 13-21;
Nie bądź bałwanem
O. Wacław Oszajca SJ
Marność nad marnościami, wszystko marność" - ulubiony temat kaznodziejów-manichejczyków katolickich, ewangelickich i prawosławnych.
Eikew
Paweł Śpiewak
Ks. Pwt 7, 12?11, 25
Spalić Samarię?
Abp Józef Życiński
Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jerozolimy. Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: "Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba…
Co rozwesela serce
Ks. Andrzej Draguła
Namawianie czy przymuszanie do picia nie jest bliskie tradycji biblijnej. Abstynencja też nie. Biblijny model picia alkoholu ukazuje opis uczty u króla…
Wejść, wyjść, zwiedzać
Zuzanna Radzik
Rekord: 1,6 miliona. Tylu ludzi odwiedziło Ziemię Świętą w pierwszej połowie tego roku. Dwie trzecie z nich to chrześcijanie. Jak wygląda ich wędrówka śladami…
Joint venture z Bogiem
Ks. Alfons Józef Skowronek
Cierpimy dzisiaj w Kościele na manko duchowego kapitału. Ale czy gdybyśmy mogli sformułować życzenie, prosilibyśmy o wiarę?
19 - 26 lipca 2010
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Czarny przypływ
Robert Stefanicki
Zdecydowana reakcja świata na wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej mieszkańcom Delty Nigru wydaje się niepojęta. U nich podobna katastrofa trwa już od pół wieku…
Rany trzeba rozdrapać
Juan Diego Botto
Juan Diego Botto: To zawstydzające, że nadal jest w Europie taki kraj, Hiszpania, w którym są nieodkryte masowe groby. Rozmawiała w Madrycie Patrycja Bukalska
Rodziny z Puerta del Sol
Patrycja Bukalska
"Nazywam się Virgilio Leret Ruiz", mówi Pedro Almodóvar i opisuje, jak zamordowano go na początku wojny domowej, gdy on, wojskowy pilot, odmówił…
Paradoks sędziego
Maciej Wiśniewski
Ameryka Łacińska z uwagą śledzi los sędziego Garzóna. Bo to on pierwszy pokazał sędziom na całym świecie, że można dochodzić sprawiedliwości za zbrodnie, bez…
Historia
Lekcja
Przemysław Wilczyński
Jak zająć licealistę historią? Sprowadzić na Wawel syna "generalnego gubernatora". Herr Niklas Frank opowie, jak podczas zabawy w katedrze chował się…
Kultura
Rozpacz w zawieszeniu
Magdalena Rittenhouse
Surowość i prostota aspirowały kiedyś do bycia normą etyczną - uważa Tony Judt. Były fundamentem dla moralnej ważkości. Dziś jednak stały się towarem…
Tropy lepszego świata
Tony Judt
Po długiej, nieuleczalnej chorobie zmarł wybitny humanista, historyk Tony Judt. Miał 62 lata. Dwa tygodnie temu w TP opublikowaliśmy wywiad z nim. Dziś…
W połowie drogi
Agnieszka Sabor
,
Piotr Kosiewski
O tym, co jest ważne w sztuce współczesnej, w znacznej mierze decydują muzea i galerie.
Sfera prywatna nadal słaba
Anda Rottenberg
Z Andą Rottenberg rozmawiał Piotr Kosiewski
Jednak instytucje publiczne
Maria Poprzęcka
Trudno pokusić się o generalny osąd, bowiem instytucje publiczne są bardzo zróżnicowane pod względem charakteru działalności, profilu i sprawowanej roli.
Leśmian!!!
Lektor
Bolesław Leśmian: POEZJE ZEBRANE - jeden z największych naszych pisarzy, zmarły blisko siedemdziesiąt trzy lata temu, dotąd nie doczekał się krytycznej edycji…
„Pozostałe – bez znaczenia”
Jakub Puchalski
Caravaggio - "włóczęga i pijak" ze szkolnej lekcji, twórca baroku i pierwszy realista zarazem, malujący brudne pięty pielgrzymów i prostytutki jako…
31 lipca - 6 sierpnia 2010
Megunica
19 lipca - 2 sierpnia 2010
Zmarli:
Felietony
Książka na wakacje
Jan Klata
Ponieważ niemal każdy Polak w rubryce hobby wpisuje: "sport i dobra książka" - i nie bez kozery, gdyż rodacy generalnie lubią się ruszać i dużo…
Macierewicz i Palikot
Marian Stala
20 lipca posłowie Prawa i Sprawiedliwości powołali wielki liczebnie, choć pozbawiony uprawnień zespół, mający zbadać katastrofę smoleńską i wszelkie…
Wyrok
Wojciech Bonowicz
Wracam w tych dniach do tego, o czym pisałem po katastrofie smoleńskiej ("TP" 17/2010). Cytowałem wówczas jedną z małych próz Herberta, opisującą…
Nie do pojęcia
Józefa Hennelowa
Jest sobota 24 lipca. Właśnie obejrzałam w TVN 24 program "Fakty po Faktach". Była to rozmowa z jedną z osób, które straciły najbliższego człowieka w…
Zmysły
Życie po Palermo
Wojciech Nowicki
Próbuję zeżreć to miasto. Naczytać się to nie to samo, co poczuć w środku nocy, jak cieknie sokami i fermentuje, a w to się wkradają słodkie tony roślin,…
Dodatki w numerze TP 31/2010
Kwartalnik Chopinowski 2 (31/2010)
Happy Birthday, Fryderyku!
Charles Rosen
Chopin był jedynym kompozytorem swojego pokolenia, który po ukończeniu 21 lat nie napisał mało efektownego długiego utworu. Większe kompozycje Schumanna…
W tej muzyce jest duma
Rafał Blechacz
Moja przygoda z muzyką Fryderyka Chopina rozpoczęła się, gdy miałem 11 lat.
Przez całe życie
Alexandre Tharaud
W muzyce Chopina byłem zanurzony od dzieciństwa. Moja matka była nauczycielką tańca klasycznego, a jej studio przylegało do naszego mieszkania.
Chopina gram tylko w domu
Andreas Staier
Andreas Staier, wirtuoz klawesynu i historycznego fortepianu: Chopin będąc wielkim rewolucjonistą w zakresie faktury fortepianowej, harmonii czy sposobu…
Francja: Geniusz w Panteonie?
François-Xavier Szymczak z Paryża
Aux grands hommes, la Patrie reconnaissante": "Wielkim ludziom wdzięczna ojczyzna".
Niemcy: Chopin, czyli wolność
Joachim Trenkner
Najstarsze niemieckie towarzystwo chopinowskie ma swoją siedzibę nie w muzycznej metropolii, jaką jest Berlin, ani nawet nie w takich europejskich centrach…
USA: Najszczęśliwszy chłopiec świata
Magdalena Rittenhouse
Upalne, niedzielne popołudnie. Nie ma czym oddychać. Do nieklimatyzowanego metra schodzi się niczym do czeluści piekieł. Jestem spóźniona. Zbiegam szybko, po…
Japonia: Geniusz udomowiony
Piotr Bernardyn
Wiele mitów o Japonii krąży po świecie, fascynacji Japończyków muzyką Chopina to nie dotyczy.
Dania: Dlaczego go nie lubimy?
Eva Maria Jensen z Kopenhagi
Recepcję muzyki Chopina w Danii można określić jako "brak recepcji". Jest kompozytorem mało znanym, jego utwory rzadko pojawiają się na duńskich…
Chopin na płytach. Część II: Romantyk
Jakub Puchalski
Druga część wyciągu z Chopinowskiej dyskografii to już dojrzałość kompozytora - Scherza i Ballady, Fantazja f-moll i wielkie Polonezy.
Sierpień z Chopinem
Daniel Cichy
6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" trwać będzie aż 31 dni, a na ponad 50 koncertach wystąpi 2000 wykonawców.
Zielona Brama
Duchy starych miasteczek
Madlena Szeliga
W XIX wieku w Galicji tętniły życiem dziesiątki małych miast, dziś pozostały po nich głównie wspomnienia i puste domy. W skansenie w Sanoku atmosfera minionych…