Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 31/2008
Data wydania:
03.08.2008
Numer wydania:
31
Rok wydania:
2008
Edytorial
O władzę tu chodzi, nie o wiarę
Ks. Adam Boniecki
Już sam pomysł obchodzenia 1020. rocznicy chrztu Rusi miał w sobie coś sztucznego. Nie ma zwyczaju celebrowania takich rocznic. Co innego tysiąclecie. Tylko że…
Komentarze
Zgorszenie, ale czy przestępstwo?
Ks. Jacek Prusak SJ
Dobrze się składa, że Kuria Metropolitalna w Częstochowie wydała oświadczenie w sprawie ks. Wieńczysława Ł., w którym zapewnia, że "Kościół częstochowski…
Obama: polityk czy gwiazda pop?
Joachim Trenkner
Barack Obama - Superstar! Żaden z europejskich polityków nie potrafiłby dokonać tego, co udało się Obamie: zmobilizować masy. 200 tys. głównie młodych ludzi…
Kraj
Pajęczyna
Krzysztof Grad
Powiązania mafijne obejmują już niemal wszystko i wszystkich, na czele z wojskiem, policją, służbami specjalnymi i politykami. Jednak coraz mniej obywateli…
Albośmy to jacy tacy...
Marek Safjan
W Sejmie nie odżył duch PRL-u, zobaczyliśmy za to podgolone głowy posłów I Rzeczypospolitej. Nie widzę jednak powodów do tego, by drzeć dramatycznie szaty i…
Ksiądz, kobieta i wieś
Michał Kuźmiński
,
Michał Olszewski
Cała parafia wiedziała, że ksiądz ma romans. Nie znalazł się żaden odważny, który powiedziałby mu prawdę prosto w oczy albo poprosił kurię o pomoc.
Lewica rozgrywająca
Janusz A. Majcherek
To media mają kontrolować władzę polityczną, a nie odwrotnie. Czwarta władza nie może podlegać żadnej władzy centralnej czy lokalnej, bo nieuchronnie ulegnie…
Grzechy banalne
Anna Mateja
Polski wymiar sprawiedliwości przypomina archipelag wysp, a nie szlak komunikacyjny. Ministerstwo, sądy, Sejm, Trybunał Konstytucyjny i inne urzędy zdają się…
31/08
"TP" 23/08
Wiara
Czytania liturgiczne 3 – 10 VIII
18. NIEDZIELA ZWYKŁA: Iz 55, 1-3a; Ps 145; Rz 8, 35. 37-39; Mt 14, 13-21.
Gdyby był tu Jezus...
O. Wiesław Dawidowski
Zdarzyło się to w małym miasteczku gdzieś na południu Włoch. Dziwnie ubranego, strudzonego wędrowca potrącił samochód. Kierowca uciekł z miejsca wypadku,…
Mroki doliny Tabor
Abp Józef Życiński
Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli (...) Piotr rzekł do Jezusa: "Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla…
Febe
Elżbieta Adamiak
Historia oddziaływania listów Pawłowych (lub jemu przypisywanych) na teologiczne poglądy na temat kobiet w pierwszym odruchu każe myśleć o nich krytycznie.
Jaki jest sens namaszczenia chorych?
Ks. Adam Boniecki
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego…
Norma i sumienie
Tadeusz Sławek
Nie mogę oprzeć się odczuciu, że "wrażliwość", o której mówi o. Mirosław Pilśniak, jest przede wszystkim wrażliwością na literę kościelnej normy.…
Zadanie duszpasterza
Mirosław Pilśniak OP
Rola, która mi przypadła w "Tygodnikowym" zestawieniu tekstów, nie polega na wprowadzaniu wiernych w wątpliwości.
Cuda mają obudzić człowieka
Ks. Jacek Kołak
Ks. Jacek Kołak, teolog duchowości: uwielbienie uczy bezinteresowności. Otrzymujemy charyzmaty i chcemy się nimi bezinteresownie dzielić. Rozmawiał Maciej…
Dżizas, ufam Tobie!
Maciej Müller
,
Tomasz Ponikło
Gęsta, duszna atmosfera spotkania charyzmatycznego sprzyja cudom. Tu nikt nie wątpi, że Duch Święty krąży wśród ludzi i uzdrawia chorych.
Świat
Miasto grobów
Aleksandra Cholewa
Dla mieszkańców bośniackiej stolicy Radovan Karadžić to potwór. Mówiąc o nim, nawet nie wymieniają jego nazwiska. Gdyby zależało to od nich, Karadžić nie…
Trybunał Haski
Aleksandra Cholewa
Zatrzymanie Radovana Karadžicia i jego spodziewana ekstradycja wzmacniają pozycję Trybunału ds. byłej Jugosławii.
Ucieczki do wolności
Bartek Dobroch
Co roku tybetańska diaspora rosła o kilka tysięcy członków. Byli gwarantem jej żywotności, wiedli za sobą nić kontaktu z ojczyzną. Dziś ta nić się przerwała.
Historia
Jak potoczyłoby się ich życie, gdyby Powstanie zakończyło się zwycięstwem?
Patrycja Bukalska
Zapytaliśmy o to Powstańców warszawskich. Oto ich opinie.
Gdybyśmy wygrali
Tomasz Łubieński
Gdyby Powstanie skończyło się zwycięstwem i stolica znalazła się pod władzą rządu Rzeczypospolitej, czy zmieniło by to ówczesną geopolitykę? Czy podział Europy…
Kwadratura nadziei
Agnieszka Purzycka
Między ulicami Wolską i Sowińskiego jest cmentarz. Pochowano tu prochy 50 tys. ludzi, zamordowanych w ciągu zaledwie paru dni na warszawskiej Woli.
Chwila uśmiechniętej wolności
Patrycja Bukalska
Choć przede wszystkim walczył, zostało po nim aż 1200 zdjęć. Od innych powstańczych dokumentalistów Eugeniusz Lokajski różni się tym, że fotografował głównie…
Nauka
Najstarsza Biblia już w internecie
Rafał Motriuk
Naukowcy z biblioteki Uniwersytetu w Lipsku zamieścili w internecie fragmenty jednego z najstarszych znanych egzemplarzy Biblii, tzw. Kodeksu Synajskiego.
Przełom w walce z malarią i z rakiem prostaty
Rafał Motriuk
O rewolucyjnej metodzie walki z tą jedną z najgroźniejszych chorób świata poinformowali naukowcy z Australii. Malarię wywołują jednokomórkowe pierwotniaki,…
Gdy cukier nie krzepi
Katarzyna Tracz
Niemożliwe do zaspokojenia pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, osłabienie, postępujące wyniszczenie organizmu... - tak starożytni Grecy opisywali chorobę,…
Ryby swój język mają
Rafał Motriuk
Dzięki podwodnym mikrofonom amerykańscy naukowcy zarejestrowali mowę ryb. Ichtiolodzy śledzili zachowanie samców z rodziny batrachokształtnych, które wabiły…
Kultura
31/08
STOLICA APOSTOLSKA
Spór o rzeczywistość
Michał Paweł Markowski
Ideologia totalitarna i wszystkie jej pochodne zakładają oderwanie języka od rzeczywistości i zlikwidowanie społecznego dyskursu. Kto więc powiada, że…
Przyjaźń i spór
Lektor
Jerzy Giedroyc, Czesław Miłosz: Listy 1952-1963 - zaczyna się mocnym akcentem: listem Miłosza pisanym w początku 1952 roku, przed opuszczeniem domu "…
Herbert lubił szukać guza
Halina Herbert-Żebrowska
Halina Herbert-Żebrowska: "Zbyszek nie użalał się nad sobą. Ostatnią kartkę, jaką do mnie napisał i już nie wysłał, ale wręczył mi w szpitalu, podpisał »…
Duch w maszynie
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska
Robocik Wall•e, bohater najnowszej animacji Pixara, jest przejawem powracającego w popkulturze marzenia o sztucznej inteligencji.
Pascal, Spinoza i tanie obiady
Andrzej Franaszek
Wiedza na temat biografii Zbigniewa Herberta, choć daleka od pełni, stopniowo się dopełnia.
Za mało, za późno
Wojciech Pięciak
Wedle współczesnych pojęć byli kimś w rodzaju sił specjalnych. Gdyby wojna skończyła się polskim zwycięstwem, tworzyliby elitę wojska. Historia potoczyła się…
31/08
Chiny w "Znaku".
Bach, Chopin, Ravel, Schumann
Jakub Puchalski
Géza AndaBach, Chopin, Ravel, SchumannOrfeo
EMPE 3
Maciej Woźniak
EMPE 3Mateo Pospieszalski ProjectPolskie Radio
„Modern Guilt”
Anna R. Burzyńska
"Modern Guilt"BeckXL Recordings
Księga rekordów
Agnieszka Sabor
Redakcja miesięcznika "Architektura" postanowiła rozpocząć wakacje od podróży do... Lichenia.
Po obu stronach ekranu
Michał Walkiewicz
VIII Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty: Widownia reaguje jak jeden organizm, irytuje się i wścieka, albo odpływa w opętańczym śmiechu.
31/08
Guerilla: uprowadzenie Patty Hearst
Potwór na smyczy reżysera
Michał Walkiewicz
Hebanowy łeb, dwie pary lśniących szczęk, ostry jak brzytwa ogon - czy ta bestia wciąż potrafi straszyć? Cykl "Obcych" w standardzie High Definition…
Felietony
Recykling
Jan Klata
Ależ oczywiście - wszystko już było. Żenujące filmy na podstawie beznadziejnych gier komputerowych, dobre gry komputerowe na podstawie znakomitych filmów,…
Wpadliśmy do nieba
Wojciech Bonowicz
Jak jest w niebie? Przy wąskich uliczkach stoją kamienne domki, parterowe lub piętrowe, z pomalowanymi na biało lub niebiesko okiennicami. Czas płynie leniwie…
Mam prośbę
Józefa Hennelowa
To prośba skierowana do zabierających głos na tematy demograficzne, i to pod kątem ocen i perspektyw etycznych, z intencjami moralizatorskimi i duszpasterskimi.
Zmysły
Natychmiastowe spełnienie
Magdalena Rittenhouse
Robert Mapplethorpe, mistrz klasycznych portretów, akt?w i martwych natur, przeszedł okres fascynacji polaroidem. Od zabawy z byle jakimi, natychmiastowymi…