Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 27/2004
Data wydania:
04.07.2004
Numer wydania:
27
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Na skróty
30 czerwca Czesław Miłosz kończy 93 lata. Bogusław Kopka i Grzegorz Majchrzak, historycy z IPN, wydadzą wkrótce “Kulisy operacji »Poeta«. Służba Bezpieczeństwa…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
Rząd Marka Belki w trzeciej próbie uzyskał w Sejmie wotum zaufania (gdyby nie powiodło się tym razem, prezydent rozwiązałby parlament i rozpisał nowe wybory).…
Komentarze
Potrzeba POdpórki
Andrzej Brzeziecki
Czasem i z grzechu rodzi się coś dobrego. Czy z rządem Marka Belki będzie podobnie? Przecież poparcie dla rządu nie wynikało z czystych intencji - posłowie,…
Litwa wciąż przed burzą
Andrzej Łukowski
W przedterminowych wyborach prezydenckich na Litwie niewielką ilością głosów (52,2 proc.) wygrał Valdas Adamkus. Litwini wybierali między skrajnymi opcjami:…
Terroryści i dziennikarze
Krzysztof Burnetko
To niby elementarz: głównym celem terrorysty politycznego jest nagłośnienie jego Sprawy; najlepiej do tego wykorzystać media; te więc w poczuciu…
Steinbach wie lepiej niż biskupi
Joachim Trenkner
,
Wojciech Pięciak
Zapadł wyrok w sporze Związku Wypędzonych (BdV) i jego przewodniczącej Eriki Steinbach z mieszkającą w Warszawie korespondentką wielu niemieckich gazet…
Czytania
Zuzanna
Elżbieta Adamiak
Jedyna wymieniona z imienia kobieta z Księgi Daniela znajduje się tylko w jej greckiej wersji, należy zatem do tzw. pism deuterokanonicznych. Jest nią Zuzanna…
Zadziwiony jestem Bogiem
Paweł Kozacki OP
Przygotowując się do kapłaństwa wielokrotnie słyszałem, że głosiciel jest narzędziem w ręku Boga; że nie od zdolności retorycznych, ale od tchnienia Ducha…
Kraj i świat
Entuzjaści i frustraci
Anna Mateja
Piętnaście lat temu, czwartego lipca 1989 r. rozpoczęło się pierwsze posiedzenie parlamentu wyłonionego miesiąc wcześniej podczas wyborów. Wybory do Senatu…
Petera Wolza interes życia
Joachim Trenkner
Niemcy nigdy nie wybaczą Żydom Auschwitz - to cyniczno-ironiczne zdanie, autorstwa izraelskiego psychiatry, nabiera makabrycznej aktualności. Gdyby 60 lat temu…
Nostalgia za Clintonem
Piotr T. Milewski z Nowego Jorku
Tydzień Reagana, lato Clintona - tak amerykańskie media zapowiadały pamiętniki byłego prezydenta. O ile transmitowane przez wszystkie sieci TV ceremonie…
Fanatyków tutaj mało
Witold Szabłowski ze Stambułu
Rankiem, tuż przed piątą, w Stambule zaczyna się niezwykły koncert: tysiące muezinów zawodzącymi głosami wzywają na modlitwę. Na przybyszu, zwłaszcza nie-…
Sumienie adwokata
Adwokat nie broni przestępstwa. Broni człowieka. Oskarżonego. A obrona człowieka nie może być identyfikowana z akceptacją jego czynu. Jeśli obronę traktuje się…
Trzeba płacić
Jarosław Makowski
Rząd polski właśnie się przekonuje, że trudne kwestie, które zamiast rozwiązywać, odkłada na półkę, nie znikają. A przykład Jerzego Broniowskiego, który…
Mocarstwa, terroryści i wojna
Nie można bezkarnie rozbudowywać potężnych aparatów militarnych - one w którymś momencie zaczynają żyć suwerennie i wymykają się spod kontroli. Trójprzymierze…
Wiara
Życie duchowe człowieka zagonionego
O. Dariusz Kowalczyk
Wielu Polaków uważa, że w tzw. minionym okresie było lepiej. Nie podzielam tej opinii, ale z jednym mógłbym się zgodzić. W tamtym okresie mieliśmy więcej…
Mamy tu swoje miejsce
Ks. Józef Tischner
Publikujemy tekst kazania, które ks. Józef Tischner wygłosił w kościółku w Łopusznej 6 lutego 1994 r. Powstało ono z myślą o pozyskaniu funduszy na odnowienie…
Ostrożnie o tym, co boli
Anna Mateja
Bóg nie chce, byśmy były wycieraczkami - powiedziała siedem lat temu w miesięczniku W drodze s. Celestyna Giertych, felicjanka, która całe zakonne życie…
Warcaby czy szachy
Ks. Józef Augustyn SJ
Kiedy ksiądz wbrew naszym radom i zachętom porzuca kapłaństwo, nie przestaje być naszym synem, bratem, kolegą, wychowankiem czy przyjacielem. Sposób…
Operacja "zjednoczenie"
Przed kilkoma tygodniami przebywała w Rosji delegacja Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za Granicą. Podczas spotkań z hierarchami Patriarchatu Moskiewskiego…
Duch i marketing
Opinia, że Caritas to wyłącznie darmowe zupy i stare ciuchy, jest bardzo rozpowszechniona. Mało się mówi, że prowadzimy szkoły, domy pomocy, zapewniamy opiekę…
Tylawa: wyrok i milczenie
Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat skazał Sąd Rejonowy w Krośnie proboszcza Michała M. z Tylawy koło Dukli za molestowanie seksualne sześciu…
Tutti frutti a reformy Kościoła
Józef Majewski
95. Dzień Katolików tym razem zorganizowano pod hasłem Żyć mocą Bożą (16-20 czerwca). Sześć tysięcy ludzi przysłuchiwało się debacie między kard. Karlem…
Kultura
Dom umarłych
Tomasz Cyz
To, co prawdziwe, nie wyklucza tego, co piękne (Janáček).
Książki, których nie ma
Jeżeli szukam dziś korzeni, z których miał kiedyś wyrosnąć »Bolesław Chrobry« - pisał Antoni Gołubiew w 1974 roku - fakt, że moje lata chłopięce przypadły na…
Konsekwencja kolekcjonera
Uprzedmiotowiony, podglądany człowiek cierpi, ale utracił już zdolność świadomego przeżywania własnego cierpienia. Kto wie, czy najlepiej nie rozumie dziś tego…
Sztuka dzielnych ludzi
Powodów polskiej obojętności na ekspresjonizm jest niemało. Ekspresjoniści mieli skłonność do karykatury, a my w swoim czasie woleliśmy celebrę. Malarze…
Królobójca
Piotr Gruszczyński
Zaczyna się od końca. Makbet we współczesnym mundurze polowym, znanym z telewizyjnych relacji z najnowszej wojny Ameryki i części Europy, leży na scenie paląc…
Urodziny Czesława Miłosza
30 czerwca Czesław Miłosz obchodzi 93. urodziny. Choć rocznica to nieokrągła, każda sposobność jest dobra, by cieszyć się obecnością poety wśród nas.…
Felietony
Poza demokracją
Marcin Król
Słownik demokracji: o instytucjach pozademokratycznychWe wszystkich demokracjach istnieją instytucje, których skład jest wybierany w sposób na ogół…
Dwa teatry
Michał Komar
7 czerwca zakończył się sopocki festiwal Dwa Teatry poświęcony dokonaniom Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia w 2003 roku. Grand Prix dla spektaklu…
Przegląd prasy
Kasa Kościoła
Nikt dziś nie wie, jakimi pieniędzmi obraca Kościół katolicki w Polsce. Z szacunków Konferencji Episkopatu wynika, że jest to ok. 1,2 mld złotych rocznie.…
Tygodnik Czytelników
Polska warta miłości
Nie tak dawno temu przewaliła się nad moimi stronami, środkowymi Morawami, okropna burza, mówi się, że nawet tornado. Poinformowały o tym też polskie media. W…
Bezcenna zamiana
Do 18 lipca w Landesmuseum w Darmstadt można zobaczyć część kolekcji dr. Tomasza Niewodniczańskigo z Bitburga. W czasie zwiedzania szybko stwierdziłam, że to…
Krakowski Ślązak
Na stronie 150. książki Jana Pawła II “Wstańcie, chodźmy!", wśród wyliczonych tam świętych, Papież wymienia: “Z krakowskich świętych wspominam także św.…
Czwarty kościół
Z uwagą przeczytałam interesujący artykuł Grzegorza Przebindy “Księgi i świątynie" (“TP" nr 25/04). Szkoda, że autor, mimo wszystko, nie odwiedził…
Liczę na Waszą pomoc
Jestem 26-letnim mieszkańcem Torunia, który 13 sierpnia 2002 r. w wypadku komunikacyjnym doznał urazu kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Większość czasu od…