Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 26/2008
Data wydania:
29.06.2008
Numer wydania:
26
Rok wydania:
2008
Edytorial
Biedny chrześcijanin rozmyśla o Agacie
Ks. Adam Boniecki
Halina Bortnowska napisała na swoim blogu (halina-bortnowska.blox.pl): "Nie znam historii »Agaty« i jej partnera. Nie wiem, jak stało się to, co się stało…
Komentarze
Prezydent na półmetku
Jarosław Flis
Choć kadencja Lecha Kaczyńskiego osiągnęła półmetek, nie bardzo wiadomo, jaką koncepcję prezydentury ma nie tylko jego otoczenie, ale i on sam.
Być sojusznikiem USA
Roman Graczyk
"The New York Times" potwierdził krążące od kilku lat pogłoski, że w Polsce w Szymanach k. Starych Kiejkut po 11 września 2001 r. czynne było…
Intelektualny internet
Michał Kuźmiński
Jednak w Budapeszcie, a nie we Wrocławiu, znajdzie się główna siedziba Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji (EIT). Decyzja zapadła 18 czerwca.
Kraj
W poszukiwaniu czystego tonu
Aleksander Hall
Tytuł rozprawy Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka jest mylący. Książka jest nie tylko analizą relacji między Lechem Wałęsą a SB i konsekwencji tych…
Sienkiewicz walczy z Żeromskim
Andrzej Chojnowski
Prof. Andrzej Chojnowski, przewodniczący Kolegium IPN: "Z Wałęsą jest jak z Powstaniem Warszawskim: jak wciąż spieramy się o wydarzenia sprzed ponad 60…
Zdrowie do polityki
Jacek Bomba
Prof. Jacek Bomba, psychiatra: Kiedy mówimy o dostępie do informacji o zdrowiu polityków, w gruncie rzeczy chcemy ustalić, czy ktoś wetuje ustawę z powodów…
Upadłość cywilizowana
Halina Bińczak
Proponowane przepisy o upadłości konsumenckiej nie są manną z nieba. Oznaczają jedynie, że spłata prywatnych długów będzie uregulowana ustawą.
Cudowne przeniesienie
Marek Bieńczyk
Męczy pytanie historyczne: kiedy się zaczął ten teatr ogromny? Kiedy wtargnęło na boiska powszechne udawanie?
Słoma z kamery
Czesław Koziełło
Nikt tak nie smarczył na murawy świata, nie charkał i nie wykopywał na aut, jak gwiazdy pewnej prywatnej telewizji transmitującej mistrzostwa Europy.
Wiara
Czytania liturgiczne 29 VI – 6 VII
NIEDZIELA - PIOTRA I PAWŁA: Dz 12, 1-11; Ps 34; 2 Tm 4, 6-9. 17-18; Mt 16, 13-19;
Dwa płuca Kościoła
O. Wiesław Dawidowski
Jedno z najczęściej nadużywanych zdań św. Augustyna to słynne "Roma locuta, causa finita" - Rzym przemówił, sprawa zakończona.
Pierre Cardin zamiast Elizeusza?
Abp Józef Życiński
Eliasz poszedł stamtąd i odnalazł Elizeusza, syna Szafata, orzącego: dwanaście par wołów przed nim, a on przy dwunastej. Wtedy Eliasz, podszedłszy do niego,…
Urlop w Edenie
Wojciech Jędrzejewski OP
Dobry odpoczynek ma w sobie coś z oswajania świata, dążenia, by poprzez czułą relację do tego, co się ogląda i gdzie przebywa, poczuć się u siebie.
Trzynasty apostoł
Maciej Müller
Bóg dobrze wybrał: Paweł był mówiącym sprawnie po grecku i po aramejsku Żydem, a zarazem obywatelem rzymskim. Świetnie nadawał się na Apostoła Narodów.
Wiara i upadek z konia
Grzegorz Chrzanowski OP
Grzegorz Chrzanowski OP: Samo doświadczenie obecności Chrystusa nie uczyniło z Szawła chrześcijanina. Najpierw jest objawienie i związana z nim przemiana.…
Prawo i sprawiedliwość
Sebastian Duda
Św. Paweł nie jest tylko mistrzem chrześcijańskiej duchowości. Był bowiem też myślicielem stricte politycznym.
Święty i kobiety
Monika Waluś
Dogmatyk (także jeśli jest kobietą) jęczy w głębi duszy, gdy słyszy pytania o ekologię u Tomasza z Akwinu, demokrację u Katarzyny ze Sieny czy antyfeminizm…
Europa straciła wiarę w przyszłość
Abp Henryk Hoser
Abp Henryk Hoser: Kontakt z inną kulturą, z inną mentalnością wzbogaca polskiego księdza i przygotowuje do pracy w świecie wymieszanych kultur i tradycji.…
Ornat panterka i kocyk pod ołtarz
Michał Olszewski
Wizyta na kieleckiej wystawie Sacroexpo - największych w Europie targach dewocjonaliów, sztuki sakralnej, budownictwa i wyposażenia świątyń - świetnie pokazuje…
Co oznacza miłowanie nieprzyjaciół?
Ks. Jacek Prusak SJ
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Słyszeliście, że powiedziano: »Oko za oko i ząb za ząb«. A ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli…
26/08
STOLICA APOSTOLSKA
Sparaliżowany nie dostał ślubu
Ks. Jacek Prusak SJ
Wszystko miało się odbyć "po Bożemu". Renzo i Lucia, po długim narzeczeństwie, postanowili stanąć przed ołtarzem. Ustalono datę uroczystości i…
Świat
Czy Bush zostanie katolikiem
Teresa Stylińska
Prezydent USA George W. Bush może stać się kolejnym - po byłym premierze Wielkiej Brytanii Tonym Blairze - przywódcą politycznym, który zmieni wyznanie na…
Kolejna rysa czy początek końca?
Olaf Osica
Trzy referenda, trzy porażki i brak pomysłu na przyszłość: taki obraz Unii wyłania się po czteroletnim okresie prób reformy jej instytucji.
Rozwiane nadzieje
Hans-Gert Pöttering
Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego: "Nikt nie wymaga od ludzi, by znali treść traktatu lizbońskiego od A do Z. Decydujące jest,…
Uniosceptycy
Teresa Stylińska
Ruch eurosceptyków rozwinął skrzydła w ostatnich latach, gdy Wspólnota Europejska przekształciła się w Unię Europejską. Ścisła współpraca polityczna zrodziła…
Historia
Ostatni ścigany
Gerhard Gnauck
84-letni Tadeusz Skowyra to ostatni żyjący z komendantów obozów, w których po 1945 r. umarły tysiące Niemców. Polski wymiar sprawiedliwości chce dziś postawić…
Brytyjczycy zlecili zabójstwo generała Sikorskiego?
Wojciech Pięciak
Czy Władysław Sikorski został zamordowany, a potem upozorowano katastrofę lotniczą? W rozwiązaniu tej zagadki ma pomóc ekshumacja i przebadanie szczątków…
Kapłanki i żonaci
Józef Majewski
Czechosłowaccy komuniści chcieli unicestwić Kościół. Ten, walcząc o przetrwanie, potajemnie wyświęcał także żonatych mężczyzn i kobiety. Do dziś jest to…
Nauka
Apokalipsa czy czarna dziura
Stanisław Bajtlik
Minęło sto lat od katastrofy tunguskiej. Wciąż nie wiemy, co ją spowodowało.
Kultura
Rekruci Persefony
Andrzej Franaszek
"Wielki to grzech nie umieć dostrzec własnego szczęścia"... Od kiedy kołatało w nim to zdanie? Ile razy je powtarzał? Jak długo już brnął przez…
Muzyk musi czytać
René Jacobs
René Jacobs: Są artyści, którzy myślą tylko o sobie i dzieło służy im do eksponowania własnej, nie kompozytora i librecisty, koncepcji. Nienawidzę tego!…
Biblia w obrazkach
Daniel Cichy
Jacobs inspirację czerpie z tekstu. Dlatego jego interpretacja Haendlowskiego oratorium na deskach berlińskiej Staatsoper była jawnie literacka.
Portret podwójny
Lektor
Janet Malcolm: DWA ŻYCIA. GERTRUDA I ALICJA - "Tylko trzy razy w życiu zetknęłam się z geniuszem i trzy razy zadzwonił we mnie dzwonek ostrzegawczy, i to…
Język jest planetą
Krzysztof Siwczyk
W ujęciu amerykańskiego poety, Johna Ashbery’ego, język jest niepodległą planetą, której nie może skolonizować empiryczne doświadczenie. Tym samym postulat…
Oczarowanie i magia
Joanna Gromek-Illg
Powieść Gracqa mogłaby być arcydziełem grafomanii. Ale pisarz zręcznie omija rafy i mielizny.
O pochodzeniu bólu
Igor Stokfiszewski
Ta powieść jest zdaniem relacji z kolejnych prób przekraczania granic własnych manii.
Przymus patrzenia
Piotr Kosiewski
Wystawa "Idź i patrz" to nie tylko okazja zobaczenia prac jednego z najważniejszych i najmodniejszych dziś artystów. To także dowód, jak bardzo…
Duże dzieci
Anita Piotrowska
Hřebejk pokazuje meandry małżeństwa i przyjaźni bez retuszu. Trzy pary praskich przyjaciół to trzy warianty kryzysu.
26/08
W wieku 54 lat zmarł Piotr Łazarkiewicz
Tybetańskie spotkania
Bartek Dobroch
Lato w telewizji Ale Kino! upłynie pod znakiem medytacji i filozofii buddyjskiej.
Latawce nad czerwoną latarnią
Anita Piotrowska
Minęło kilka lat od powstania tego filmu. Ciekawe, ile z małych bohaterek zdążyło od tej pory pójść w ślady swoich matek - prostytutek.
26/08
Przekładaniec
Felietony
Trzecie miejsce
Wojciech Bonowicz
Podczas ubiegłorocznych wakacji podjąłem postanowienie, którego na razie nie złamałem: nie oglądam programów informacyjnych w telewizji.
Odtrutka
Józefa Hennelowa
Artykuł wycięty z prasy, odłożony do wykorzystania. Patrzę na datę: minęło dobrych kilka dni. Po co był mi potrzebny ten reportaż z podbiałostockiej wsi?
Język
Ewa Szumańska
Trzynasty czerwca przypadał w piątek, a więc powinien był być feralny - i był. Stał się jedną wielką jeremiadą, oznajmiającą nieszczęście, jakim była przegrana…
Powracająca fala
Marian Stala
123 czerwca obchodzony jest Dzień Ojca. Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk wybrali ten właśnie dzień na rozpoczęcie sprzedaży swej książki o Lechu Wałęsie…
Zmysły
Zapis
Wojciech Nowicki
"Zapis socjologiczny" Zofii Rydet to jeden z najpotężniejszych cykli w polskiej fotografii. Socjologiczny z nazwy, ale w rzeczywistości uczuciowy, bo…
Dodatki w numerze TP 26/2008
Rzecz obywatelska (26/2008)
Droga ludzi zbędnych
Kuba Wygnański
Kuba Wygnański, społecznik: Do części wykluczonych nie da się dotrzeć opowieściami o wędkach i rybach. Oni są ustawieni tylko na rybę i to nawet nie na łososia…
Nauka małych cnót
Jerzy Buzek
Nie szukam pomocy, bo i tak jej nie dostanę. Nie szukam pracy, bo i tak jej nie znajdę. Nie jestem nic wart. Tak myślą o sobie np. ludzie długotrwale…
Idea farmera
Przemysław Wilczyński
Historia Lubczy wraca do punktu wyjścia, bo siłą tutejszych rolników znów staje się wspólnota, oparta na skutecznym pomyśle na prowadzenie gospodarstw, pomocy…
Jak stracić, by zyskać
Halina Bińczak
Przedsięwzięcia służące dobru ogólnemu podejmuje się nie licząc na zysk, jednak potrzeba na to pieniędzy. Ich źródłem są darowizny, składki, środki publiczne,…
Na wagę złota
Jolanta Koral
Jak znaleźć drogę, na której dla każdego znalazłoby się miejsce, która prowadziłaby ludzi po przejściach i bez wiary w siebie w jakieś inne, lepsze życie?…
Czynami wolności się uczyć
Piotr Frączak
Wiele lat temu Maria Dąbrowska stwierdziła: "Nie dzieje się w Polsce nic naprawdę wielkiego, mądrego i dobrego, coby nie było przeniknięte świadomie albo…
Coś dobrego
Henryk Wujec
"...na koniec oni