Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 25/2004
Data wydania:
20.06.2004
Numer wydania:
25
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Na skróty
"Same idee nie czynią historii - znamy to powiedzenie. Ale też ludzie nie przechadzają się całkiem nadzy po ścieżkach historii, pozbawieni idei i symboli,…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
W 25 krajach Unii Europejskiej odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce, po przeliczeniu głosów z ok. 85 proc. komisji, wygrywała PO (23,48 proc…
Komentarze
Głos na silnych głosem na słabych
Krzysztof Kozłowski
Znów jesteśmy europejskimi rekordzistami: udało się nam osiągnąć najgorszy - wręcz kompromitujący - wynik, jeśli chodzi o frekwencję w wyborach do Parlamentu…
Spór o Irak: finał i początek
Wojciech Pięciak
Choć przez chwilę wszyscy mogą czuć się zwycięzcami... Jednogłośne przyjęcie w minionym tygodniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Iraku wykracza…
Chińczyków trzymamy się mocno
Krzysztof Burnetko
Nocą nieznani sprawcy zamalowali billboardy ze zdjęciem Dalajlamy i napisem: Chińska okupacja kosztowała już życie piątą część narodu tybetańskiego, które…
Kopać to nie zawsze znaczy to samo
Andrzej Brzeziecki
Krakowska prokuratura odmówiła w ubiegłym tygodniu wszczęcia dochodzenia w sprawie hasła Młodzieży Wszechpolskiej Wykopmy homoseksualizm z Krakowa. Zdaniem…
Czytania
Pytanie na osobności
Paweł Kozacki OP
Gdy spotykam człowieka, który szybko i gładko wyznaje swoją wiarę, rodzi się we mnie nieufność. Zastanawiam się, czy na pewno wie, o czym mówi. Zainfekowałem…
Historia dwóch sióstr
Elżbieta Adamiak
Kolejna alegoria Ezechiela, w której próbuje uchwycić dzieje całego Izraela od niewoli egipskiej do czasów sobie współczesnych, odwołuje się do dwóch postaci…
Kraj i świat
Księgi i świątynie
Grzegorz Przebinda
Kilka tygodni temu po raz trzeci odwiedziłem Sankt Petersburg. Wędrowałem szlakiem książek i świątyń. Wielkie religie świata zawsze tu współistniały. Po upadku…
Wyczulone spojrzenie na świat
Tadeusz Sławek
Wśród powszechnej, niemal cmentarnej obojętności na sprawy związane z polityką, wypowiedzi zalecających się do nas kandydatów do Parlamentu Europejskiego…
Tron we krwi
Artur Klimaszewski z Katmandu
Gdy uwaga wszystkich skoncentrowana jest na Iraku, kilka tysięcy kilometrów na wschód toczy się od lat inny konflikt, który mało kogo interesuje. Nie ma tu…
Przełom
Aleksander Klugman
Kilka razy w tygodniu o świcie przed budynkiem w Tel Awiwie przy ulicy Chaima Soutine'a ustawia się długa kolejka. Stoją w niej głównie ludzie młodzi, których…
Kwestia nieustępliwości
Edward N. Luttwak
U podstaw amerykańskiej polityki wobec problemu terroryzmu leży głęboka sprzeczność. Jest ona groźna, gdyż ułatwia zwycięstwo wrogów Zachodu. Przykładem tej…
Na głębokiej wodzie
Wprowadzając dopłaty do produkcji rolniczej, podnosząc ceny towarów, oraz limity, cła i kontyngenty zamknęliśmy rynek Europy przed towarami z innych…
Uwaga, twardziele nadchodzą
Roman Graczyk
17-18 czerwca przywódcy państw i rządów 25 krajów członkowskich UE mają przyjąć w Brukseli Konstytucję Europejską, którą pół roku wcześniej, też w Brukseli,…
Sojusznicy idą w świat
Jerzy M. Nowak
Sojusz Północnoatlantycki musi wykazać, że nadal jest potrzebny. Podejmuje więc operacje poza Europą, szuka partnerów dla nowych zadań, zmienia charakter na…
Europa nieskończona i niedokończona
W dniach 17-18 czerwca odbędzie się unijny szczyt w Brukseli - kolejny etap poszukiwania ugody w sprawie Traktatu Konstytucyjnego. Jednym z punktów zapalnych…
Wiara
Jeszcze parę grzechów
Mirosław Chmiel
Poruszył mnie i ucieszył tekst ks. bpa Tadeusza Pieronka Mroczny mit »katolandu« (TP nr 21/04). Dla mnie to próba, niestety dość słaba, dokonania rachunku…
Tak, ale nie teraz
Marek Zając
Jan Paweł II poparł dążenia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego do utworzenia patriarchatu, jednocześnie prosząc wiernych o cierpliwość. 3 czerwca przyjął…
Przyczółki mostu
Kazimierz Nycz, dotychczasowy biskup pomocniczy w Krakowie, został biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zastąpił bp. Mariana Gołębiewskiego, który…
Twarze Lichenia
Tomasz Potkaj
Licheń nie miał możnych sponsorów. Sanktuarium, a potem bazylikę budowano z datków wiernych. To pielgrzymom, a nie znawcom sztuki, miała się podobać. W minioną…
Kultura
Wakacje z Cyceronem
Stanisław Tekieli
Pierwsze objawy zaczynają się wiosną: chorzy korespondują, podliczają stan portfela i przekonują małżonka bądź szefa, że latem muszą na chwilę zniknąć. Czasem…
Cierpiał wiele, więc ma prawo
Stefan Chwin
Taką to obecnie mamy w Polsce sytuację, że jeśli ktoś się ośmieli publicznie wyznać, że powątpiewa na przykład w bezdyskusyjną wielkość Herlinga-Grudzińskiego…
Bloomsday, czyli Joyce upupiony
Juliusz Kurkiewicz
Sto lat temu rozegrała się akcja Ulissesa, najsłynniejszej powieści minionego wieku. Przy okazji tego nietypowego jubileuszu powrócą zapewne pytania: czy…
Mariusz Trejtowicz: Wiersze
Apostoł (Posłaniec)
Błądzić i szukać
Piotr Gruszczyński
Czekaliśmy długo. W końcu doszło do premiery. Jarocki - mistrz w interpretowaniu Gombrowicza, inscenizator siedmiu Ślubów, specjalista od tkania misternej…
Gang Wolf Mozart
Piotr Gruszczyński
Może to nawet jest piękne miasto. Na pewno wielkie miasto. Ale tu, gdzie jesteśmy, nie ma już śladu jego wspaniałości.
Szczepański, nareszcie
Jest rzeczą zdumiewającą i zasmucającą, że jeden z najważniejszych pisarzy polskich powojennego półwiecza nie doczekał się nigdy porządnej edycji swoich dzieł…
Klawesyn może być brutalny
Klawesynowi pozornie brakuje niuansu. To, że każdy dźwięk ma taką samą dynamikę, można by nazwać defektem. Ale neutralność, oschłość, ostrość, wyrazistość…
Jackowi Łukasiewiczowi na jubileusz
Tomasz Fiałkowski
Sztuka ma to do siebie, że tworzy różniące się między sobą światy. Przechodzić więc trzeba od konwencji do konwencji, za każdym razem oczyszczać widzenie...…
Felietony
Kryteria
Józefa Hennelowa
Tekst pisany w niedzielę wyborczą czytany będzie dopiero po wyborach, może więc łamać reguły ciszy. Jest też zabawą dość specyficzną: pisząc, zadaję bowiem…
Kulka na bochnie
Stanisław Lem
Bliski Wschód, na czele z Irakiem, przypomina dziś gniazdo szerszeni. Prezydent Bush wprowadził w to gniazdo Stany Zjednoczone, a obecnie ściągają tu z…
Wakacje
Marcin Król
Tak nieudanych wakacji nie spodziewaliśmy się już od dawna. Prolog stanowi kampania przed wyborami europejskimi, którą oglądam ze zdumieniem, bo w ogóle się w…
Bajki japońskie
Czesław Miłosz
Był to rok 1916. I nie tylko tak mogę powiedzieć; mogę też powiedzieć o sobie: żyłem wtedy, w 1916. Działo się to na jakichś obszarach Rosji, nie umiałem…
O artylerii
Andrzej Dobosz
Do pięknych tekstów z poprzednich numerów Tygodnika, związanych z osobą prof. Stefana Swieżawskiego, chciałbym dorzucić swoje wspomnienia. Podczas Wielkiego…
Przegląd prasy
Prognozy z Londynu
Nieregularne milicje w Iraku, kadrowe wzmocnienie transgranicznego terroryzmu muzułmańskiego i programy badań nuklearnych takich państw jak Korea Północna - to…
Ostatnia akcja SB
Zwycięstwo strony opozycyjno-solidarnościowej w wyborach 4 czerwca 1989 r. uznane zostało za symbol upadku systemu komunistycznego w Polsce. W rzeczywistości…
Tygodnik Czytelników
Jakby nam się należało...
Spotkałam w życiu dwie znaczące dla mnie postacie. Pierwszą był śp. ks. Jan Marszałek - proboszcz mojej rodzinnej parafii. Drugą - o. Stanisław Musiał SJ,…
Wietrząc podstęp
Konkluzje, jakie wyciągnęła pani Józefa Hennelowa w felietonie “Przerwa na nudę" (“TP" nr 22/04), na temat przyczyn, dla których chłopi nie…
Wolne słowo w Rosji
Małe postscriptum do artykułu Anny Łabuszewskiej “Media milczą, dusza śpiewa" (“TP" nr 23/04) o wolności słowa w Rosji. Autorka napisała, że program…
Lektury Stanisława Lema
Niemiecką wersję rozmów z prof. Bohdanem Osadczukiem (“Ein ukrainischer Kosmopolit mit Berliner Adresse. Gespräche mit Bohdan Osadczuk" pod redakcją…
Prace o emigracji
Jury Nagrody “Archiwum Emigracji" - powołanej przez Bibliotekę oraz Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przyznawanej…
Pamięci łódzkich Żydów
Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense rozpoczęła porządkowanie cmentarza żydowskiego w Łodzi przy ul. Brackiej. Jest już gotowa pierwsza kwatera na Polu…