Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 24/2004
Data wydania:
13.06.2004
Numer wydania:
24
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty
“Jego troska o to, by nic nie uronić ze słów i obrazowań tego najmocniej greckiego z ewangelistów, to wyraz intymnej, osobistej więzi tłumacza z tekstem - o…
Obraz tygodnia
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział ponowne zgłoszenie wniosku o udzielenie wotum zaufania rządowi Marka Belki i przeprowadzenie wyborów…
Komentarze
Normandia: weterani i politycy
Wojciech Pięciak
Gdyby o temperaturze stosunków między brzegami Atlantyku mogli decydować mieszkańcy z Ste Mere Eglise, a nie politycy! 60 lat temu w tym normandzkim miasteczku…
Papieżu, miałeś rację
Ks. Adam Boniecki
Najgłupszy z czytanych przeze mnie komentarzy wizyty amerykańskiego prezydenta George'a W. Buscha w Watykanie głosił, że została ona wymuszona wcześniejszym…
Zabieg czysto kosmetyczny
Krzysztof Burnetko
Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu (tzw. rodzinnego) mielibyśmy zapłacić 2 złote. Za poradę specjalisty już złotych 3 (albo nawet 5). Za pobyt w szpitalu…
Rewanż na mniejszości
Józefa Hennelowa
Ordynacja wyborcza do parlamentu Rzeczpospolitej pozwala kandydatom mniejszości narodowych zdobyć mandat bez osiągania wymaganego dla innych 5-procentowego…
Czytania
Przekroczyć wstyd
Paweł Kozacki OP
To nie jest normalne, że kobieta - kimkolwiek by była - w towarzystwie wielu mężczyzn oblewa stopy Jezusa łzami, wyciera je rozpuszczonymi włosami i całuje. To…
Potomkowie bojaźliwych
Abp Józef Życiński
W pełnej lęku reakcji apostołów dźwięczy echo wyrzutu skierowanego w stronę samego Jezusa: “nic Cię nie obchodzi, że giniemy?" Wydaje się im, że wszystko…
Kraj i świat
Państwo z defektami, czyli koniec III RP
Jarosław Gowin
Na taką książkę czekaliśmy od lat. Demokracja peryferii Zdzisława Krasnodębskiego to najważniejsza praca na temat współczesnej Polski. Gdyby ta przenikliwa…
Rozprawa ze słomianym diabłem
Jerzy Jedlicki
Zdzisław Krasnodębski poucza nas, że różne są nowoczesności, a zresztą udana modernizacja polega zawsze na skutecznym połączeniu tradycji z nowoczesnością.…
Świat łomocze w krzywe bramy naszych domów
Ali! Jesteś? - słyszę jak wołają moje imię. - Jestem, jestem - odpowiadam, krzycząc w mroźne górskie powietrze. Jest ciemno, nie widzę nawet stromo pnącej się…
Bełżec
Katarzyna Zimmerer
W gablotce leżą zardzewiałe klucze. 62 lata temu bezimienni dziś ludzie zamknęli nimi bramę domu, drzwi mieszkania, szafę, szufladę... Po raz ostatni. Klucze…
Jak nasi zdobywali parlament
Tomasz Potkaj
Gorzej wyglądają niż tamci, ale za to mniej piją - tak o nowych posłach miał się wyrazić jeden z sejmowych strażników latem 1989 r. Wraz z parlamentarzystami…
Kraj uciekających szans
Jarosław Makowski
Pierwszego czerwca minął termin, w którym ruszyć miały unijne fundusze strukturalne dla małych i średnich firm. Nie ruszą, bo 600 milionów euro czeka na…
Sprawdzian z obywatelskiego rozumu
Krzysztof Kozłowski
Prawie wszyscy mamy chłopskie korzenie. Stąd bywamy czasem dziecięco naiwni, lecz zazwyczaj jesteśmy nieufni i uparci w poglądach i zachowaniach. I tak polski…
Lustro naszych niedostatków
Rafał Szymczak
Od zera do bohatera - czytaliśmy w komentarzach po kolejnym głosowaniu w Sejmie nad raportem w sprawie Rywina, zakończonym przyjęciem wersji opracowanej przez…
Przyjaciel czy cynik
Andrzej Brzeziecki
Doszedł do władzy po polskim sierpniu 1980 r. i odszedł ze stanowiska prezydenta USA przed czerwcem 1989 r., a jednak jest wymieniany jako ten ze światowych…
Wiara
Rafael i monstrancja
Tadeusz Boruta
Kiedy w latach 1508-1511 Rafael malował w watykańskich Stanzach Dysputę o Najświętszym Sakramencie nie przypuszczał pewnie, że temat ten znowu stanie się…
Reformator w Bernie
Marek Zając
Wstań - tak brzmiało lapidarne, z gruntu ewangeliczne hasło pierwszego krajowego spotkania szwajcarskiej młodzieży katolickiej. Słowo, którym Jezus przywrócił…
Nie tylko dla katolików
KUL przyjmuje wszystkich studentów, nie trzeba być katolikiem. Wymagamy tylko poszanowania tradycji, ale to przecież nie ma bezpośredniego związku z sympatiami…
Wiara szukająca zrozumienia
Planujemy przekształcenie w nowy wydział Instytutu Prawa Kanonicznego. Rozbudowujemy campus na peryferiach Krakowa. W stanie surowym stoi już nowa biblioteka.…
Kultura
Wolfgang Amadeus Mozart: "Le nozze di Figaro"
Tomasz Cyz
Początek nie był łatwy: wiedeńska premiera Wesela Figara 1 maja 1786 r. nie zakończyła się większym sukcesem; dopiero kilka miesięcy później muzyka Mozarta…
Johann Sebastian Bach: "Cantatas 23"
Michał Okoński
Z tylnego siedzenia taksówki pięćdziesięcioletni mężczyzna ze znużeniem przygląda się rozświetlającym azjatyckie miasto reklamom. Nie, to nie początek Między…
Krzysztof Penderecki: "Ubu Rex"
Ewa Szczecińska
Państwo Ubu to postaci prawdziwie odrażające. Nie zostały jednak odmalowane tak, by przerażać. Ani Alfred Jarry, ani Jerzy Jarocki, ani Krzysztof Penderecki…
Branford Marsalis: "The Steep Anthology"
Janusz Drzewucki
Najnowszy album, liczącego dzisiaj 44 lata saksofonisty Branforda Marsalisa, starszego o rok brata Wyntona, to edycja w rodzaju Greatest Hits. Na The Steep…
Norah Jones: "Feels Like Home"
Robert Kasprzycki
Nie ma jak u Mamy... - tak chyba można najprościej spolszczyć tytuł najnowszego albumu Nory Jones - to płyta prawdziwie domowa, niestety nie tylko ze względu…
Piotr Baron "Reference"
Bogdan Chmura
Po Bogurodzicy, łączącej elementy muzyki średniowiecza z estetyką Johna Coltrane'a, kolejna propozycja Barona wydaje się bardziej przystępna i bliższa jazzowej…
Stanisław Soyka "Soyka sings love songs..."
Kalina Stempinska
Soyka o miłości? Zdaje się, że to już było (Sonety Szekspira). Było też intymnie (Soykanova), modlitewnie (Matko, która nas znasz), jazzowo (Blublula),…
Kontakty intymne i nieprzewidywalne
Łukasz Drewniak
Toruński Kontakt od lat działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Kolejne edycje trzymają równy poziom, receptura na repertuar bywa tylko nieznacznie korygowana.
Korporacje, bogowie i inni
Bartosz Żurawiecki
Jeszcze kilkanaście miesięcy temu dokument w polskich kinach nie istniał. Istniało za to pospolite przekonanie, że naturalnym dlań miejscem jest telewizja, że…
W aureoli draperii
Jan Biela
Dla Tadeusza Boruty rozpoczął się dobry rok. Pojawiła się jego Szkoła patrzenia, zbiór szkiców o malarstwie religijnym, drukowanych wcześniej w Tygodniku…
Krajobrazy i landszafty
Tadeusz Lubelski
Na krakowskim festiwalu czeka się zwykle na film, który najlepiej wyrazi ducha czasu - zmiennego, co roku odsłaniającego nową twarz. Podczas tegorocznej edycji…
Camus: portret i marginalia
Kiedy w latach pięćdziesiątych wydawca zaproponował mi przekład Dżumy - pisze autorka - nie wiedziałam, że tą książką rozpocznę wieloletnie obcowanie z…
Felietony
Cytaty
Józefa Hennelowa
Jest czas okrągłych rocznic. Pierwszej pielgrzymki papieskiej, ale także i przełomu wyborów czerwcowych '89 roku. Z tej pierwszej okazji świętujemy,…
Mój brudny piasek
Michał Komar
Nie wiem jak inni, ale ja nie mam zamiaru. Nie wypełnię! Nie wypełnię Wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, choć jako właściciel…
Poseł karany, ale nie wylany
Marcin Król
Jakiś czas temu w trakcie obrad naszej Rady Gminnej jeden z radnych, oburzony kłamstwami innego (zresztą szwagra), zwrócił się do niego tymi oto słowy: Jak nie…
Wilno
Czesław Miłosz
Moja biografia na zawsze będzie związana z Wilnem. Jest to wiedza nieunikniona: tak będzie. Dlatego, że tam mieszkałem, chodząc do gimnazjum, i dlatego, że tam…
Urodziny
Andrzej Dobosz
Wspomnienia z PRL kojarzą się nie tylko mnie z kolorem szarym. Opowiadając o wielu zdarzeniach z tamtych długich dziesięcioleci sam przyczyniam się do…
Przegląd prasy
Wartości a preambuła
Chrześcijaństwo od niemal dwóch tysięcy lat wywiera wpływ na cywilizację Europy. Zarówno w części kontynentu zdominowanej przez katolicyzm i protestantyzm, jak…
Tygodnik Czytelników
Odszedłem i jestem szczęśliwy
Mija 11 lat, od kiedy “przeskoczyłem" mur i odszedłem od kapłaństwa. Mam żonę i czterech synów w wieku od 4 do 10 lat. Jak wszyscy walczę o utrzymanie się…
Tragiczny paradoks
Jestem studentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po dyplomie zamierzam wstąpić do seminarium duchownego. Jeszcze nikt o tym nie wie…
Kontekst i insynuacja
Podzielam zdziwienie red. Krzysztofa Kozłowskiego (komentarz “Dwa pytania", “TP" 20/04) publikacją w “Polityce" (nr 18/04) moich, uzyskanych w…
O rozwagę i odpowiedzialność
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne zaniepokojone postawami, jakie w ostatnich tygodniach przyjmowały władze samorządowe i grupy polityczne, okazujące skrajny…
Już nie utopia
Wejście Polski do UE przypomniało mi, że w czasie ostatniej wojny grono historyków i prawników - działające na Węgrzech, a złożone, jak przypuszczam, z…
Pomoc dla Norberta
Mój 13-letni syn cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, autyzm i uszkodzenie płata czołowego mózgu. Nie mówi. Według lekarzy do prawidłowej rehabilitacji…