Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 22/2008
Data wydania:
01.06.2008
Numer wydania:
22
Rok wydania:
2008
Komentarze
Wałęsa i teczki: poza oskarżeniem i apologią
Wojciech Pięciak
Czy Lech Wałęsa ma w swej biografii epizod współpracy z SB? W najbliższych dniach ukaże się książka na ten temat; sam Wałęsa zaprzecza.
Marcinkiewicz wie, ale może nie powie
Roman Graczyk
Były premier Kazimierz Marcinkiewicz poskarżył się "Dziennikowi", że w grudniu 2005 r. ówczesny prezydent--elekt zlecił szefowi ABW zbieranie…
Casting pomysłów na półrocze rządu
Jarosław Flis
Po półroczu rządów PO nastał moment wyczerpania się dotychczasowych strategii i odruchów. W rządzie Donalda Tuska zachwiało się poczucie pewności, że wszystko…
Kraj
Ukradli krzyż Jacka Żaby
Maciej Gawlikowski
,
Michał Olszewski
Gdy opisaliśmy dramat Jacka Żaby, w Sejmie rozpętała się awantura. Przysłoniła najistotniejsze: samotność i śmierć człowieka, który chciał walczyć z systemem…
Esbek na emeryturze
Karolina Wichowska
W najbliższym czasie marszałek Bronisław Komorowski zapali zielone światło do rozpoczęcia prac nad ustawą "deubekizacyjną". Mija właśnie rok, gdy PO…
Tu na razie jest ściernisko
Michał Kulesza
Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej: Ustrój mamy głęboko zdecentralizowany, natomiast mechanizmy zarządzania nadal są rodem z PRL-u. Czas to…
Sztuka bycia w cieniu
Konrad Piskała
W PSL-u nikt nie ma pomysłu na nowy wizerunek partii. Dotychczasowa strategia nie sprawdza się w sytuacji, gdy główny koalicjant nie traci popularności i…
Dorosłość jako źródło cierpień
Dariusz Sośnicki
Życie małego człowieka w społeczeństwie jest ciągiem upokorzeń, przedstawianym przez dorosłych jako dar i błogosławieństwo. Mieszkania ze zbyt dużymi sprzętami…
Pieniądze trochę ważne
Michał Kuźmiński
,
Przemysław Wilczyński
Kieszonkowe: od 5 do 200 zł miesięcznie. Wydatki: baterie do odtwarzacza mp3, laysy paprykowe, doładowanie komórki. Oszczędności: na prezent, na rolki, laptopa…
Wiara
Czytania liturgiczne (1-8 VI)
9. NIEDZIELA ZWYKŁA: Pwt 11, 18. 26-28; Ps 31; Rz 3, 21-25a. 28; Mt 7, 21-27;
Piach pychy i skała pokory
O. Wiesław Dawidowski
Pół wieku po tym, jak Marcin Luter przybił na drzwiach katedry w Wittenberdze swoich 95 tez, Melanchton opowiadał dowcipnie o trudnościach teologów katolickich…
Obrażeni na wszechświat
Abp Józef Życiński
Pan mnie namaścił. Posłał mnie, abym głosił dobrą nowinę ubogim, bym opatrywał rany serc złamanych; (...) abym obwieszczał rok łaski Pańskiej i dzień pomsty…
Między miłosierdziem a prawem
Józef Majewski
,
Wojciech Pięciak
Kolejny głos w dyskusji, w której ostro spierają się nawet kardynałowie: Christoph Schönborn - arcybiskup Wiednia, w przeszłości redaktor kościelnego…
W oczekiwaniu na miłość
Kościół i rozwiedzeni: Marta została zdradzona przez męża, gdy starali się o dziecko. Mimo prób przebaczenia i pojednania mężczyzna odszedł. "Chciałabym…
Ballada o Polanie
Elżbieta Isakiewicz
Rozdaje becikowe, załatwia pracę bezrobotnym, daje dom bezdomnym - to jeden z najbarwniejszych polskich proboszczów.
Przepis na rachunek sumienia
Ks. Jacek Prusak SJ
Rachunek sumienia jest z jednej strony istotnym aktem przygotowania do spowiedzi, z drugiej zaś odgrywa wielką rolę w formacji sumienia.
22/08
STOLICA APOSTOLSKA
Czy biskup wie więcej
Artur Sporniak
Przynosi same dobre owoce. Mimo to wczesna Pierwsza Komunia nie cieszy się popularnością wśród proboszczów.
Bóg jest większy
Ks. Adam Boniecki
24 maja Watykan ogłosił, że abp Henryk Hoser, 65-letni pallotyn pracujący w Kongregacji Ewangelizacji Narodów, został mianowany nowym biskupem warszawsko-…
Świat
Miecz Damoklesa nad Tbilisi
Krzysztof Strachota
Skoro Abchazja i Osetia są tylko źródłem kłopotów, może Gruzini powinni pogodzić się ze stratą tych terenów? W końcu Brytyjczycy musieli pogodzić się z utratą…
Trzęsienie uczuć
Piotr Bernardyn
Chińczycy będą pamiętać ten obraz: premier Wen Jiabao, w kasku i z kilofem, na gruzach zniszczonej w trzęsieniu ziemi szkoły, woła do zasypanych dzieci: "…
Historia
Trzeci raport
Andrzej Krawczyk
Książki mają swoją historię. Ma ją także "Protokół Oświęcimski": stworzony przez uciekinierów z obozów zagłady: Polaków - oficera AK i polskiego Żyda…
Dzień Dziecka w PRL-u
Patrycja Bukalska
1 czerwca 1952 r. dzieci ze szkoły podstawowej w Brzeźnie pojechały z okazji Dnia Dziecka do pobliskich Gułtów na - jak zanotował w szkolnej kronice dyrektor…
Nauka
Żółta kartka żółtym polom
Maciej Wiśniewski
Wśród roślin oleistych jest w Polsce zdecydowanym liderem (97-98 proc.). Czasem wydaje się wręcz, że intensywnie pachnące żółte kwiatki wypierają inne uprawy.…
Kultura
Radość jest mądrzejsza od rozpaczy
Maciej Wojtyszko
Maciej Wojtyszko: Gdy człowiek zaczyna być osobą, należy z nim rozmawiać tak poważnie, jak to możliwe,i jednocześnie tak nie serio, jak nie serio jest wiele…
Dwie bajeczki
Wisława Szymborska
Podobno byłam zmorą rodziny, bo niektóre rozdziały Konopnickiej kazałam sobie czytać w kółko. Dopadałam rodziców, ciotki, nawet gości ciągnęłam za rękawy.
Birma w oku cyklonu
Piotr Bernardyn
Równolegle do tragedii w Syczuanie rozgrywa się dramat ofiar cyklonu w Birmie: ponad 100 tys. zabitych i 2 mln poszkodowanych. Sytuacja skłania do porównań.…
Pan Cogito, który się waha
Andrzej Franaszek
Książki wznowione przez wydawnictwo a5 to najlepsze wprowadzenie w poezję Zbigniewa Herberta i esencja jego mistrzostwa.
Mit i współczucie
Lektor
Zbigniew Herbert: KRÓL MRÓWEK. PRYWATNA MITOLOGIA - "Poplamione obrusy, ślady papierosów wokół małych talerzyków na stole obrad Olimpu, niezmieniane…
Kontynuacja czy rewolucja
Piotr Kosiewski
Czy Bogdan Zdrojewski zdoła zreformować polską kulturę? Możliwe, ale pod jednym warunkiem: musi przekonać do tego własny rząd.
Ślepa uliczka
Marcin Kościelniak
"Opowieści Lasku Wiedeńskiego" to kolejne nieudane przedstawienie Mai Kleczewskiej. Reżyserka powiela schemat wyeksploatowanych form, uciążliwej…
Żółte jak popcorn
Michał Oleszczyk
Najnowszy film o Indianie jest smutnym przypisem do trylogii, pozwalającym ocenić rozmiar spustoszenia, jakie poczyniła animacja komputerowa w estetyce kina…
A Spotless Rose
Piotr Matwiejczuk
A Spotless RoseGabrieli Consort,Paul McCreesh (dyr.)Deutsche Grammophon
22/08
W wieku 97 lat zmarła w Rzymie Miriam Chiaromonte,
Doskonały nieporządek rzeczy
Jadwiga Majewska
Malarz, rzeźbiarz, fotograf, grafik, choreograf, performer, scenograf, projektant kostiumów, kompozytor - Robert Rauschenberg zmarł w nocy 12 maja 2008 r. w…
Żeby trup wyglądał jak żywy
Łukasz Maciejewski
Małgorzata Szumowska we wzruszającym i dowcipnym dokumencie "A czego tu się bać?" oswaja śmierć. Spotyka się z ludźmi, którzy nie boją się umierania.
Miasto szczęśliwych przypadków
Anita Piotrowska
"Chciałbym móc się przeprowadzić do Nowego Jorku - ale już tu jestem". Filmowy portret intymny najbardziej pożądanego miasta na świecie.
22/08
Przygody Sindbada Żeglarza
Felietony
Mecenas, pułkownik i nikt
Jan Klata
Artykuł Macieja Gawlikowskiego i Michała Olszewskiego "Droga krzyżowa Jacka Żaby", opublikowany w poprzednim numerze "TP", przywraca…
Protezy
Wojciech Bonowicz
W połowie maja Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim rozpatrzył odwołanie Oscara Pistoriusa, 21-letniego lekkoatlety z RPA…
Wałęsa
Marian Stala
1W pochodzącym z końca lat siedemdziesiątych zeszłego wieku pierwodruku "Tortur", jednego z tych wierszy Wisławy Szymborskiej, których nie sposób…
Trochę inny morał
Józefa Hennelowa
Odnalezienie dawnego funkcjonariusza SB występującego teraz jako ekspert komisji śledczej Sejmu było w ostatnim czasie jedną z sensacji medialnych.
Spojrzenie
Ewa Szumańska
Podeszłam wieczorem do okna, spojrzałam w majowe niebo i nagle z bolesną ostrością przypomniało mi się to, o czym ostatnio sporo słuchałam i czytałam.
Zmysły
Jedno udane życie
Keith Botsford
Keith Botsford: Dobre jedzenie i wino - i dobre towarzystwo - są esencją cywilizowanego życia. W tym duchu wychowywałem dzieci, narzucając rygor codziennej…
Tygodnik Czytelników
22/08
"TP" 19/08