Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 19/2011
Data wydania:
08.05.2011
Numer wydania:
19
Rok wydania:
2011
Edytorial
Nasze dziwne mikrokosmosy
Ks. Adam Boniecki
Ogłoszony błogosławionym kilka godzin przed śmiercią Bin Ladena Jan Paweł II robił wszystko, by napięcie między światem arabskim i Zachodem nie nabrało znamion…
Komentarze
Śmierć dziennikarza
Marek Kęskrawiec
Potrzeba było ponad 18 lat, aby środowisko dziennikarskie zaczęło się głośno domagać wyjaśnienia sprawy tajemniczego zaginięcia poznańskiego reportera…
Za worek ziemniaków
Michał Olszewski
Podobno głosy wyborców z Wałbrzycha nie kosztują zbyt wiele. Kandydat PO na prezydenta miasta Piotr Kruczkowski kupował je za pośrednictwem partyjnych kolegów…
Kraj
Aktorzy prowincjonalni
Mariusz Walter
MARIUSZ WALTER: Są równania z dwiema czy trzema niewiadomymi, ale nasza piłka ma tyle niewiadomych, że nawet szkoła polskich matematyków nie poradziłaby sobie…
Nie oddam marzeń kibolom
TP
Mariusz Walter, właściciel Legii, tylko dla Tygodnika Powszechnego o przyszłości klubu, walce z kibolami, błędach transferowych i spełnieniu marzenia.
Stan zamrożenia
Elżbieta Isakiewicz
Wchodzący w życie przepis o odpowiedzialności urzędników za rażące naruszenie prawa niewiele zmieni - twierdzą ofiary urzędniczych błędów.
Skłamana tradycja
Bartłomiej Sienkiewicz
Cóż my właściwie czcimy w ten majowy czas? Receptę wypisaną po zgonie pacjenta? Świadectwo nadążania za duchem dziejów, mimo własnej mizerii i słabości?…
Polska na opak
Leszek Balcerowicz
Leszek Balcerowicz: Moje pytanie do prezydenta brzmi: czy to, że jego troje głównych doradców pomijało poważne zastrzeżenia kręgów zewnętrznych i publicznie…
Niezwykła biografia Papieża
TyPki
Papież przyszedł na świat w 1920 r., nie będąc jeszcze papieżem.
Wiara
Uczta życia
O. Wacław Oszajca SJ
3. niedziela wielkanocna
Czytania liturgiczne 8 - 15 maja 2011
3. NIEDZIELA WIELKANOCNA: Dz 2, 14. 22-28; Ps 16; 1 P 1, 17-21; Łk 24, 13-35;
Emor
Paweł Śpiewak
Księga Kapłańska 21, 1-24, 23
Oto ja, córa Syjonu
Ks. Antoni Nadbrzeżny
W świątyni jerozolimskiej starzec Symeon skierował do Maryi proroctwo: "A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu". Matka…
Nostra culpa
TP
Na skutek fatalnego błędu redakcji w artykule Piotra Dardzińskiego "Na miarę człowieka" ("TP" 18/2011) bohaterka, której wypowiedź została…
Bo uwierzyłeś
Benedykt XVI
Jan Paweł II otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma tendencję, która wydawała się być…
Dwa cuda
Ks. Adam Boniecki
Jan Paweł II sześć lat po śmierci ponownie zgromadził tłumy. Jak wielka musi być i miłość do niego, i tęsknota za nim?
Pamięć i nasze życie
Mirosława Grabowska
Prof. Mirosława Grabowska, socjolog, dyrektor CBOS: Najnowsze badania wskazują na pewne osłabienie oddziaływania Jana Pawła II. Jednak uznanie przez 66 proc.…
25 kwietnia - 2 maja 2011
Tomasz Ponikło
Watykan l Polska l Świat
Jego ziemia
Marcin Żyła
Kilkanaście tysięcy parasoli, peleryn i kurtek przeciwdeszczowych utworzyło w Łagiewnikach gigantyczną mozaikę. Krakowskie uroczystości beatyfikacyjne…
Świat
Terrorysta numer jeden
Wojciech Pięciak
,
Marek Kęskrawiec
Przez niemal dekadę był najbardziej poszukiwanym terrorystą świata, choć z biegiem lat stawał się raczej mitem niż postacią. Bardzo wielu sądziło, że Osama bin…
Islam, przemoc i zachodnia hipokryzja
Roman Kuźniar
Prof. Roman Kuźniar, politolog, doradca prezydenta Polski ds. międzynarodowych: Osama bin Laden był postacią symboliczną, był jakby prorokiem islamskiego…
Bohater masowej wyobraźni
Edward N. Luttwak
Edward N. Luttwak, amerykański politolog, specjalista ds. terroryzmu: Dla przyszłości islamskiego terroryzmu śmierć Osamy bin Ladena nie ma większego znaczenia…
Bomba na wyspie
Marek Kęskrawiec
W potoku informacji o wojnie w Libii umyka nam konflikt o skutkach poważniejszych niż starcie z Kaddafim. To Bahrajn: chaos w tym kraju może tak wywindować…
Historia
Jak się splamiłem
Roman Graczyk
Branżowy miesięcznik "Press" (nr 4/2011) zamieścił tekst poświęcony mojej osobie i dyskusji wokół książki "Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika…
Nauka
Grafenowa Dolina nad Wisłą?
Jacek Baranowski
Prof. Jacek Baranowski, współodkrywca polskiej technologii produkcji grafenu: W wielu krajach UE istnieją Narodowe Programy Rozwoju Grafenu. Finansują one…
Kultura
Z alfabetu Butenki
Bohdan Butenko
O Gapiszonie i Kwapiszonie, o spotkaniu z Gałczyńskim i lekcjach u Szancera, o tym, jak powstał pierwszy polski film animowany i pierwszy polski fotokomiks -…
Kim jesteśmy?
Lektor
Luigi Pirandello: JEDEN, NIKT I STO TYSIĘCY - ostatnia powieść wielkiego pisarza włoskiego ukazuje się u nas po raz pierwszy, w osiemdziesiąt pięć lat od…
Więcej niż plakat
Anita Piotrowska
Pośród dokumentów zaangażowanych w polityczną i gospodarczą sytuację globu szczególną uwagę przyciągają filmy bardziej osobiste, poszukujące iskry w świecie…
25 kwietnia - 1 maja 2011
AF
l Zmarł Ernesto Sábato. Wybitny argentyński pisarz i eseista zmarł 30 kwietnia w Santos Lugares w wieku 99 lat. W młodości działacz lewicowy, następnie…
9 - 13 maja 2011
Boulevard Voltaire
Felietony
Szukanie ojczyzny
Wojciech Bonowicz
Kiedy zapowiadałem, że tematem przewodnim Dni Tischnerowskich będzie patriotyzm, wielu kręciło głową: "Ludzie mają tego po dziurki w nosie".
Plus minus pół miliarda
Jan Klata
Ceremonię oglądało trzy miliardy ludzkich istnień przed telewizorami.
Po co i dlaczego
Józefa Hennelowa
Przywilejem seniorów jest nie martwić się ani o aktualność swoich refleksji, ani o ciężar gatunkowy tego, co ich cieszy albo smuci.
Konstytucje w lombardzie
Stanisław Mancewicz
Lombard jest miejscem przykrym o tyle, o ile patrząc na towary tam wystawione, myślimy nie o kupowaniu, a o doli człowieczej.
Dodatki w numerze TP 19/2011
Silesius (19/2011)
Silesius 2011
Grzegorz Nurek
Nagroda Poetycka Silesius ustanowiona przez Miasto Wrocław w 2008 roku jest jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych za książki poetyckie w Polsce.…
Prezydent Wrocławia o "Silesiusie"
Rafał Dutkiewicz
Szanowni Państwo, po raz czwarty mamy przyjemność uczestniczyć w prestiżowym święcie, jakim jest wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
Niepewność
Urszula Kozioł
Urszula Kozioł: Czasami odnoszę wrażenie, że niektóre dzisiejsze wiersze cierpią na nadwagę, zamiast szukać kontaktu i porozumienia z czytelnikiem tworzą…
Wędrowna przemienność - o poezji Urszuli Kozioł
Karol Maliszewski
Poszukiwanie własnego języka zakończyło się sukcesem - język złowił wszystkie szelesty i plamy, umocnił się w konkrecie, budując wieloprzestrzenną,…
Przewodniczący jury o "Silesiusie"
Jacek Łukasiewicz
Jacek Łukasiewicz - przewodniczący jury
Recenzje - debiuty
Pamięć czysta
Recenzje
Finał, śmiech
Wiersze
Wojciech Bonowicz
Jury wrocławskiej nagrody
GN
Jacek Łukasiewicz (ur. 1934) - przewodniczący jury, historyk literatury, krytyk literacki, poeta. Opublikował m.in.: "Zagłoba w piekle", "Oko…