Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 17/2007
Data wydania:
29.04.2007
Numer wydania:
17
Rok wydania:
2007
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia (16-22 IV)
Polska i Ukraina zostały gospodarzami Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. Organizacja tak wielkiej imprezy oznacza boom inwestycyjny, nowe miejsca pracy…
Na skróty (16-22 IV)
W wieku 75 lat w stolicy zmarł Andrzej Kurylewicz, kompozytor i pianista, wybitny jazzman, twórca muzyki filmowej (m.in. tematu z serialu "Polskie drogi") i…
Kronika religijna (16-22 IV)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
Ręce opadają
Józefa Hennelowa
Rzecznik praw dziecka ma w Polsce co robić. Zagrożenia i wyzwania są wielkie w wielu dziedzinach życia społecznego, a ostatnie niepowodzenia ustawodawcze…
Radiowcy, żadnych marzeń
Andrzej Kaczmarczyk
W Polskim Radiu dzieją się rzeczy nader ciekawe. Niestety, jak to zwykle w naszych mediach publicznych bywa, to "ciekawe" nie dzieje się na antenie. Jedną…
Podzielona pamięć Europy
Wojciech Pięciak
Niemal dokładnie dwa lata temu Parlament Europejski nie chciał uczcić minutą ciszy ofiar Katynia, a równocześnie uczcił pamięć ofiar zamachu terrorystycznego w…
Czytania
Podnóżek stóp Boga
O. Wiesław Dawidowski
Papież Paweł VI, będąc jeszcze zwykłym księdzem, wpadł w zachwyt po przeczytaniu książki Grahama Greene'a "Moc i chwała". Dla członków ówczesnego Świętego…
Kraj i świat
Śmiertelny atak wściekłości
Marek Osiecimski
W poniedziałek 16 kwietnia Amerykanie przeżyli szok i zdziwienie. O ile to pierwsze uczucie wydaje się zupełnie zrozumiałe, drugie zastanawia.
Życie na Marsie
Norman Davies
Zprofesorem Normanem Daviesem rozmawia Piotr Mucharski.
Kolej na Jurka
Krzysztof Kozłowski
A zatem mamy trzecią z kolei partię prawicową i czwartą, tworzącą koalicję rządzącą. Metoda skłócania wewnętrznego poszczególnych grup społecznych jako sposobu…
Kraj z połową stadionu
Michał Olszewski
Decyzja UEFA, przyznająca Polsce i Ukrainie organizację mistrzostw Europy oznacza, że stajemy przed gigantycznym wyzwaniem cywilizacyjnym. Podołać mu będzie…
Mistrzostwa to nie polityka gospodarcza
Leszek Balcerowicz
Traktowanie Euro 2012 jako recepty na cud gospodarczy jest cokolwiek przesadne. Można się cieszyć ze względów sportowych - mówię to jako orędownik sportu i…
Jeszcze jedna rewolucja
Andrzej Brzeziecki
Ukraina jest jedna, jak piłka. Ale że bramki są dwie, to i na Ukrainie są dwie części, które toczą ze sobą polityczny i cywilizacyjny mecz. Czy mistrzostwa…
Rozkoszny smak przyszłości
Marek Bieńczyk
Na naszych oczach rosną wirtualne kolorowe stadiony, bezkresne autostrady, lasy hoteli, prezentacjom futurologicznym nie ma końca.Cała Polska potrzebowała -…
Fotografia z królem Carlosem
Patrycja Bukalska
Hiszpański Senat i tamtejsze media, francuscy kombatanci, prasa włoska i francuska - głośnym echem w wielu krajach Europy odbił się przygotowywany przez polski…
Nieznośna chwiejność bytu
Jarosław Flis
Czy czekają nas przyspieszone wybory? Tak naprawdę zależy to nie od realnych interesów jakiegoś ugrupowania, ale od psychologii. Kłopot wtym, że nawet wybory…
„Polska na to nie zasługuje"
Roman Graczyk
ZTadeuszem Mazowieckim, Leszkiem Balcerowiczem iKarolem Modzelewskim rozmawia Roman Graczyk.
Wiara
Brzemię Piotrowe
ABo
Zokazji 80. urodzin Benedykta XVI włoski miesięcznik "Trenta Giorni przeprowadził ankietę wśród kardynałów, prosząc ich owypowiedzi na temat Jubilata.…
Czy umiera nam Bóg?
Łukasz Musiał
Fot.K.Trybuś
Historyczna schizofrenia
Wojciech Bartuzi
Postępujący dość sprawnie proces wyznaczania granicy gruzińsko-azerbejdżańskiej utknął na początku kwietnia w martwym punkcie. Kością niezgody okazał się…
Kultura
Pan jest człowiekiem dnia
Sławomir Mrożek
Sławomir Mrożek. Fot.A.Nowakowski
Partner sparingowy
Wojciech Skalmowski
Krewni z ulicy Hożej
Anita Piotrowska
Wzruszająco ludzki jest autor "Zawału w swojej zazdrości o pierwsze małe sukcesy literackie przyjaciółki, o jej "szósty zmysł.
Zejście do Hadesu
Tadeusz Janczar ("Korab") i Teresa Iżewska ("Stokrotka")
Wejście do gry
Anna Kałuża
Słabością propozycji Stokfiszewskiego jest brak interpretacyjnej gwałtowności.
Film utkany ze zdrobnień
Łukasz Maciejewski
A więc taki świat istnieje: zamalowanej masłem kromki chleba, polnych myszek i skromnych stokrotek. Za szybko o nim zapomnieliśmy. W "Braciszku Andrzej…
Wielobranżowa budka z piwem
Anita Piotrowska
"Piękny jest nasz warzywniak na tle ogólnym osiedla! - animowany film Andrzeja Barańskiego, wykorzystujący akwarele i gwasze Edwarda Dwurnika, to…
Czary i sztuczki
Marcin Kościelniak
Reżyser w dramacie Christo Bojczewa szukał ciężaru, tymczasem więcej jest tam literackiego konceptu niż życiowej prawdy.
To jest choroba
Krystian Lupa
Nie mogę się zgodzić z moralnością unicestwiającą ludzi. Nie mogę akceptować norm pozbawionych miłości i zrozumienia dla ludzkich upadków i ludzkiego błądzenia.
Wybieram Dwójkę?
Daniel Cichy
Znów mówi się o Dwójce, najbardziej misyjnie zorientowanym programie Polskiego Radia. I choć po raz kolejny głośno o niej w związku z kryzysem, zarówno zespół…
Felietony
Orędzie
Ewa Szumańska
Orędzie
Same sprostowania
Józefa Hennelowa
Jak trudno pisać o historii, której sami autorzy pamiętać nie mogą, a o której świadczą analizowani przez nich i osądzani (dobrze i źle) wciąż jeszcze żyjący…
Tygodnik Czytelników
Konflikt sumienia
We wnikliwym artykule "Sumienie a głos Kościoła" ("TP" nr 13/07) Artur Sporniak poruszył problem teologiczny jak mało który dotyczący chyba…
Iran – jedno państwo
Ze zgrozą przeczytałem tekst Edwarda N. Luttwaka "Iran pęka" ("TP" nr 13/07). Według autora, Iran jest kolejnym, zbudowanym siłą imperium,…
To, co ważne
Autorką portretów: Andrzeja Sosnowskiego (z "TP" nr 8/07) i Jacka Dehnela (z "TP" nr 16/07) jest ELŻBIETA LEMPP. Za nieuwzględnienie tej…
Pomoc dla Michała
Los "obdarzył" mojego rocznego syna Michała wieloma wadami i chorobami (ma m.in.: niepełny podział na półkule mózgowe i brak spoidła wielkiego,…
Dodatki w numerze TP 17/2007
Ucho igielne (17/2007)
Żywot Polaka ubezpieczonego
Małgorzata Dygas
Fot.P.Ulatowski
Ryzyko, błędy i roszczenia
Michał Brodzki
W Polsce obserwujemy wzrost świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa. Od kilku lat następuje zwiększenie pewności siebie obywateli w relacjach z autorytetami…
Zasada obywatelskiej wzajemności
Stefan Bratkowski
Fot.P.Ulatowski
Szlachetny ekstremista
Jakub Wiśniewski
Wielu obywateli biednych krajów Ameryki Łacińskiej myśli o Portorykańczykach jako nieprawdopodobnych szczęściarzach. Marzeniem milionów ludzi w tej części…
Niewyśniony sen
Jakub Wiśniewski
Wfilmie "Marsjanie atakują" zielone potwory zkosmosu puszczają zdymem Landmark, najbardziej znany hotel wLas Vegas. Widzowie podziwiają efekty…
Sprzedawcy obietnic
Konrad Piskała
Ubezpieczenia to branża, która najszybciej reaguje na ewolucję poglądów czy stylu życia obywateli. Polisy można uznać za jeden znajczulszych barometrów zmian…
Ucho Igielne (17/2007)
Gdy niedawno Włodzimierz Cimoszewicz, idąc w ślady Aleksandra Kwaśniewskiego, zgłosił chęć powrotu do aktywnego życia politycznego, przypomniano mu wypowiedź…
Przezorni żyją dostatniej
Krzysztof Mielnicki
Zdr Aleksandrą Wiktorow, prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rozmawia Krzysztof Mielnicki.