Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 13/2009
Data wydania:
29.03.2009
Numer wydania:
13
Rok wydania:
2009
Edytorial
Naprzeciw bratu
Ks. Adam Boniecki
Czy nie każdy ma taką "grupę", którą "spokojnie można nienawidzić"? Dla jednych są to lefebryści, dla innych komuniści, dla jednych byli…
Komentarze
Prawo i rozum
Joanna Bątkiewicz-Brożek
Dzień po tym, jak austriacki wymiar sprawiedliwości skazał Josefa Fritzla na dożywocie, w Polsce rozpoczął się proces 46-letniego Krzysztofa B. z Siemiatycz,…
Węgry, bankrutujące państwo
Wojciech Pięciak
Najpierw odszedł premier Islandii, potem Łotwy, teraz Węgier: socjalista Ferenc Gyurcsány to trzeci już (a może dopiero?) szef rządu w Europie, którego zmiótł…
Starał się być dobrym potworem
Ks. Jacek Prusak SJ
W obliczu tragedii, jaka dokonała się w domu Josefa Fritzla, nie można łatwo zrezygnować z pytania "unde malum" - skąd zło.
Kraj
Ośmiornica w sosie własnym
Sergiusz Kowalski
Nepotyzm budzi sprzeciw, ponieważ łamie zasady sprawiedliwości, równości szans i dostępu do dóbr. Faworyzuje irracjonalne więzi w sytuacjach, w których…
Nepotyzm nie zna granic
Michał Buchowski
Michał Buchowski, antropolog polityki: Lojalność wobec więzów krwi jest pozytywnym zjawiskiem, ale nie służy zadaniom nowoczesnego państwa. Rozmawiali Michał…
Wszyscy jesteśmy z kuluarów
Michał Olszewski
Nie mam wątpliwości, że w naszej mętnej wodzie brakuje szlachetnych gatunków: szeryfów, służbistów, ludzi głuchych na telefony od przyjaciół. I nie potrafię…
Rząd szybkiego reagowania
Wojciech Załuska
Konflikty między PO i PSL nie są poważne: po prostu premier i wicepremier obserwują kryzys z różnych perspektyw. Na szczęście obaj nie kierują się w polityce…
Jestem tutejszy
Artur Bazak
Dawniej świat inteligencji tworzyły kawiarnia, biblioteka, teatr, kościół czy redakcja. Dziś inteligent, w przerwie między dyskusją w knajpie i promocją…
Wiara
Czytania liturgiczne 23 marca - 5 kwietnia
5. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU: Jr 31, 31-34; Ps 51; Hbr 5, 7-9; J 12, 20-33;
Wajakhel
Paweł Śpiewak
Ks. Wyjścia 35, 1 - 38, 20
Testament przebaczenia
Abp Józef Życiński
Ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Lecz Jezus mówił: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią…
Droga Następcy
Benedykt XVI
Nie można zamrozić władzy nauczycielskiej Kościoła w roku 1962. Jednak niektórym z obrońców Soboru trzeba przypomnieć, że Vaticanum II zawiera w sobie całą…
Zaklęty krąg
Piotr Kaznowski
Świat oczekuje od Papieża, że zachowa status quo dyskursu "tolerancji i dialogu" oraz mitologii "ducha Soboru". Wszystko, co nie daje się…
Problem jakości
Abp Henryk Hoser
Abp Henryk Hoser: W Afryce widać świeżą warstwę chrześcijaństwa, ale i głębokie związki z wierzeniami tradycyjnymi. Nie ma już jednak inkulturacji z zewnątrz…
Szef wszystkich szefów
Ks. Krzysztof Pazio MIC
Ustawiliśmy w kościele duży ekran, a papieskie przemówienia tłumaczyliśmy na bieżąco na miejscowy język maka. Prości ludzie z buszu słuchając słów Papieża…
Dzień po dniu
Wtorek 17 marca
„To czyńcie na moją pamiątkę”
Brat Moris
Ofiarując swoje ciało i krew, Jezus daje nam przykazanie miłości braterskiej. Tu kryje się cała tajemnica Jego miłości do nas, tajemnica, która zachęca, by…
13/09
STOLICA APOSTOLSKA
Twarz Jezusa
Tomasz Ponikło
Całun z Manoppello przez wieki nie budził większych emocji. Obecnie - szczególnie po prywatnej wizycie Benedykta XVI we włoskim sanktuarium w 2006 r. - jest…
Istnienie nic nam o Bogu nie powie
Jean-Luc Marion
Rozmowa prof. Tadeusza Gadacza z Jean-Lukiem Marionem. Filozof: Wierzę w Boga nie dlatego, że istnieje, ale dlatego, że Bóg to Bóg.
Świat
Sprawa Josefa F.
Barbara Radzikowska-Kryśczak z Wiednia
Austriackie społeczeństwo nie wyciąga wniosków z dramatu, który rozegrał się w Amstetten.
Straż nad Dunajem
Patrycja Bukalska
Ekstremizmy potrzebują mitu. Na Słowacji jest nim dostatnie państwo księdza Tisy z czasu II wojny. Na Węgrzech wspomnienie minionej potęgi sprzed I wojny.
Zawsze oczekuj nieoczekiwanego
"W kraju nie ma oznak kryzysu finansowego": orzekł Usha Thorat, zastępca szefa Banku Rezerw Indii. To prawie prawda.
Strategia karabinu
Teresa Stylińska
Dysydenci z Irlandzkiej Armii Republikańskiej nie wierzą w skuteczność polityki, a "starej" IRA zarzucają zdradę. Dla nich nadal liczą się karabin i…
Historia
Bohater ze skazą
Elżbieta Isakiewicz
Gdańscy uczniowie i ich nauczyciel toczą samotną walkę o przywrócenie dobrego imienia pechowemu uczestnikowi zamachu na Kutscherę. Ta opowieść jest jak…
Nauka
Wielka Improwizacja
Scott Parazynski
Scott Parazynski, astronauta: W Ameryce już dzieciom powtarza się, że jakiekolwiek osiągnięcia nie są wynikiem wysiłków jednego człowieka, tylko pracy…
Kultura
Bez cienia legendy
Anita Piotrowska
Ekranowi członkowie "Baader- -Meinhof" to postacie przeciętne, działające w sposób odrażający, często na granicy histerii. Mimo to widz filmu Edela…
Powrót do jaskini
Anita Piotrowska
Zaczerpnięta z powieści Saramago historia grupy ślepców poddanych przymusowej kwarantannie ma w sobie wiele z eksperymentu teatralnego i jako kino zdecydowanie…
Kronika wypadków miłosnych
Dariusz Nowacki
Kiedy Antoni Libera naśladuje Becketta? A kiedy go zdradza?
Wyrazy wdzięczności
Jacek Gutorow
Podobnie jak Walt Whitman, Williams parł na świat całym sobą, zagarniając coraz większe jego połacie i odczuwając z tego powodu niebłahą satysfakcję. Nie wiem…
Malarz sportretowany
Lektor
Pascal Bonafoux: MONET. BIOGRAFIA - "Jestem stary i żyję na odludziu. Nie znoszę reklamy, wywiadów i wszystkiego, co może to przypominać. Rozprawiajcie o…
W wieży Babel
Anna R. Burzyńska
W spektaklu Barbary Wysockiej wiedza nie jest wolnością. Kaspar, przemawiający niczym fanatyczny polityk, jest bardziej przerażający niż jego dręczyciele.
13/09
Silesius dla Barańczaka.
Inna droga do sekretu
Anna R. Burzyńska
W kwietniu TVP Kultura rozpoczyna imponującą, trwającą do jesieni, retrospektywę twórczości Krystiana Lupy.
„Po prostu”
Adam Poprawa
Osjan"Po prostu"Kiton Art Records
Zaszczyt życia
Andrzej Franaszek
Muzyka Mozarta w genialny sposób łączy w sobie sprzeczności naszego życia. Jest boska i ludzka zarazem.
25 - 31 marca
Niedziela z twórczością Stanisława Lema
Felietony
Ostatnio
Ewa Szumańska
Jeszcze do niedawna zdarzały mi się chwile niepohamowanej ciekawości, pragnienie, żeby za jakieś 30, 50, 70 lat wychylić na chwilę głowę z jakiegoś…
Obrotowy języczek
Jan Klata
Nie, po prostu nie mogę uwierzyć, zrozumieć i pojąć nie mogę, o co ten rwetes w sprawie Waldemara Pawlaka. Że on, że ona, że oni (Peezel niby), że tak nie…
Apetyt na Brukselę
Marian Stala
"Posłowie PO garną się do Europy. Jak ustaliliśmy, już ponad 50 z nich zgłosiło władzom partii, że chce wystartować do europarlamentu" - te dwa mocne…
Trochę o nadziei
Wojciech Bonowicz
Muszę się przygotować do rozmowy o nadziei... Czym ona jest - ta "nadzieja", to dziwne słowo, posiadające moc, której inne słowa wydają się…
Ta ziemia...
Józefa Hennelowa
Projekt powstał onegdaj i nie jest o nim głośno. Ale i tak ciarki przechodzą, kiedy pojawia się wzmianka. O co chodzi? Lat temu kilka, po kolejnym fiasku…
Dodatki w numerze TP 13/2009
Ucho igielne (13/2009)
Pragnienie solidarności
Dariusz Jaworski
Kryzys to test na naszą solidarność: na jej rozumienie, odczuwanie i praktykowanie.
Odpowiedzialni za słowa
Krzysztof Rybiński
Dobre praktyki profesjonalnych uczestników rynku kapitałowego w zakresie wypowiedzi publicznych:
Politycy i media – sojusznicy kryzysu?
Krzysztof Rybiński
Jeżeli słowa: recesja, kryzys, krach - pojawiają się w mediach bardzo często, to zaczynają one wpływać na oczekiwania widzów lub czytelników.
Rozsądni przetrwają
Łukasz Pałka
Kryzys najpierw uderzył w giełdę i fundusze inwestycyjne. Potem przyszedł czas na tych, którzy spłacają kredyty w obcych walutach. A przed nami kłopoty małych…
Szefowie boją się zwalniać
Robert Reinfuss
Ryszard Holzer o pracownikach w czasach kryzysu rozmawia z Robertem Reinfussem.
Parafia kontra kryzys
Joanna Bątkiewicz-Brożek
Kościół patrzy na kryzys bez lęku, bo niesie już pomoc potrzebującym od dwóch tysięcy lat. Episkopat Polski apeluje, by proboszczowie podjęli "realnie…
Rynkowe cnoty i niecnoty
Janusz A. Majcherek
Nie ma dzisiaj ideału, który byłby równie wyszydzony, jak ten zawarty w moralności mieszczańskiej. Jednak właściwa mu pracowitość, systematyczność, dyscyplina…
Na wspólnym wózku
Ryszard Holzer
Tak udanego szczytu unijnego mało kto się spodziewał. Jeden z publicystów na dzień przed jego rozpoczęciem ogłosił nawet "gazową klęskę polskiej…