Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 13/2008
Data wydania:
30.03.2008
Numer wydania:
13
Rok wydania:
2008
Komentarze
Benedykt między młotem a kowadłem
Maciej Müller
Po niedzielnej modlitwie Anioł Pański (16 marca) na Benedykta XVI spadły medialne gromy. Tradycyjnie po katechezie Papież wzywa do modlitwy o pokój na świecie…
Fiasko Białego Szczytu
Marek Nowicki
Prawda jest bolesna - obecna ekipa nie ma nic do zaproponowania służbie zdrowia. Zabawa w reformę zaczęła się na dobre w pierwszej dekadzie stycznia.
Muzeum w Berlinie
Wojciech Pięciak
"Cokolwiek czynisz, mądrze czyń i oczekuj końca" - mówi łacińska sentencja.
Chrzest grożący śmiercią
Artur Sporniak
Magdi Allam, włoski dziennikarz pochodzenia egipskiego, nawracając się z islamu na chrześcijaństwo i przyjmując w Wielkanoc chrzest, podpisał na siebie wyrok…
Kraj
Między rozsądkiem a fobią
Roman Graczyk
Obiekcje PiS-u dotyczące traktatu lizbońskiego mają antyeuropejskie dno i biorą się z absurdalnych uprzedzeń. Czy jedynym ratunkiem jest zgniły kompromis?
Mały wielki procent
Anna Mateja
Jeden procent podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego możemy odliczać od pięciu lat. Czego się o sobie dowiedzieliśmy?
Gdy szef może wszystko
Wanda Badura-Madej
Dr Wanda Badura-Madej, psycholog: Kobieta molestowana seksualnie sama nie wyjdzie z takiej opresji - musi znaleźć oparcie w rodzinie, przyjaciołach,…
Kres liberalizmu?
Bartłomiej Sienkiewicz
Gawin pyta o kwestie, wokół których do niedawna w Polsce wśród polityków i publicystów panowało milczenie.
Wiara
Czytania liturgiczne 30 III – 6 IV
2. NIEDZIELA WIELKANOCNA: Dz 2, 42-47; Ps 118; 1 P 1, 3-9; J 20, 19-31;
Kościół rozpisany na nuty
O. Wiesław Dawidowski
W zakonie augustiańskim składamy śluby, dotykając ręką księgi Reguły Zakonnej albo księgi Dziejów Apostolskich otwartej na słowach "Bracia trwali w nauce…
Chrystologia embrionalna
Abp Józef Życiński
Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. Łk 1, 35
Ciemność prowadząca do Boga
Artur Sporniak
To książka inna niż wszystkie - nie da się napisać z niej recenzji. Recenzować znaczy oceniać. Czy można oceniać czyjąś spowiedź?
Prawda najsłabszych
O. Krzysztof Popławski
O. Krzysztof Popławski, prowincjał dominikanów: Jeśli nie ujawniamy jakiejś rzeczy ze względu na "dobro Kościoła", to pytam: kto jest tym Kościołem?…
Przez kogo działał Szatan?
Ks. Jacek Prusak SJ
Sprawa szczecińska" znalazła finał w prokuraturze okręgowej, która wszczęła śledztwo w sprawie wykorzystania seksualnego przez ks. Andrzeja D.…
Kronika religijna 13/2008
Teolog dysydent
Krzyż bez Jezusa czy Jezus bez krzyża
Maciej Müller
W Wielki Czwartek Benedykt XVI odprawił w Bazylice Watykańskiej Mszę Krzyżma Świętego. Poświęcił podczas niej oleje używane do sakramentów chrztu, bierzmowania…
Religijność ludowa: zabobon czy źródło wiary?
Łukasz Tischner
Środowisko "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku" przez lata oskarżane było o niechęć do religijności ludowej. Bo jakże to - być emisariuszem…
Moja egzystencja Jezusa
Piotr Augustyniak
Chrześcijaństwo stawia przed nami Jezusa jako wyjątek, sugerując, że doświadczenie, które było jego udziałem, jest przed nami zamknięte. Na to Węcławski…
Tunezja pełna Boga
Ks. Marek Rybiński SDB
Środa, 23 stycznia 6.15. Dzwoni nastawiony niespełna kilka godzin temu budzik w komórce. Walka jak każdego dnia. "Dzisiaj nie wstanę, odprawię Mszę św.…
Kreowanie obrazy
Ks. Andrzej Draguła
Po "moherowych beretach" przyszedł czas na "katolickie dziewice". Najnowsza kampania odzieżowej marki House jest kontrowersyjna, a dla…
Benetton i inni
Ksiądz i zakonnica
Billboard z pazurami
Marcin Mroszczak
Mroszczak: Widzę w Polsce na co dzień znacznie więcej drastycznych chwytów w reklamie, które wynikają z głupoty, złego gustu, naszego spaczonego charakteru, i…
Świat
List do prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Ks. Adam Boniecki
Szanowny Pan Prezes Piotr Nurowski Polski Komitet Olimpijski ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 01-531 Warszawa
List do przewodniczącego NSZZ "Solidarność"
Ks. Adam Boniecki
Szanowny Pan Przewodniczący Janusz Śniadek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarnośćul. Wały Piastowskie 24 80-855 Gdańsk
Solidarność z Tybetem
Zamanifestujmy na Olimpiadzie solidarność z prześladowanymi przez chiński reżim. Bądźmy tam z tym, co mamy najlepszego. Apelujemy o znak "Solidarności…
Sport i polityka
Przemysław Wilczyński
Im bliżej Igrzysk, tym bardziej jałowe jest pytanie: bojkotować czy nie? Zasadne stają się natomiast pytania inne: jak zachować się podczas imprezy? I czy…
Cisza zapadła nad Lhasą
Piotr Bernardyn z Pekinu
O tym, czy Igrzyska w 2008 r. będą - jak zapowiada Pekin - najwspanialszą imprezą sportową w historii, okaże się po ich zakończeniu. Dziś wiadomo jedno: mylili…
Państwo uległe jak żona
Teresa Stylińska
Turcji grozi "wojna religijna", jakiej jeszcze nie doświadczyła. Model państwa, godzący demokrację z islamem, stoi pod znakiem zapytania. Trybunał…
Polityka innymi środkami
Alan Bennett Krueger
Prof. Alan Bennett Krueger: Ponad połowa mieszkańców ziemi żyje za mniej niż dwa dolary dziennie. Ponad pół miliarda nie umie pisać i czytać. Gdyby to bieda i…
Opium dla ludów
Krzysztof Strachota
W tej sprawie Afganistan jest światowym supermocarstwem: w rekordowym 2007 r. wyprodukowano tu 8200 ton opium. Stanowi to 93 proc. światowego rynku produkcji…
Historia
Zima zła, dobry Bóg
Zbigniew Mikołejko
Niepokoiły mnie metafory, jakich używamy, aby zdać relację z przełomowych wypadków polskich dziejów, od epoki rozbiorów poczynając. Mówią one zatem najpierw o…
Trzecia Rzeczpospolita, której nie było
Maciej Kledzik
Trzecia Rzeczpospolita zaczęła się w roku 1940. Wkrótce po klęsce wrześniowej ludzie różnych zawodów przystąpili nie tylko do budowy podziemnej armii. W…
Akt sumienia
Joachim Trenkner
W marcu 1968 grupa intelektualistów wywołała w Niemczech Zachodnich burzę: żądając uznania granicy z Polską, dotknęli sprawy będącej w Niemczech tematem tabu.…
Nauka
Wielki Brat chce naocznych dowodów
Katarzyna Tracz
Dobiega końca akcja wymiany dowodów osobistych. Tymczasem w planach jest już kolejna ich wersja. Elektroniczne dowody osobiste mają stanowić milowy krok w…
Bez dokumentu tożsamości?
Katarzyna Tracz
Nowoczesna technologia sprawia, że nasze ciała mogą powiedzieć o nas więcej, niż często byśmy chcieli.
Pokaż mi swoją tęczówkę, a powiem ci, kim jesteś
Katarzyna Tracz
Co kryje się pod tajemniczą nazwą "dane biometryczne"?
Kultura
Zobaczyć warto 13/2008
Słońce i cień
Święte dni
Eustachy Rylski
Burżuj na skrzyżowaniu ulicNos przemarznięty w kołnierz wcisnąłSkuliwszy ogon, drżąc się tuliDo jego nóg parszywe psisko.
Komórka szyfrów
Halina Bortnowska
Rzadko nawiązuje się do jej spuścizny, a jednak wielu młodych podejmuje poszukiwania, które czynią spotkanie z myślą Malewskiej czymś potrzebnym.
Historia i sumienie
Lektor
Hanna Malewska: SIR TOMASZ MORE ODMAWIA - dlaczego cenzura zgodziła się wtedy na druk tego opowiadania? Rok 1951, apogeum stalinizmu - a na łamach miesięcznika…
Powrót z niebytu
Agnieszka Sabor
"Dokumentalistki" dowartościowują to, co trwałe - choć, wydawać by się mogło, ulotne chwilą.
Dajemy wam to, co lubicie
Grzegorz Gajewski
Skończyły się czasy wielkich przebojów. Przestajemy kupować płyty, muzyka stała się bardziej użytkowa, a komercyjne stacje radiowe opanowała tandeta. Taki jest…
Zaproszenie do gry
Piotr Kosiewski
Stanisława Dróżdża od końca lat 60. zajmowały relacje między językiem a obrazem. Intrygowały go pojedyncze cyfry, sylaby, znaki. W jego pracach materializowały…
Człowieczy los
Łukasz Maciejewski
Wydane na DVD arcydzieło Michała Kałatazowa ogląda się dzisiaj inaczej niż przed laty. Film z 1957 r. przestał być artystycznym argumentem w ideologicznym…
Na skróty 13/2008
"Ryzykowne jest pisanie o Polsce
Potrzebujemy inności
Andrzej Franaszek
Miłość w autentycznym, chrześcijańskim ujęciu jest z zasady bardzo gwałtowna i jednostronna, zupełnie różna od miłości w ujęciu pogańskim, gdzie jest swego…
„Preludia”
Daniel Cichy
Alexandre Tharaud odbrązawia Fryderyka Chopina. Chętniej dyskutuje z tradycją wykonawczą, rzadziej poddaje się powszechnie obowiązującym kanonom…
„Alchemia”
Przemek Psikuta
Wszystkim, którzy uważnie śledzą dokonania braci Oleś, najnowsza płyta z Theo Jorgensmannem wyda się logiczną kontynuacją ich twórczej drogi. Bezkompromisowość…
„Gospel”
Maciej Woźniak
Nowa płyta Lao Che zaskakuje tym, co poprzednia: świeżością i bezpośredniością w podejściu do tematu, którego nikt w ten sposób nie potraktował.
W stronę „Światła”
Karol Maliszewski
"Czysta ziemia" to szczególny wybór: jakby Dariusz Suska nie chciał się przyznać do utworów pisanych przed trzydziestką.
Śmierć telewizyjnego boga
Bartosz Staszczyszyn
Czy media elektroniczne obalą "klasyczną" telewizję? Jedno jest pewne: w najbliższym czasie czeka je radykalna przemiana.
Polska – ziemia spalona
Anita Piotrowska
Emisja w TVP Kultura pełnej, ponad dziewięciogodzinnej wersji "Shoah" trafia w Polsce na czas szczególny. Z jednej strony nie ucichły jeszcze echa…
Felietony
Nie zabijaj nigdy...
Wojciech Bonowicz
Uzbrojony ksiądz wkracza do posiadłości dyktatora, który porwał nastoletnią dziewczynę. Serią z karabinu maszynowego ścina nie tylko kwiaty, ale i ukrytych za…
Głos Gomułki
Marian Stala
1 "Gomułka przemówił": tytuł zamieszczonej w "Gazecie Wyborczej" z 20 marca czterozdaniowej notatki podziałał na mnie mocniej niż…
Przenieść się
Ewa Szumańska
A już się wydawało, że po stuleciach potępieńczych swarów, najazdów, zajazdów, rozbiorów i ideologicznych zniewoleń - cud, który się wydarzył w ’89 roku,…
Zmysły
Sahib
Wojciech Nowicki
Patrząc na zdjęcie sahiba, dostrzegam lukę w gładkiej powierzchni fotografii. Leży przede mną dokument, nagi i odarty z niepotrzebnych włókien. Widzę w nim…
Dodatki w numerze TP 13/2008
Książki w Tygodniku (13/2008)
Parnicki: pisać do końca
Jacek Łukasiewicz
Znałem Parnickiego, odwiedzałem go w latach 80., korespondowałem z nim. Czytam ten dziennik, sprzęgając go z dawniejszą lekturą powieści i z moimi własnymi…
Zagubiona autostrada
Jan Balbierz
Pamuk należy do opowiadaczy, dla których każde powieściowe naczynie jest za małe. Wydarzenia przelewają się poza jego brzegi, anegdoty puchną, plenią się i…
Narodowość nowojorska
Andrzej Franaszek
"Jeśliby mnie kto o to pytał, odpowiem, że nie ma jadła bardziej nowojorskiego niż pizza. Pizza jest demokratyczna jak z marzenia Walta Whitmana o mieście…
Opowieści ze Szwecji
Anna Mateja
Opowieści ze Szwecji, rzetelnie udokumentowane, świetnie skonstruowane, wciągające - i nietypowy, wielobarwny portret miasta nad rzeką Hudson. Dwie książki,…
Chłopiec na trawniku
Jan Strzałka
Wspomnienia pełne anegdot o ludziach znanych i mniej znanych, od Gomułki poczynając, na sąsiadach z kamienicy na warszawskiej Parkowej kończąc. Opowieść barwna…
Outsider
Monika Malessa-Drohomirecka
Orwell, podobnie jak Conrad, którego cenił, nie miał złudzeń co do ludzkiej natury i biegu świata, mimo to starał się uratować w sobie "wiarę w…
Powieść platońska
Juliusz Kurkiewicz
Fin de siecle’owa powieść czeskiego pisarza, historia urzeczywistnionej utopii, niesie sensy zupełnie współczesne.
Kto to jest Coetzee?
Grzegorz Jankowicz
W swoich esejach Coetzee przechodzi od autora do autora, znacząc marginesy ich dzieł technicznymi, historycznymi, biograficznymi uwagami. Pisze z…
Wierna towarzyszka jego życia
Stanisław Bajtlik
Do przeczytania książki Davy Sobel "Córka Galileusza" przygotowywałem się od wielu lat - jeszcze zanim została ona napisana. Pierwszym krokiem była…
Ania z faszystowskiego wzgórza
Joanna Olech
Najlepiej zapamiętane książki dzieciństwa to te, które nas przeczołgały emocjonalnie. Długi pochód heroicznych sierot, krzywdzonych dzieci i zwierząt.…
Z archiwum „gdańskiej alternatywy”
Dariusz Nowacki
Jeżeli ta książka czegoś dowodzi, to na pewno tego, że istnieją twórcy, którzy nigdy nie dorosną. 43-letni Stamm napisał powieść utrzymaną w stylistyce swoich…
Kartki z niedawnej historii
Ks. Adam Boniecki
Polski wydawca uprzedza, że lektura dziennika ojca Congara jest "zaskakująca, fascynująca i... gorsząca". Zmarły w 1995 roku, wyniesiony pół roku…
Czułe księgarnie
Andrzej Rostocki
Wiele lat temu felietonistą warszawskiej "Kultury" (skądinąd bardzo ciekawego pisma) był Zbigniew Słojewski piszący pod pseudonimem "Hamilton…