Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 13/2005
Data wydania:
27.03.2005
Numer wydania:
13
Rok wydania:
2005
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
Jan Paweł II nie przewodniczył Mszy w Niedzielę Palmową, ale po jej zakończeniu w milczeniu pobłogosławił wiernych z okna swojego apartamentu. Premier Marek…
Na skróty
25-lecie istnienia obchodzi Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, placówka niezwykle zasłużona dla polskiej kultury i dialogu niemiecko-polskiego. Jej…
Komentarze
Prawo dla biednych: misja kontra interes
Krzysztof Burnetko
To, że stan świadomości prawnej Polaków (o wiedzy nie wspominając) jest żałosny, wiadomo nie od dziś. Jakby tego było mało, tylko 8 proc. osób, których sprawy…
O co chodzi Chinom?
Piotr Bernadyn z Tokio
Tak zwana ustawa antysecesyjna - którą Chiny Ludowe przyjęły 14 marca, a w której nie wykluczają użycia siły przeciw Tajwanowi - wzbudziła na świecie…
Czytania
Nie bójcie się!
Paweł Kozacki OP
Wiele lat temu, tuż po święceniach kapłańskich, przeczytałem w książce Anthony'ego de Mello, że przeciwieństwem miłości jest strach. Później wielokrotnie…
Córka Herodiady
Elżbieta Adamiak
Mateusz, opisując okoliczności śmierci Jana Chrzciciela, jest oszczędniejszy w słowach od Marka (por. Mt 14, 1-12 z Mk 6, 14-29). Mimo wielu podobieństw między…
Kościół bez uniformów
Abp Józef Życiński
Dla rozwiania wątpliwości towarzyszących zmartwychwstaniu Jezusa było szczególnie ważne, by Apostołowie zaprezentowali się jako zintegrowana, jednomyślna grupa…
Kraj i świat
Inne miłości
Anna Dymna
,
Jan Strzałka
Spotykam się z młodymi ludźmi skazanymi na śmierć, ale są to ludzie mężni i cieszący się każdą chwilą, jaką darował im los. Dzięki nim nie przejmuje się,…
Czego o świecie nie wiemy
Ryszard Kapuściński
,
Katarzyna Janowska
,
Piotr Mucharski
Ryszard Kapuściński: - Wielokrotnie widziałem przemianę człowieka w bestię - w Kongo czy w Nigerii... Niespodziewanie grupa żołnierzy albo cywilów wpadała w…
Duch najłagodniejszego stworzenia
Olga Stanisławska
Styczeń zaskoczył pelargonie z na wpół otwartymi pączkami. W styczniu w Stambule powietrze jest chłodne, ale przyjemnie jest usiąść w altanie na podwórzu ze…
Katyń, Rosja i my
Bartosz Cichocki
Prezydent Putin nie chce, by relacje Rosji z Polską były normalne i oparte na zaufaniu. To bowiem uwiarygodniłoby Polskę w oczach Niemców czy Francuzów. I, nie…
Operacja dezinformacja
Małgorzata Nocuń
,
Andrzej Brzeziecki
,
Wojciech Pięciak
Popularny rosyjski portal internetowy InoSMI opublikował w minionym tygodniu artykuł o wydźwięku skrajnie antyukraińskim, przedstawiając go jako tłumaczenie…
Sąsiedztwo z widokiem na Cmentarz
Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki
Byli przeważnie nastolatkami. Umierali za Polskę. Zasłużyli, aby w ukraińskim dziś Lwowie spoczywać w pokoju. Polska i Ukraina mają trudną historię. Zasłużyły…
Przeciw narodowej niepamięci
Andrzej Dobosz
Jako młody człowiek trafiłem w indeksie nazwisk pewnej książki dotyczącej historii na następujące po sobie postacie: Bobińska Celina, Bolesław Chrobry. Absurd…
Krytyka władzy sądzenia
Henryk Woźniakowski
Na szczęście dość mamy źródeł świadczących o oporze, godności i heroizmie. Aby się o nich przekonać, nie trzeba odwoływać się do ubeckich autorytetów.
Dlaczego jestem za lustracją
Jarosław Gowin
Historia antykomunistycznej opozycji to jeden z piękniejszych epizodów polskiej przeszłości. Trzeba zachować o niej pamięć. Chciałbym, aby wreszcie odwrócono…
Wiara
Bosch
Małgorzata Musierowicz
Mądrość oschła, czasem sarkastyczna, często ukryta (...) sprawia, że dzieło Boscha jest nieustającym pytaniem, pełnym podtekstów i zagadek. (...) Maluje,…
Piękno martwego ciała
Tadeusz Boruta
Trudno w dziejach sztuki znaleźć drugiego artystę, który by tak często jak Michał Anioł Buonarroti (1475-1564) sięgał w swych dziełach do aktu. Setki nagich…
"Krew Jego na nas i na dzieci nasze"
Janusz Poniewierski
Ten okrzyk pojawia się wyłącznie u św. Mateusza - nie ma go u innych ewangelistów. A to pozwala przypuszczać, że autorowi nie chodziło tu o relację, ale o…
Jezus historyczny
Geza Vermes
Zrekonstruowanie postaci historycznego Jezusa jest możliwe. Można też przezwyciężyć konflikt między teologią a historią. Interpretacja teologiczna, dopóki…
Żyję ja, już nie ja
Piotr Sikora
Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w grzechach waszych (1 Kor 15, 17). Ale właściwie dlaczego?.
Nasze zmartwychwstanie
Ks. Lech Tranda
,
Maja Jaszewska
Dochodzimy do najtrudniejszego momentu wiary. Wszystko, co zdarzyło się przed zmartwychwstaniem Jezusa, mieści się w granicach naszych doświadczeń i wyobrażeń…
Powrót z podróży
MŻ
,
KAI
Jan Paweł II wraca do zdrowia. Choć po raz pierwszy od początku pontyfikatu Papież nie odprawił w Niedzielę Palmową uroczystej Mszy św., jednak z okna Pałacu…
Modlitwa Pana Cogito
Miłośnikom twórczości Zbigniewa Herberta, i współczesnej polskiej poezji w ogóle, znana jest z pewnością Modlitwa Pana Cogito - podróżnika. Fraza z tego utworu…
Zbudź się, o śpiący!
Brat Moris
Pierwsi chrześcijanie wezwanie Jezusa rozumieli tak dobrze, że nazywali siebie braćmi i siostrami. To była prawdziwa solidarność, za którą pozostała nam dziś…
Zwycięstwo zadane człowiekowi
Józefa Hennelowa
Zmartwychwstanie Chrystusa świadczy o tym, że tylko miara dobra, jaką Bóg wprowadza w dzieje człowieka poprzez tajemnicę odkupienia, jest tej wielkości, że w…
Historia
Nie ma strachu
Ks. Adam Boniecki
Tygodnik Powszechny, do którego Kościół się przyznaje, jest oczywistym dowodem otwartości tej instytucji, wolności, tolerancji, pluralizmu - cech, których…
Kraków, wiosna 1945
Andrzej Chwalba
W marcu Kraków stał się - jak chyba nigdy dotąd w swej historii - miastem ruchliwym, rozgorączkowanym, rozpolitykowanym. Poszukiwano bliskich, liczono straty,…
Niewygodni
Anna Mateja
Dwadzieścia lat temu, na jubileusz 40-lecia TP, ukazał się tekst Jerzego Turowicza Kościół i polityka. Tekst, który nie był komentarzem do bieżących wydarzeń,…
"Myślę o Was lepiej, niż to wygląda w tym liście"
Ks. Adam Boniecki
Prymas Tysiąclecia czuł się związany z Tygodnikiem Powszechnym choćby dzięki przedwojennemu Stowarzyszeniu Katolickiej Młodzieży Akademickiej Odrodzenie,…
Kim jest człowiek
Kard. Franciszek Macharski
,
Tygodnik Powszechny
Kard. Franciszek Macharski: - W 1979 roku to mnie przyszło stać się nie tylko wynajmującym lokal Tygodnikowi, ale i sąsiadem przez dziedziniec. A więc kimś,…
Kultura
Krum to ja
Piotr Gruszczyński
Krum to po hebrajsku kożuch na mleku. Krum to prawie czterdziestoletni mężczyzna powracający z zagranicy do Tel Awiwu, do peryferyjnej dzielnicy dzieciństwa.…
Powroty do Młodej Polski
Lektor
Niebezpiecznie mieć geniusza za przyjaciela. Lucjan Rydel (1870-1918) jest dziś dla nas przede wszystkim Panem Młodym z Wesela; arcydramat Wyspiańskiego, a…
Spinoza
Leszek Kołakowski
Jedni nazywali Spinozę (1637-77) bezbożnikiem i wrogiem Boga, inni - najliczniejsi - panteistą, jeszcze inni - człowiekiem przez Boga opętanym, głęboko…
Trzy prawdy
Anna R. Burzyńska
Pierwsze wrażenie to niezwykła jasność na scenie oblanej ciepłym afrykańskim światłem, które promieniuje na widownię, łącząc świat opowiadających i słuchaczy,…
Struktury nieuchwytnej materii
Krzysztof Kwiatkowski
Boulez to jeden z twórców, którzy zmienili oblicze muzycznej współczesności. Jego kompozycje od kilkudziesięciu lat budzą wśród odbiorców uczucia, których…
Felietony
Cienie
Józefa Hennelowa
Jubileusz Tygodnika właśnie się zaczął, a mnie przypomina się zupełnie inne miejsce w Krakowie i inne środowisko. Też z czasu przeszłego. Na krótki czas to był…
Nierówność w edukacji
Marcin Król
Bardzo trudno jest powiedzieć, kto jest mądry, a kto głupi, i na pewno nie zależy to od wykształcenia, natomiast wiemy, że ludzie są mniej lub bardziej zdolni…
Monsieur Jean Bienaymé
Andrzej Dobosz
Przysłana na adres księgarni i moje nazwisko przesyłka polecona z nadrukiem Republika Francuska zawierała wezwanie, bym stawił się za tydzień o godzinie pół do…
Upokorzenie
Ewa Szumańska
Mocno teraz iskrzy na linii Warszawa-Moskwa, a każdy nowy zgrzyt wyzwala całe pokłady dawnych urazów i resentymentów.
Tygodnik Czytelników
Zachować Pamięć
Polsce potrzebny jest społeczny wysiłek na rzecz zachowania Pamięci - naszej historycznej świadomości. Coraz wyraźniej widać, jak ważnym zadaniem jest…
25 lat "Solidarności"
Wydarzenia polskiego Sierpnia 1980 r., powstanie NSZZ “Solidarność" zmieniły bieg historii kraju, Europy i świata. Pokojowy ruch “S" z Lechem Wałęsą…
Nie ten wojewoda
Zmarły niedawno pierwszy wojewoda krakowski w III RP, Tadeusz Piekarz, był człowiekiem tak wielu zasług, że nie trzeba Mu przypisywać tego, czego nie zdążył…
Nasza powinność
Członkowie Polskiej Akademii Umiejętności, zebrani na walnym zgromadzeniu w Krakowie, apelują stanowczo do władz Rzeczypospolitej Polskiej o pilne opracowanie…
"Ecce Homo"
Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta “Ecce Homo" w Krakowie jest organizacja dobroczynną, założoną w grudniu 1991 r.…