Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 13/2004
Data wydania:
28.03.2017
Numer wydania:
13
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty
Zmarł Zygmunt Kubiak, tłumacz i eseista, wieloletnią pracą dowodzący, że duchowo Polska leży nad Morzem Śródziemnym. Autor “Mitologii", “Literatury" i “Dziejów…
Obraz tygodnia
Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski został jej dotychczasowy wiceprzewodniczący, 63-letni metropolita przemyski abp Józef Michalik. Nowym…
Komentarze
Kto ma prawo do Chrystusa?
Ks. Adam Boniecki
Dyskusja wokół “Pasji" Mela Gibsona nie powinna być zmarnowana. Szanuję głosy tych, którym film na nowo uświadomił cierpienia Chrystusa, których wzruszył…
Kiszczak i inne symbole
Krzysztof Burnetko
W tym wyroku symboliczne jest wszystko. I to, że powodem skazania nie jest złamanie przez gen. Czesława Kiszczaka (a przecież, także przez gen. Wojciecha…
Wyjdą - nie wyjdą
Andrzej Brzeziecki
Wyjdą, ale chcą zostać w koalicji rządowej. Wyjdą, ale plan Hausnera poprą. Wyjdą, ale niektórzy najchętniej dopiero po wyborach do Parlamentu Europejskiego.…
Style politycznego zachowania
Jacek Imbramowski
Wiesław Walendziak z Prawa i Sprawiedliwości zrzeka się poselskiego mandatu, bo otrzymał propozycję objęcia intratnej posady w biznesie, a i ma dość uprawiania…
Czytania
Nie potępiaj się
Paweł Kozacki OP
Czy byłeś kiedyś na siebie bardzo zły, bo popełniłeś błąd, którego żałowałeś? Albo konkretniej: czy zgrzeszyłeś kiedyś, a potem byłeś na siebie tak wściekły,…
Świadkowie Bożego zadziwienia
Abp Józef Życiński
Rzadko myślimy o Bogu, który wyraża Swe zadziwienie człowiekiem. W tamtym przypadku zadziwienie to szokowało tym bardziej, że osobą wywołującą uznanie Jezusa…
Kraj i świat
Zdrowie pod parasolem
Z Cezarym Włodarczykiem, przewodniczącym zespołu przygotowującego wytyczne do założeń nowej ustawy o ochronie zdrowia, rozmawia Andrzej Kaczmarczyk.
Powrót do PRL
Agata Ławniczak
Prace nad nowelizacją ustawy o pomocy społecznej nie przyciągają uwagi mediów. Tymczasem podczas sejmowych dyskusji rozstrzygają się losy społeczeństwa…
Wielka gra o Gruzję
Zanim nowy prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili będzie mógł rozpocząć reformy gospodarcze kraju, czeka go walka o integrację terytorium państwa. Chodzi o…
Tajwan: pytania o nacjonalizm
Piotr Bernadyn z Tokio
Nudno nie będzie na Tajwanie przez kolejne cztery lata. Chen Shui-bian, urzędujący prezydent, został w minioną sobotę minimalną tylko większością głosów i przy…
Kosowo: budowanie na piasku
Wojciech Stanisławski
Dobra wola, wishful thinking i środki materialne okazały się w Kosowie równie mało skuteczne, co gipsowanie szczelin tektonicznych.
Niespodziewane rozdanie
Marek Orzechowski
Zmiana stanowiska Hiszpanii w sprawie obecności w Iraku i kształtu konstytucji europejskiej jest tylko kwestią czasu. Z terroryzmem rząd socjalistów chce…
Europa czeka na Churchilla
Wojciech Pięciak
Jeśli w obliczu zagrożenia - teraz już naprawdę wspólnego - Europejczycy i Amerykanie przezwyciężą spory; jeśli Unia Europejska przyspieszy wewnętrzne reformy…
Unia znaczy kompromis
Roman Graczyk
W słowniku polskiej polityki integracja europejska to tyle, co rozszerzenie UE. Tymczasem integracja jest pogłębieniem istniejącej wspólnoty, a nie przyjęciem…
Klęska demokracji, triumf terroru
Edward N. Luttwak
Trzeba to głośno powiedzieć: Hiszpanie pozwolili, aby mała grupka terrorystów podyktowała wyniki ich wyborów. To upadek żenujący i zarazem zaskakujący. Nie tak…
Skazani na Leppera?
Edmund Wnuk-Lipiński
Przyrost poparcia dla Samoobrony nie jest tylko krótkotrwałą recydywą fenomenu Tymińskiego. Szanse na to, że integrujące się wokół Leppera postawy protestu…
Wiara
Idą czasy nowe
Marek Zając
Nie było niespodzianki: przewodniczącym Konferencji Episkopatu został abp Józef Michalik z Przemyśla, a jego zastępcą - abp Stanisław Gądecki z Poznania.
Pasja i ból
Tadeusz Boruta
W pełnych emocji dyskusjach wokół Pasji powraca pytanie o granice przedstawiania w sztuce cierpienia, krwi i ran. Każdy, kto ma choćby podstawową znajomość…
Szansa dla Boga
Ks. Jacek Prusak SJ
Zbliża się Wielkanoc, a z nią obowiązkowa dla wielu spowiedź. Czy pod musem obowiązku, lęku czy niezrozumiałej rutyny potrafimy przeżywać Dobrą Nowinę w…
Duch pomocniczości
Józef Majewski
Jan Paweł II napisał w liście na temat starości (1999), że ludzie starzy są nauczycielami mądrości życia. Pięknie jest służyć aż do końca sprawie Królestwa…
Ołtarz
O. Mirosław Pilśniak OP
Przechodzimy przez bramę świątyni, aby złożyć ofiarę uwielbienia i przebłagania Boga. Dokonuje się to na ołtarzu - w jej najważniejszym miejscu.
Kiedy opadły baldachimy
Ks. Adam Boniecki
Na konklawe, po dokonaniu wyboru, baldachimy nad fotelami kardynałów z trzaskiem się zamykają. Pozostaje tylko ten nad głową elekta i wszyscy - niezależnie od…
Chrześcijanin się nie obraża
Ks. Jerzy Szymik przez najbliższe pięć lat będzie zasiadać w Międzynarodowej Komisji Teologicznej, organie doradczym Kongregacji Nauki Wiary. Jej członkami…
Kultura
O Sekstusie Empiryku
Leszek Kołakowski
Słów sceptyk i sceptycyzm używamy dziś potocznie w znaczeniu luźnym: mówiąc, że ktoś jest sceptycznie nastawiony względem jakiejś sprawy czy opinii, powiadamy…
Lubiłem spotkania z Zygmuntem
Ks. Adam Boniecki
Trzydziestoletni Zygmunt Kubiak szkic o Pascalu rozpoczął takim cytatem z pism swego bohatera: “Kiedy spotykamy naturalny styl, jesteśmy wręcz zdumieni i…
Podróż w czasie
Tomasz Fiałkowski
WW dzieciństwie wyemigrowałem nad Morze Śródziemne - mówił Tygodnikowi w lipcu zeszłego roku. - W Polsce jest mi naprawdę drogie i bliskie to, co w niej…
Telewizja - Książka - Internet
Winternecie znaleźć już można wiele znakomitych serwisów poświęconych książce - redagowanych zarówno przez wydawnictwa, pisarzy, jak i czytelników. Znaczenie…
Tutaj będę malowała
Łukasz Maciejewski
Siedział tam, gdzie mi wskazano, na murku pod »Soplicowem«, naprzeciwko starych zdrojowych łazienek. Dostrzegłem go od razu w pustej uliczce - tak bardzo…
Fiodor Michajłowicz dopisuje pointy
Jan Strzałka
Dziwne rzeczy zaczęły się dziać w naszym mieście - rzuca ze sceny zaaferowany narrator Biesów. - Wybuchały tajemnicze pożary, podwoiła się liczba kradzieży.…
Jezuita za Himalajami
W październiku 1600 roku Antonio de Andrade, dwudziestoletni jezuita portugalski, przybył do Goa, portugalskiej posiadłości w Indiach i siedziby indyjskiej…
Na śmierć i życie
Tomasz Cyz
Mariusz Treliński przyzwyczaił nas w operze do opowiadania poprzez piękne i nasycone obrazy o namiętnościach; miłości, nienawiści, niespełnieniu, śmierci... Do…
Felietony
Same zmartwienia
Józefa Hennelowa
Nie mogę zrozumieć, jak można było tolerować obecność przed sekretariatem Episkopatu Polski, w czasie wyborów przewodniczącego Episkopatu, grupy z…
Koniec końców
Stanisław Lem
Przysłano mi nową książkę Francisa Fukuyamy i zbiegło się to akurat z wydarzeniami w Madrycie. Terrorystyczny atak spowodował nagły zwrot polityki hiszpańskiej…
Przeciw czarnowidztwu
Czesław Miłosz
Po czterdziestu latach wędrówek po różnych zagranicach wróciłem do Polski uodporniony. Teraz wszelkie czarnowidztwo w ocenie własnego kraju mnie drażniło, a…
Historia żywa
Marcin Król
Jeżeli ktokolwiek sądzi, że historycy i historia są już nieprzydatni, ten się myli, czego przykładem może być niezwykle gorąca debata, jaką ostatnio toczą…
Krótka ustawa między...
Michał Komar
Wstęp: Głupota ludzka nie zna granic. Ja, dla przykładu, poświęciłem się lekturze ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r., Prawo zamówień publicznych (Dziennik Ustaw…
Przegląd prasy
Ślepa uliczka preambuły
Konstytucja Unii Europejskiej jest dokumentem, pod którym powinni się podpisać obywatele 25 państw. Ludzie, którzy należą do różnych religii i Kościołów.…
Tygodnik Czytelników
Wielki w prostocie
W moim życiu pojawiły się dwie ważne osoby: pierwszą był ojciec, którego często widziałem modlącego się na kolanach, drugą - ks. Stanisław Musiał. Był wielkim…
Bliski i ważny
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu śp. ks. Stanisława Musiała. Nigdy nie zetknęliśmy się z nim osobiście, ale to, co pisał i co docierało do nas…
Ostatni pilot
Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł “Berlin za Warszawę" o dywizjonie 300 i jego bohaterach (“TP" nr 7/04). Informacja, że nie żyje już żaden z…
Podwójny Kapitan
Czesław Miłosz pyta (“TP" nr 10/04), czy kto z czytelników zna pełen tekst piosenki “Kapitan Papawaj". Tekst ten można znaleźć w książce Haliny…
Komunia "z zapasu"
W Polsce powszechnie udziela się wiernym komunii św. z tabernakulum, a nie z hostii konsekrowanych w czasie Mszy św. Przeczytałam Konstytucję o Liturgii…
Sprostowania
W tekście Bogusława Deptuły “Mistrz materii" (“TP" nr 11/04) znalazła się informacja, że wystawę malarstwa Witolda Urbanowicza urządzono w Galerii “…
Szansa na sprawność
Łukasza, podczas wędkowania, poraził prąd wysokiego napięcia. Stracił lewą nogę. Młody i zdolny maturzysta, który pragnie kontynuować naukę na studiach…