Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 12/2009
Data wydania:
22.03.2009
Numer wydania:
12
Rok wydania:
2009
Edytorial
Rzeczy straszne
Ks. Adam Boniecki
Moja pamięć zachowuje nietknięte wspomnienie styczniowego poranka roku 1944, kiedy do naszego domu, otoczonego pięknym parkiem, weszło trzech oficerów gestapo.
Komentarze
Najpierw kredyty, potem prawa człowieka
Andrzej Brzeziecki
Poniedziałkowa decyzja UE o podtrzymaniu zawieszenia sankcji wizowych dla Białorusi była uzależniona od przebiegu weekendowego zjazdu niezależnego Związku…
Pawlak u płota
Jarosław Flis
PSL stanął murem za liderem, który we wspieraniu interesów swego otoczenia nie widzi nic zdrożnego. To stawia premiera przed dylematem, który otwarcie…
Polskie paszporty dla emigrantów 68.
Elżbieta Isakiewicz
Kilka lat temu spotkałam w Hajfie wybitnego krakowskiego lekarza, emigranta z 1968 r. Wyznał: - Tyle czasu minęło, a ciągle towarzyszy mi uczucie, że Izrael to…
Kraj
Między kastracją a eutanazją
Igor Janke
Zbyt ostra krytyka ze strony środowisk liberalnych jest dziś Platformie nie na rękę. To dlatego trzeba było powstrzymać Jarosława Gowina.
Wielki Pracodawca
Rafał Matyja
Kryzys sprawił, że los obecnego premiera i rządzącej partii interesuje mnie dziś znacznie mniej niż jeszcze rok temu. Rząd zdaje się być równie niepewny i…
Nic już nie będzie jak dawniej
Witold Orłowski
Prof. Witold Orłowski, ekonomista: Jakie są scenariusze rozwoju sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższego dziesięciolecia? Pesymistyczny jest mniej…
Wiara
Czytania liturgiczne 22 - 29 marca 2009
4. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU: 2 Krn 36, 14-16. 19-23; Ps 137; Ef 2, 4-10; J 3, 14-21;
Nie przyszedł potępiać
O. Wiesław Dawidowski
Kilkanaście miesięcy temu wybrałem się do siedziby jednego z dzienników na debatę o potrzebie ateizmu we współczesnym świecie. Jedna z panelistek poczyniła…
Ki Tisa
Paweł Śpiewak
Księga Wyjścia 30, 11-34, 35
Konformista mimo woli
Abp Józef Życiński
Zawołali: "Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. ...Poza Cezarem nie mamy króla. Wtedy więc wydał im Go, aby Go ukrzyżować". J 19, 12,…
12/09
Gdzie kończy się życie
Niekończąca się historia
Ks. Adam Boniecki
Nadmiar tajemniczości w sprawie lustracji nie wzmocni autorytetu biskupów. Choć czasem mamy do czynienia z sięganiem po lustrację w celu podważania ich…
Żal Benedykta XVI
Józef Majewski
Watykan popełnił błędy w sprawie zniesienia ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów - napisał Papież 12 marca w liście do biskupów. Wyraził też żal na "…
Czy Pan Bóg ma poczucie humoru?
Ks. Andrzej Draguła
To nie jest banalne pytanie ani kwestia czysto akademicka. Od odpowiedzi na nie zależy przecież - niech to zabrzmi poważnie - miejsce humoru w historii…
„Ci najmniejsi, którzy są mi braćmi.”
Brat Moris
Aby zostać czyimś bratem, nie wystarczy dawać, nawet jeśli da się wszystko. Trzeba też pozwolić sobie pomóc, umieć przyjąć coś od innych.
11 - 18 marca 2009
STOLICA APOSTOLSKA
Razem o księgach świętych
Agata Skowron-Nalborczyk
Chrześcijaństwo i islam określa się często jako "religie Księgi". Choć Biblia i Koran mają odmienne znaczenie dogmatyczne - Koran byłby raczej…
Dobre życie
Joanna Bątkiewicz-Brożek
"Książeczka o dobrym życiu" prezentuje się jak kieszonkowy słownik zalet i cnót człowieka. Gruba (prawie 300 stron), ale małego formatu - w sam raz…
Talenty, występy i występki
Ks. Andrzej Draguła
15 sierpnia na koncercie w Polsce wystąpi Madonna - wiadomość wywołała poruszenie wśród wielu katolików. Czy chrześcijanin słuchający utworów artysty, który…
Świat
Kierunek Berlin
Wojciech Pięciak
Byłoby zdecydowanie lepiej, gdyby Erika Steinbach weszła do rady Fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Postępowanie polskiego rządu w tej…
Hierarchia ofiar
Peter Jahn
Peter Jahn, twórca Muzeum Rosyjsko-Niemieckiego w Berlinie: W Niemczech dominuje dziś przekonanie, że wzorowo rozliczyliśmy się ze zbrodni nazistowskich i…
Opowieść o dwóch wiekach
Robert Traba
Prof. Robert Traba, Centrum Badań Historycznych w Berlinie: Historia polskiej społeczności w Berlinie zawsze była uzależniona od historii wzajemnych…
Polacy w Berlinie
Joachim Trenkner
Kowalski, Cybulski, Kaczmarek... Polskie nazwiska wypełniają całe strony książki telefonicznej. Rysownik Chodowiecki, śpiewak Kiepura, aktorka Pola Negri,…
Więźniowie Shangri-la
Robert Stefanicki
Zachód deklaruje poparcie dla ciemiężonego Tybetu. To szlachetne. Mało kto zauważa, że zachodnia kolonizacja Tybetańczyków trwa nadal. Odbywa się mimowolnie i…
Opel: ratować – czy pozwolić umrzeć?
Joachim Trenkner
Wprawdzie srebrna błyskawica w logo firmy Opel nie błyszczy już tak intensywnie jak srebrna gwiazda Mercedesa, ale w historii niemieckiego przemysłu Opel…
Maki rosną gdzie indziej
Michał Olszewski
Czy w ONZ nastąpi radykalna zmiana polityki narkotykowej? Podpisana właśnie wspólna deklaracja państw członkowskich nie daje powodów do takich przypuszczeń. Są…
Dwóch panów w łódce, nie licząc kryzysu
Anna Łabuszewska
Chwieje się piramida władzy, zbudowana przez Putina. Eksperyment stworzenia tandemu - z namaszczonym na prezydenturę Miedwiediewem - miał szansę spokojnego…
Historia
Szpieg w Londynie
Gerhard Gnauck
Kilka dni temu w Niemczech ukazała się książka Gerharda Gnaucka - od wielu lat korespondenta dziennika "Die Welt" w Polsce - poświęcona postaci…
Czterej Niezłomni
Ks. Adam Boniecki
Drugi tom serii wydawniczej "Niezłomni", w której IPN zamierza prezentować ludzi, duchownych i świeckich, którzy w sposób zdecydowany opierali się…
Nauka
Zaplanowani i ukochani, wciąż ewoluujemy
Abp Józef Życiński
Ks. abp Józef Życiński: Dlaczego ma mi ubliżać ta wspólnota w genealogii z braćmi, którymi są zwierzęta niższe? Rozmawiała Joanna Brożek
Kultura
Mniej śmiertelny
Stanisław Kasprzysiak
Calasso opublikował sto z ponad tysiąca napisanych przez siebie "skrzydełek" do książek wydawnictwa Adelphi. Zawsze chciał w nich powiedzieć jak…
Róż Tiepola
Roberto Calasso
Tiepolo malował tylko to, co u niego zamawiano - a kiedy nie tworzył na zamówienie, zaraz jego prace nieuchronnie nabierały znamion czegoś sekretnego i…
Krok w tył przed skokiem w przyszłość
Tadeusz Gadacz
Prof. Tadeusz Gadacz: Rozwój filozofii paradoksalnie polega na tym, że nieustannie wracamy do tych samych pytań.Nie jest tak, że udaje nam się sformułować…
Droga na Masadę
Lektor
Zbigniew Herbert, David Weinfeld: LISTY - "Główny cel został osiągnięty: zdobyłem pieszo MASADĘ... Ścieżką Węża, bez śniadania, bez wody, w złych butach,…
Wspomnienie to drugi czas teraźniejszy
Jacek Mączka
"Wpis do ksiąg wieczystych" jest najbardziej osobistą książką spośród 21 tomów wierszy Szubera.
Odwieszenie kresu
Maciej Melecki
Czeskie morze, ciemne i zamazane, jak oczodół
Zbyt niebezpieczne
Krzysztof Siwczyk
Maciej Melecki zmaga się z materią poezji, rozumianą jako proces utraty Całości na rzecz fragmentarycznych światów iluzji i domniemań.
Spektakl przerywany
Marcin Kościelniak
Przedstawienie Garbaczewskiego przybiera kształt iście postmodernistycznej kompozycji: inscenizacja "Księgi" jest tu tematem, którego nigdy nie…
„No Line On The Horizon”
Maciej Woźniak
U2 "No Line On The Horizon"Universal Music
22 marca 2009
Polska!Year
Europudding
Anita Piotrowska
Bułgarskie filmy z trudem przebijają się do kinowego obiegu poza swoją ojczyzną. Daleko im do festiwalowych sukcesów kina z Rumunii czy popularności, jaką…
Na ringu z samym sobą
Anita Piotrowska
"Zapaśnik" przemawia przede wszystkim jako opowieść o męskości. O potrzebie przekraczania ograniczeń własnego ciała, o składaniu go w bezsensownej…
21 - 27 marca 2009
Bliski wróg
Nowa generacja MTV
Michał Walkiewicz
Muzyka łagodzi obyczaje, ale w największej stacji muzycznej nie ma już dla niej miejsca. MTV nie próżnuje.
Felietony
Radyjko Hołka
Jan Klata
Jak powszechnie wiadomo, nadciąga kryzys-na-nie-wiadomo-jaką-skalę, o którym oczywiście nie wolno pisać, zgodnie z zasadą: "Stłucz pan termometr, to nie…
Piłka nożna
Marian Stala
W koalicji awantura za awanturą; w radiu, w telewizji i w internecie roznamiętnione głosy o Pawlaku i o Misiaku. Także dlatego mam ochotę wrócić do sprawy…
Oddycham
Wojciech Bonowicz
Człowiek musi oddychać. Nie tylko tak zwyczajnie, tlenem. Potrzebuje też co jakiś czas wciągnąć w siebie trochę innego powietrza, przewietrzyć wewnętrzne…
Pamięć i niepamięć
Józefa Hennelowa
Jak długo ufać można własnej pamięci i własnej biografii? Przecież nie zapomniałam, przecież to wszystko było naprawdę. Aktion Sühnezeichen (dla bardzo młodych…
Zmysły
Warzelnia soli
Wojciech Nowicki
Ludzie na tej fotografii wydobywają się jakby z kamienia. Są pozbawieni cielistości, tonów pośrednich, ich obraz jest niemal domyślny. Zdjęcie jest tak…