Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 12/2004
Data wydania:
21.03.2004
Numer wydania:
12
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Na skróty
Nowy numer “Znaku" (3/2004) otwiera szkic Bartłomieja Dobroczyńskiego “Trzecia Rzesza Popkultury". “Liczba negatywnych zjawisk kulturowych narasta w tempie…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
11 marca 2004, dwa i pół roku po 11 września 2001, w serii skoordynowanych zamachów na mieszkańców Madrytu zginęło 200 osób, a ponad 1200 odniosło rany. Bomby…
Komentarze
Europejski 11 września
Wojciech Pięciak
Czy gdyby rząd Hiszpanii nie poparł irackiej interwencji politycznie i militarnie, w Madrycie zginęłoby dwustu ludzi? Czy doszłoby do największej katastrofy od…
Operacja "Druga kadencja" rozpoczęta
Andrzej Łukowski
Wybory prezydenckie w Rosji zgodnie z planem wygrał Władimir Putin: przy niemal 65-procentowej frekwencji otrzymał 71 procent głosów.
Temat Tygodnika
Katharsis naszych czasów
Barbara Kosecka
W Pasji Mela Gibsona jest zarazem coś natchnionego i barbarzyńskiego. Znajdziemy w tym filmie zaciekłą żądzę zawładnięcia wyobraźnią odbiorcy i uproszczenia,…
Zasłoń oczy
Halina Bortnowska
Ja także nie pójdę na Pasję według Mela Gibsona i jego aktorów. Chroni mnie przed tym lekcja teologii. Dzięki niej wiem, że istotna jest tajemnica Jezusa: Kim…
Czytania
Trzeci syn
Paweł Kozacki OP
Przyznaj, że gdyby Cię zmuszono do opowiedzenia się za jedną z dwu postaw życiowych: iść drogą syna marnotrawnego albo trwać na miejscu jego starszego brata,…
Kraj i świat
Zakonnice na ulicy
Józef Majewski
Przed kilkoma tygodniami odbył się w Rzymie pilotażowy kurs dla zakonnic zajmujących się udzielaniem psychologicznej, socjalnej i duchowej pomocy kobietom…
Inna twarz Marii Magdaleny
Tomasz Potkaj
Kiedyś siostra Anna dostała w nocy sms-a: Leżę w pokoju, obok mnie śpi klient. Sama nie wiem, czy bardziej nienawidzę jego, czy siebie.
Wędzidła dla polityków
W drugiej połowie XX wieku wymyślono państwo, pochylające się nad obywatelem jak mama nad kołyską. A to obietnica pusta i kosztowna w realizacji.
Wolność głęboko w sercu
Idea reform obecna jest w sercach większości Irańczyków. Bardzo wielu obywateli mojego narodu chce poprawy swojego losu właśnie na drodze pokojowej.
Adiós Aznar
Mikołaj Stanek z Madrytu
Hiszpania nie może się otrząsnąć po czwartkowych zamachach, a jednym z rezultatów szoku jest niespodziewana zmiana układu sceny politycznej. Trzy dni po…
Ukraina między duchem a materią
Grzegorz Przebinda
Na stacji kolejowej w Mościskach celniczka ukraińska z zapałem rzuciła się na nasze torby. Nie szukała jednak ani papierosów, ani gorzałki. Interesowały ją…
Rysunki Gabriela
Mój dziewięcioletni synek Gabriel narysował niedawno taki obrazek: brodaty mężczyzna krzyczy, bo z tyłu gryzie go krokodyl, podpisany jako świat. Kiedy Gabriel…
Wiara
Między Zachodem a Wschodem
Władysław Bartoszewski
Kardynał Franz König był chyba drugim pod względem starszeństwa żyjącym kardynałem naszego Kościoła. Wyróżniał go jednak nie sędziwy wiek, ale niezwykła rola i…
"To Księdza wina..."
Hansjakob Stehle z Wiednia
Kardynał stulecia - tak brzmi tytuł biografii, którą w 99. roku życia kardynała Franza Königa opublikował austriacki publicysta Hubert Feichtlbauer. To…
Przyjaciel
Śmierć niemal stuletniego kardynała Franza Königa jest dla nas nie tylko odejściem wielkiego męża Kościoła. Jest także odejściem przyjaciela.
Świadkowie poranka
Abp Józef Życiński
W mediach katolickich pojawia się alternatywa: czy apologetyka działań ludzi Kościoła, czy świadectwo prawdy, która według słów Jezusa niesie wyzwolenie.…
Brama
O. Mirosław Pilśniak OP
Na drodze wiary stajemy przed wyzwaniem, jakim dla każdego wchodzącego do kościoła jest otwarta brama świątyni. Przejście przez nią jest symbolem przejścia z…
Świadectwo obecności
Ks. Adam Boniecki
Kiedy widzę ją z daleka: drobną, z gładko zaczesanymi włosami, na mównicy przed wypełnioną po brzegi salą, dziwię się, że taki Zjazd otwiera jakaś maturzystka…
Kultura
Wędrówki Williego
Po rocznej przerwie znów ruszyła edycja dzieł laureata Nobla z 2001 roku, mieszkającego w Wielkiej Brytanii anglojęzycznego prozaika z hinduskiej rodziny…
Antypody
Agnieszka Sabor
O sztuce krytycznej mówi się zazwyczaj jako o zjawisku jednorodnym, potępiając ją lub chwaląc bez wdawania się w szczegóły. Tymczasem to właśnie szczegółowa…
Wyciszona godność
Utwierdziłem się w przekonaniu, że z jednej strony powinienem maskować religijne przesłanie mojego filmu, a z drugiej - dać widzowi wyraźny sygnał, by jego…
We władzy ojca
Anita Piotrowska
Powrót Zwiagincewa to film, na który się czeka. Nie towarzyszy mu hałaśliwa promocja, próżno szukać w czołówce modnych gwiazdorskich nazwisk, historia…
"Gitarą i piórem 2"
Robert Kasprzycki
Gitarą i piórem to najbardziej znana audycja poświęcona piosence poetyckiej. Od 15 lat na antenie Programu III Polskiego Radia prowadzi ją Janusz Deblessem -…
Różni wykonawcy "Konstantin Raudive. The Voices of the Dead"
Adam Wiedemann
Starszy pan patrzący na nas z okładki to Konstantin Raudive, litewski psycholog (uczeń C.G.Junga), który ostatnich 20 lat życia poświęcił obsesyjnemu…
O Epiktecie
Leszek Kołakowski
Rozpoczynamy druk drugiej serii wykładów telewizyjnych prof. Leszka Kołakowskiego, zrealizowanych przez Jerzego Markuszewskiego i wyprodukowanych na zlecenie 2…
Zobaczyć światło
Patrycja Bukalska
Ruchome schody w metrze suną powoli. Tłumek znudzonym wzrokiem wodzi po plakatach - obok Jima Careya w filmie Bruce wszechmogący czarno-białe zdjęcie mężczyzny…
Georg Friedrich Händel "Giulio Cesare"
Tomasz Cyz
Dramma per musica “Giulio Cesare in Egipto" Fryderyka Händla miała premierę 20 lutego 1724 roku w londyńskim Haymarket Theatre. Autorem libretta był…
orkiestra aukso
Daniel Cichy
Greckie słowo aukso znaczy wzrastanie, wzmaganie się, przyspieszanie. Na debiutanckiej płycie prowadzonej przez Marka Mosia orkiestry kameralnej aukso napięcie…
George Benson: "Irreplaceable"
Janusz Drzewucki
Mieszkańcy Manhattanu twierdzą tyleż żartobliwie, co protekcjonalnie, że do New Jersey, leżącego przecież rzut kamieniem od Nowego Jorku, tak naprawdę jest…
Andrew Hill: "Passing Ships"
Łukasz Tischner
Już od kilku lat staram się zdobywać wszystkie krążki, które wyszły spod ręki Andrew Hilla, nazwanego przez Boba Blumenthala chicagowskim “niedocenionym…
Blur: "Think Tank"
Tomasz Niewiński
Gdzie są chłopcy z tamtych lat: Oasis, Suede, Pulp, Blur...? Gwiazda Oasis mocno przygasła, o Suede i Pulp niewiele się mówi, tylko Blur dawno wyskoczyli z…
Hugo Race: "The Goldstreet Sessions", Willard Grant Conspiracy: "Regard The End"
Robert Ziębiński
Czy ktoś pamięta opowiadanie Raymonda Chandlera “Gorący wiatr"? Zaczyna się ono takimi słowami: “Przez cały wieczór wiał wiatr z pustyni. Jeden z tych…
Felietony
Z dnia na dzień
Józefa Hennelowa
To, co przez czwartkowe popołudnie i wieczór 11 marca wciąż od nowa pokazywała nasza telewizja, nie tylko budziło zgrozę razem z gorącym współczuciem. Bo…
Muchołapski
Czesław Miłosz
Ulubioną książką mego dzieciństwa była Cudowna podróż Selmy Lagerlöf, czyli niezwykłe przygody Nilsa Holgerssona, który, zmniejszony do rozmiarów krasnoludka,…
Zmienność i niezmienność
Marcin Król
Przywykliśmy do tego, że tak zwane orientacje w polityce zagranicznej są znacznie bardziej trwałe i planowane na dłuższe okresy niż zmiany rządów wynikające z…
Gwiazda, wyzwanie, tempo
Ewa Szumańska
Parę tygodni temu w jednym z telewizyjnych dzienników podano krótką wiadomość o obserwacji astronomów, którzy byli świadkami unicestwienia gwiazdy. Unikając…
Przegląd prasy
Polskie narzekanie
W ciągu kilkunastu lat transformacji Polacy wymienili czarno-białe telewizory na kolorowe, kupili magnetowidy i pralki automatyczne. Dane Głównego Urzędu…
Tygodnik Czytelników
Nie zmieniłem zdania
W związku z publikacjami na temat nadużywania imienia mojego brata, Jerzego Giedroycia, przez Wyższą Szkołę Komunikowania i Mediów Społecznych, które ukazały…
Do "Naszego Dziennika"
Poniższy list Stefan Wilkanowicz wysłał 19. lutego 2004 r. do redakcji “Naszego Dziennika". Choć list odnosi się do publikacji tego pisma, zamieszczamy go…
Gazeta z Berlina
Pozostając z niezmiennym podziwem i wielką atencją dla wszechogarniającej pamięci Czesława Miłosza, muszę jednak skonstatować, że “biała" gazeta rosyjska…
Zrobione, nie zapłacone
Cieszę się, że w wywiadzie Anny Matei z prof. Ireną Kotowską “Rodzina na rynku" (“TP" nr 10/04) znalazł się tak obszerny fragment dotyczący szeroko…
Za dużo państwa
Po interesującej skądinąd rozmowie Anny Matei z prof. Ireną Kotowską chciałbym przypomnieć, bez skomplikowanych dywagacji, że kłopoty społeczno-gospodarcze…
Praca na marginesie
Wspólnota "Chleb Życia" w 2003 r. przyjęła 1016 osób.
Dzięki sobie
Wspólnota Emaus jest miejscem wspólnej pracy i domem osób kiedyś bezdomnych. Zajmujemy się zbieraniem używanych rzeczy w Krakowie. Przywracamy im użyteczność i…