Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 11/2004
Data wydania:
14.03.2004
Numer wydania:
11
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
Prasa opublikowała zarówno projekt całości raportu sejmowej komisji śledczej, przygotowany przez Tomasza Nałęcza, jak i wersję Jana Rokity. Z obu dokumentów…
Na skróty
W wieku 88 lat zmarł Jeremi Przybora, jak sam o sobie mówił - “lirycysta", autor słów znakomitych piosenek, wraz z Jerzym Wasowskim twórca legendarnego “…
Komentarze
W kręgu premiera
Krzysztof Burnetko
To, co ostatnio dzieje się wokół sejmowej komisji śledczej, jest bliskie jej kompromitacji - uważa premier Leszek Miller. To, co wyprawia komisja jest…
Święto Aszury: iracka próba
Wojciech Pięciak
Czy groźba wojny domowej w Iraku oddala się? Jakkolwiek paradoksalnie brzmi to w obliczu masakr, do których doszło w ubiegły wtorek, wiele wskazuje, że tak. Bo…
Temat Tygodnika
Maria traci syna
Historia jest pełna reformatorów, ludzi oświeconych, którzy odważyli się głosić otwarcie swoje przekonania i musieli zapłacić za nie życiem: Sokrates, Giordano…
"Pasja" w Tygodniku
Nie pytajcie, czy tak było
Kard. Grzegorz Ryś
Jednych film Gibsona zachwyca, innych oburza; jedni mówią o najlepszych rekolekcjach, inni uznają go za kicz. Najgorsza rzecz, jaką można zrobić, to…
Czerwone i czarne
Andrzej Paczkowski
Rozpowszechnione jest przekonanie, że Polacy wykazują specjalne - wyróżniające ich - przywiązanie do przeszłości, że nigdzie tak często jak w Polsce nie rządzą…
Czytania
Niepokój Ogrodnika
Paweł Kozacki OP
Podczas wakacji w górach moja znajoma czytała jedenastoletniej siostrzenicy wiersze ks. Jana Twardowskiego. Dziewczynka słuchała bardzo uważnie. W czasie…
Kraj i świat
Siedemdziesiąt lat
Urodziny Jacka Kuronia to dobra okazja, by przypomnieć jego biografię, zupełnie wyjątkową przez swoją osobność. Jacek bowiem tak naprawdę nigdy i nikomu nie…
Forum czy hipermarket?
Agnieszka Sabor
Kiedy pod koniec lutego Tishman Speyer Properties, firma, która od 1997 r. próbowała zbudować w Krakowie Nowe Miasto, wycofała się - po raz pierwszy w swej…
Eseldekadencja
Janusz A. Majcherek
Sytuację SLD określa bilans dotychczasowych rządów - fatalny dla kraju i katastrofalny dla samej partii. Lista pasywów jest długa, z zasługującą na uznanie…
Nie ma obywateli, są tylko poddani
TYGODNIK POWSZECHNY: - W ubiegłym tygodniu zakończyła się w Warszawie V Międzynarodowa Konferencja “Prawa Człowieka i Uchodźców z Korei Północnej".…
Prawda i fakty
Bp Alojzy Orszulik
W związku z artykułem pani redaktor Józefy Hennelowej Pamięć i prawda (TP nr 8/2004), będącym w istocie polemiką z moją wypowiedzią dla Katolickiej Agencji…
Powodowani troską obywatelską...
Jerzy Eisler
“List 34" był pierwszym listem protestacyjnym w dziejach PRL. Wzbudził ogromne zainteresowanie na Zachodzie, zaś w Polsce doczekał się druku dopiero po…
Wiara
"Nie spieszcie się z odpowiedzią"
Marek Zając
Chcemy ujrzeć Jezusa (J 12, 21) - takie motto patronuje obchodom XIX Światowego Dnia Młodzieży, wyznaczonym na Niedzielę Palmową. W tym roku młodzi świętować…
Droga
Mirosław Pilśniak OP
Życie od narodzin do śmierci podobne jest do wędrówki. Odkrycie siebie samego jako homo peregrinans, człowieka na drodze pielgrzymowania, to akt wiary.
Wieczność codzienna
Tadeusz Sławek
Kościół to instytucja o wielkim doświadczeniu, stawiająca przed swoimi gremiami zarządzającymi szczególne wyzwania. Organizacja, która musi posiadać swoje…
Papieska niespodzianka
Józef Majewski
Jan Paweł II kolejny raz udowodnił, że nie brakuje mu młodzieńczej fantazji i humoru. 11 lutego, w święto Matki Boskiej z Lourdes, złożył niezapowiedzianą…
Jakiego przewodniczącego potrzebuje Episkopat?
Opinie: Haliny Bortnowskiej, S. Małgorzaty Chmielewskiej, Wiesława Chrzanowskiego, Ewy Czaczkowskiej, Jana Grzegorczyka, o. Wacława Hryniewicza, Dariusza…
Historia
Po śmierci ks. Stanisława Musiała
Duszpasterz pomocniczy
Ks. Stanisław Musiał (1938-2004)
On zamknie mi oczy
Ks. Stanisław Musiał SJ
Nie jest ważne, czy umrę pięknie czy prozaicznie, budująco czy z przerażeniem w oczach, jako grzesznik czy w posiadaniu wszelkich biletów do nieba. Byle tylko…
Kultura
Wizyta
Grzegorz Turnau
Przybora... Dobry wieczór panu. No, już przeczytałem i jestem gotów do wymiany zdań. Do usłyszenia. Jeremi Przybora, rocznik 1915, nie sprawia wrażenia…
Nie trzeba bać się Blooma
Ewa Bieńkowska
Jak bogata, pełna pasji jest książka Harolda Blooma! To pierwszy okrzyk po ukończeniu lektury Lęku przed wpływem. Drugi, przytłumiony, wydajemy trochę potem,…
Sao Paulo w Bytomiu
Łukasz Tischner
Pomysł był przedni - sprowadzić najbardziej dziś znaną spadkobierczynię Antonia Carlosa Jobima, by urządzić jazzowe ostatki w rytmach bossa novy i samby.…
Mistrz materii
Bogusław Deptuła
Delikatne wypukłości, czasem bardziej rytmiczne, czasem swobodnie rozsypane po powierzchni płócien, mogą przywodzić na myśl litery zapomnianego alfabetu. Ich…
Wiązanka patriotyczna
Piotr Gruszczyński
W sztuce i przedstawieniu zatytułowanym 2 maja jedna rzecz jest świetna i błyskotliwa: tytuł.
Przypowieść z plasteliny
Anita Piotrowska
Podczas tegorocznych Oscarów jedyny mocny polski akcent przeszedł niezauważony. Bo i kategoria, w której się pojawił, uchodzi za niszową.
Pamięć muzyki
Tomasz Cyz
Tak naprawdę nie wiemy dokładnie, którego dnia urodził się Fryderyk Chopin. Ale najważniejsze, że jego urodziny ciągle się świętuje, że się o nich pamięta.…
Drogi do jedności
Wielu katolików, prawosławnych czy protestantów nadal uważa, że dialog ekumeniczny nie jest dla nich, lecz dla ekspertów. Jest to myślenie błędne, które wymaga…
Felietony
Niepełnosprawni?
Józefa Hennelowa
W tej inscenizacji Małego księcia główny bohater też jest dzieckiem, ale na tym kończy się podobieństwo pomiędzy nim a literackim pierwowzorem. Na scenie…
Zmierzch socjaldemokracji
Marcin Król
Mało interesujące są losy SLD, ale bez względu na polskie cechy, kontekst i formę tego ugrupowania, jego porażka jest związana także z tym, jak się mają…
Giava
Czesław Miłosz
Kto to był Giava? Nikt już nie pamięta. Był postacią z powieści Stanisława Brzozowskiego “Sam wśród ludzi", która miała w intencji autora dawać w skrócie…
Przegląd prasy
Cenzura w NRD a Polacy
W komunistycznej Niemieckiej Republice Demokratycznej cenzury formalnie nie było. W praktyce rolę tę pełnił Urząd Literatury i Wydawnictw - to tam ustalano,…
Tygodnik Czytelników
W tłumie gapiów?
Zazwyczaj nie zatrzymuję się przy miejscach wypadku, gdy nie mam już tam nic do zrobienia. Jest policja, lekarze. W niczym nie mogę pomóc. W myślach odmawiam…
Też nie pójdę
Pani Józefa Hennelowa może nie iść na film Gibsona. Ja też nie pójdę - dokładnie z tych samych powodów, które wymieniono w felietonie. Też stosuję ucieczkę w…
Opuszczeni
Pan Stefan Gamończyk z Tych, w liście “Ksiądz z Iraku" (“TP" nr 4/04), napisał kilka słów o nieżyjącym kapelanie polskich pracowników w Iraku - ks.…
Wartość niepoliczalna
Zgadzam się z panem Tomaszem Niewodniczańskim, że miejsce “Berlinki" jest w Berlinie (wywiad Nawojki Cieślińskiej, “TP" nr 5/04). Nie mogę jednak…
Mackiewicz i Katyń
W artykule Wojciecha Lipowskiego “Pamięć i czas" (dodatek książkowy w “TP" nr 8/04), omawiającym “opowieść katyńską" Włodzimierza Odojewskiego “…
Do cioci Joasi
Mam na imię Adam i ukończyłem 12 lat. W tekście Joanny Olech “Ciocia Joasia i Zakon Feniksa" (dodatek książkowy w “TP" nr 8/04) zauważyłem…
Pomoc dla Marcela
Marcel Łodygowski ma 7 miesięcy. Choruje na jedną z najrzadszych chorób wątroby - zespół Cliglera-Najara. Jego życie może uratować tylko przeszczep wątroby.…