Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 09/2004
Data wydania:
29.02.2004
Numer wydania:
09
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia
Leszek Miller zrezygnował z kierowania coraz bardziej tracącym w sondażach Sojuszem Lewicy Demokratycznej i skoncentrował się na pracach rządu. Wśród faworytów…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty
Norman Davies, historyk, autor m.in. “Bożego igrzyska" i “Wysp", otrzymał Nagrodę Wielką Fundacji Kultury za rok 2003. Wkrótce w języku polskim ukaże się…
Komentarze
Pisać? Nie pisać.
Ks. Adam Boniecki
Redaktorzy Gazety Wyborczej publikując wiadomość, że oskarżony o pedofilię poznański dyrygent jest zakażony HIV, powoływali się na dobro ewentualnych,…
Palestra nadal (się) broni
Krzysztof Burnetko
“Korporacje prawnicze sprawujące pieczę nad wykonywaniem zawodów adwokata i radcy prawnego nie mogą same kształtować kryteriów i wymogów, jakie powinni…
Prezydent Litwy na barykadzie
Andrzej Łukowski
Rolandas Paksas, któremu specjalna komisja litewskiego Sejmu postawiła 18 lutego sześć zarzutów, nie składa broni. Stanowczo zaprzecza wszystkiemu, choć…
Nie mówię żegnaj...
Andrzej Kaczmarczyk
Trwający prawie pięć miesięcy konkurs na skład zarządu TVP mamy za sobą. Nie zakończyło się jednak odzyskiwanie telewizji publicznej przez publiczność. A może…
Czytania
Słowo zamiast chleba
Abp Józef Życiński
Ten, który przemienił wodę w wino, nie chciał przemienić kamieni w chleb. Skądinąd, niezależnie od intencji kusiciela, mógł to być najbardziej spektakularny…
Zrób to po mojemu
Paweł Kozacki OP
Szatan jest perfekcjonistą. Co prawda nie rozpoznał na pustyni Boga w Jezusie, ale podejrzewając, że ma do czynienia z Synem Bożym, profesjonalnie wykonywał…
Kraj i świat
Zgubne skutki nieufności
Klaus Bachmann
1 marca rozpoczyna się w Belgii proces Marca Dutroux, pedofila-mordercy. Sprawa Dutroux i rzekomej potężnej organizacji, która miała za nim stać, sprawiła, że…
Pożegnanie z fikcją
Piotr Bernadyn z Tokio
Do końca marca 600 japońskich żołnierzy wyląduje w Samawie, 300 km na południe od Bagdadu. Główny cel misji to pomoc w odbudowie kraju. Ważniejsze jest jednak…
Anastazja - znaczy powstająca z martwych
Anna Łabuszewska
Pochówek szczątków rodziny ostatniego cara w Petersburgu w 1998 r. miał być hołdem, złożonym przez pierwszego prezydenta postkomunistycznej Rosji zamordowanym…
Krajobraz brunatnieje
Polska jest integralną częścią europejskiej sceny neofaszystowskiej. Rasistowskie organizacje międzynarodowe mogą działać u nas nieskrępowanie. Mają korzystne…
Z wnętrza Europy
Lena Kolarska-Bobińska
Mówiono nam, że wejście do Unii to najlepsza przyszłość dla Polski i przyszłych pokoleń Polaków. Jednak po wygranym referendum nie przedstawiono nowych celów…
Obywatelskie omamy
Jarosław Flis
Amok, w jaki wpadli niektórzy komentatorzy w sprawie wyborczych list obywatelskich do Europarlamentu, łatwo zrozumieć, ale trudno traktować poważnie. Kolejny…
Gra o wysoką stawkę
ANNA MATEJA: - Czy na liście wyborczej Narodowego Komitetu znajdą się politycy czy też aktywni “ludzie znikąd"?
Partią nie będziemy
ANDRZEJ BRZEZIECKI: - Czy pracując nad listą wyborczą do Parlamentu Europejskiego nie boicie się utraty wiarygodności?
Ostatni taki raport
Andrzej Kaczmarczyk
Problemy polskiej radiofonii nie wzbudzają zainteresowania. Emocjonowaliśmy się walką o fotel prezesa TVP, ignorując fakt, że niewiele brakuje, a…
Wiara
Psychoterapia to nie spowiedź
Agnieszka Sabor
Jeszcze niedawno psychoterapia kojarzyła się w Polsce głównie z amerykańskimi filmami. Teraz zdobywa akceptację społeczną, choć ciągle jeszcze, aby iść do…
Pasja i furia
Tadeusz Boruta
W okresie Wielkiego Postu, jak nigdy w ciągu roku, “dróżki kalwaryjskie" wypełniają się wiernymi, a w kościołach odzyskują swój misteryjny charakter nie…
Rozpocznijmy wielkopostną drogę
Ks. Adam Boniecki
Pierwsze słowa tego listu (orędzie jest rodzajem listu) Papieża: “Rozpocznijmy wielkopostną drogę". Banalne? A przecież może się zacząć Wielki Post, a ja…
Znak krzyża
O. Mirosław Pilśniak OP
Czasami posługujemy się tym znakiem ideologicznie. Mówimy: “nie zdejmę krzyża ze ściany". Czy jednak zastanawiamy się, dlaczego i po co go w ogóle tam…
Patriarchat niezgody
Józef Majewski
Gdy 17 lutego do stolicy Rosji przybył kard. Walter Kasper, na stronie internetowej Patriarchatu Moskiewskiego przywitał go news-raport pod znamiennym tytułem…
Żyjąc dajemy życie
Wojciech Bonowicz
Posypujemy głowę popiołem. Niewiele tego popiołu, zaledwie szczypta. Tyle z nas zostanie za sto, dwieście, trzysta lat. Nikt sam nie myśli o sobie w takiej…
Kultura
O Arystotelesie
Leszek Kołakowski
Jeśli Platon wypracował ogólny projekt architektoniczny dla filozofii europejskiej, to jego niewierny uczeń Arystoteles zbudował jej fundamenty. Wiedział…
Nigdy w życiu!
Joanna Olech
Kobieta Beksa przychodzi do kina. Jest przygotowana - zmyła makijaż i ma w torebce paczkę chusteczek. Gazety obiecały jej romantyczną historię z happy endem.…
Odkupienie Colemana Silka
Robert Ziębiński
Skomplikowana i oskarżycielska proza Philipa Rotha pod batutą mistrza prostych historii Roberta Bentona zyskuje wymiar klasycznej opowieści.
Ciągle niepoprawny
Jerzy Jarniewicz
Ktoś mógłby powiedzieć, że to powieść skażona brudną pianą gazet, skoro tak bezwstydnie zajmuje się skandalem, w który uwikłany jest prezydent, “chłoptyś z…
Historia i uczucia
Dzieckiem w domu rodziców - wspominał w 1930 roku Tadeusz Żeleński-Boy - oglądając albumy z fotografiami, widziałem młode kobiety w szerokich krynolinach,…
Udręka wzajemna
Piotr Gruszczyński
Wygląda na to, że nie umiemy już sami przejąć się swoim życiem. Nie umiemy dostrzec jego beznadziejności, pustki, miałkości. Potrzebujemy teatru do seansu…
Julia Hartwig: Wiersz
Wariacje na temat opery Henry Purcella "The Fairy Queen"
Anna Piwkowska: Wiersze
Wioska Norinska
Oaza na pustyni
Stefan Rieger
“Jesteśmy dinozaurami - skarżyła się niedawno Martha Argerich. - Gramy dla pięciu procent ludzi, wkrótce nie będzie już dla kogo". Brytyjski krytyk Andrew…
Felietony
Coś miłego o kimś
Michał Komar
Od wczesnego poranka, z przyczyn całkowicie ode mnie niezależnych, patrzę na świat z uśmiechem tkliwym i rzewnym. W takich chwilach, a zdarzają mi się raczej…
Czy mogę nie iść na film Gibsona?
Józefa Hennelowa
Pasja nie weszła jeszcze na polskie ekrany, a już budzi poruszenie i podnoszą się głosy za i przeciw. Zamknięty pokaz dla wybranych owocuje coraz nowymi echami…
Demony nacjonalizmu państwowego
Marcin Król
Problemy z niechcianymi imigrantami powstają w Europie z dwóch powodów. Pierwszy, to szybkie i złe formy ucieczki od kolonializmu, co odczuwane jest zwłaszcza…
Pani Skryżalin
Czesław Miłosz
Mary Skryżalin była drobna, przywiędła i z poważnymi brakami w uzębieniu, które świadczyły o jej cierpliwym ubóstwie. Kto ją widział, zawsze odczuwał…
Przegląd prasy
Triumwirat dla Europy?
Im bliżej do 1 maja, kiedy Unia Europejska z “Piętnastki" stanie się “Dwudziestką Piątką", tym większa nerwowość zdaje się panować w zachodnich…
Rozwój, ale zrównoważony
Zaczęło się od konfliktu między gospodarką, obyczajami i demografią z jednej strony a ekologią z drugiej. Intensywny po 1945 r. rozwój gospodarczy, wzrost…
Tygodnik Czytelników
"Dwanaście segregatorów Gabrieli Lesser"
Pod koniec lutego przed sądem w Hamburgu rozpocznie się precedensowy proces: Związek Wypędzonych i jego przewodnicząca pozwali niemiecką dziennikarkę Gabrielę…
Proza życia
Chłopiec ma 6 lat, urodził się z zespołem wad wrodzonych. Ma zaburzenia oddychania i korzysta z tlenoterapii. Ze względu na zagrożenie życia był pod opieką…
Daleko do świata
Polskie Koleje Państwowe są molochem wymagającym radykalnej reformy. Dość często jeżdżę pociągami (mam do nich pewien sentyment jako syn kolejarza) i widzę…
Dawno temu, na Słowacji
Po lekturze tekstów o słowackich katolikach (“TP" nr 37 i 38/03) i tekstu Zuzanny Radzik “W czym jest inny ten dzień" (“TP" nr 4/04)…
Miłość pokorna
Pani Magdalena Gusiew-Czudżak, rozpoczynając dyskusję o wartości dziewictwa i małżeństwa (“Powołanie z niższej półki", “TP" nr 6/04), pisze: “…
Samotne i szczęśliwe
Na przełomie lat 2002/03 śledziłam na łamach “TP" dyskusję o miejscu i roli kobiet w Kościele. Przeczytałam też komentarz do Listu Episkopatu o ślubie…
Pomoc dla Darka
Darek urodził się z zaćmą obu oczu, miał zmętniałe soczewki i patrzył na świat jak przez mleczną szybę. Sytuację pogarszał zez i oczopląs. W pierwszym roku…