Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 06/2017
Data wydania:
05.02.2017
Numer wydania:
06
Rok wydania:
2017
Edytorial
Z życia Kościoła
Ks. Adam Boniecki
Przebieg konferencji prasowej (25 stycznia), wspólnej – Przychodzącego i Odchodzącego – był przewidywalny. Odchodzący komplementował Następcę, Następca nie…
Obraz tygodnia
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Kultura w skrócie
TP
24 – 30 stycznia
Chimery: nadzieja transplantologii
Anna Bartosik
W mitologii greckiej Chimera – dziecko Tyfona i Echidny – miała głowę lwa, ciało kozy i ogon węża. W biologii chimera to organizm posiadający geny innego…
Tydzień Trumpa
Radosław Korzycki
W ciągu pierwszych siedmiu dni rządów prezydent Trump wydał sześć rozporządzeń wykonawczych i zapowiedział kolejne. Daje to średnią prawie jednego executive…
Tym razem Bykownia
Wojciech Konończuk
Na kolejną dewastację polskiego miejsca pamięci na Ukrainie nie trzeba było długo czekać. Dwa tygodnie po uszkodzeniu pomnika w Hucie Pieniackiej doszło do…
Niemcy na Litwie
DPA / AFP
Pierwsza grupa żołnierzy Bundeswehry wylądowała w Wilnie: to forpoczta 1200-osobowej batalionowej grupy bojowej NATO, jednej z czterech, które będą stacjonować…
Kraj w skrócie
TP
24 – 30 stycznia
Samorząd i samonakręcenie
Jarosław Flis
Luźno rzucona przez Jarosława Kaczyńskiego myśl o natychmiastowym wprowadzeniu kadencyjności w samorządach okazała się detonatorem typowej dla polskiej…
Wystawa skazana na zamknięcie?
Piotr Kosiewski
Wystawa stała muzeum II wojny światowej w Gdańsku to chyba najbardziej oczekiwana w ostatnich latach ekspozycja historyczna w Polsce.
Ingres nowego metropolity krakowskiego
Ks. Adam Boniecki
Arcybiskup Marek Jędraszewski wkroczył w sobotę 28 stycznia do wawelskiej katedry.
Kościół w skrócie
TP
24 – 30 stycznia
Stany Zamknięte Ameryki
ŻyM
Prezydent Donald Trump zakazał wjazdu na terytorium USA obywatelom siedmiu państw, w większości muzułmańskich, oraz uchodźcom.
Balony pokoju
ŻyM
W minioną niedzielę papież wypuścił w niebo symbole pokoju – po raz trzeci były to jednak nie białe gołębie, lecz… kolorowe balony.
Wystawa skazana na zamknięcie?
Piotr Kosiewski
Wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to chyba najbardziej oczekiwana w ostatnich latach ekspozycja historyczna w Polsce.
Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim
Ks. Adam Boniecki
Adam Boniecki: Można sobie wyobrazić, ile serca i przemyśleń abp Jędraszewski włożył w te pierwsze słowa skierowane do swoich, od kilkudziesięciu minut,…
Tydzień z Trumpem
Radosław Korzycki
Prezydent, który rządzi ledwie od siedmiu dni, zdążył już wydać sześć rozporządzeń wykonawczych i zapowiedział, że do końca tygodnia podpisze jeszcze dwa. Daje…
Temat Tygodnika
Co nas łączy, co nas dzieli
Olaf Osica
Wizycie kanclerz Angeli Merkel w Warszawie towarzyszy oczekiwanie przełomu. Polacy i Niemcy potrzebują raczej systematycznej i dojrzałej rozmowy o otaczającym…
Polska zawsze wygrywa z Niemcami
Klaus Bachmann
Angela Merkel przyjeżdża do Polski 7 lutego. Wciąż nie wiadomo, czy spotka się ze zwolennikami tego Jarosława Kaczyńskiego, który uważał ją za najbardziej…
Czytania
Czytania liturgiczne
TP
5 – 12 II
Widzenia
TP
Korekta naszych ścieżek
Kard. Grzegorz Ryś
Dobiega końca okres Bożego Narodzenia, który u nas tradycyjnie przedłużamy do 2 lutego.
Ewangelia to styl
O. Wacław Oszajca SJ
Nauczono nas, że objawienie ustało wraz ze śmiercią ostatniego z apostołów. Czy to znaczy, że od tamtej pory Bóg już nie ma nam nic nowego do powiedzenia?
Jerycho i święte wojny
Paweł Śpiewak
W opisie zdobycia miasta Jerycho powtarza się cyfra siedem. Siedem było trąb, siedmiu kapłanów, siedem razy obchodzili Izraelici miasto, siódmego dnia upadły…
Kraj
Grzesiak czyni cuda
Kalina Błażejowska
Zachęcał do negocjacji z polipem, chwalił się leczeniem epilepsji siłą sugestii i twierdził, że w walce z rakiem jego rady są skuteczniejsze niż chemioterapia…
Razem, ale osobno
Przemysław Wilczyński
Profesor, który w ogólnopolskim dzienniku odbiera osobom z zespołem Aspergera prawo do studiowania, nie łamie – jak chcieliby jego obrońcy – żadnego tabu.…
Platforma darwinów
Andrzej Stankiewicz
Gdy Grzegorz Schetyna mówi, że jego przeciwnikiem jest Jarosław Kaczyński, to tylko mówi. Opozycja byłaby dziś silniejsza, gdyby nie prowadziła brutalnej…
Grzesiak czyni cuda
Kalina Błażejowska
Zachęcał do negocjacji z polipem, chwalił się umiejętnością wyleczenia epilepsji siłą sugestii i twierdził, że w walce z rakiem jego rady są skuteczniejsze niż…
Wiara
Szychta na wieży
Katarzyna Piotrowiak
Patrzymy na wieże i widzimy kosmos – mówi Stanisław Niemczyk, architekt kościoła w Tychach. Cztery z pięciu zaprojektowanych przez niego wież już od 16 lat…
Karnawał w świecie bez postu
Ks. Andrzej Draguła
W minionych czasach okresowa walka postu z karnawałem nadawała życiu napięcie, którego nie jest w stanie dać mozolne zmaganie się z niekończącą się zabawą…
Luter, Hegel, Hitler, Gender
Anna Goc
,
Marcin Żyła
Ks. Dariusz Oko nie zniknął. Teraz działa w Niemczech, które porównuje do wielkiego domu publicznego. A dziennikarzy „TP” nazywa agentami, którzy jeżdżą za nim…
Świat
Demokracja według Grilla
Bartosz Hlebowicz
Trybunały ludowe dla mediów proponuje Beppe Grillo – były komik, dziś lider zdobywającego masowe poparcie wśród Włochów Ruchu Pięć Gwiazd. To jego kolejny…
Układ trudny i brudny
Karin Bowie
,
Patrycja Bukalska
Dr Karin Bowie, badaczka relacji szkocko-angielskich: Jest w tym ziarno prawdy, że ponad 300 lat temu Anglicy przekupili szkockie elity, aby te poparły unię…
Między dwiema uniami
Patrycja Bukalska
Brexit coraz bliżej. Tymczasem Londyn ignoruje Szkotów, którzy w referendach zdecydowali wprawdzie, że nie opuszczą Wielkiej Brytanii, ale zarazem chcą zostać…
Historia
Śledztwo sędziego Bednarza
Piotr Litka
,
Zdzisław Lorek
,
Grzegorz Pawlikowski
Pierwszy niemiecki obóz zagłady w okupowanej Polsce ruszył w grudniu 1941 r.: w Chełmnie nad Nerem. Po 1945 r. śledztwo w sprawie Chełmna podjął Władysław…
Nauka
Geny i przyprawy
Łukasz Lamża
Jeden mały spożyty batonik wpłynie na strukturę genetyczną naszych dzieci i dzieci ich dzieci. Do setnego pokolenia.
Miraż w służbie nawigacji
Adam Robiński
Normanowie przepłynęli Atlantyk przed Kolumbem. Zanim wyruszyli w podróż, mogli widzieć oddalony o setki kilometrów drugi brzeg.
Kultura
Białe wzgórza
Lektor
Poprzednia książka tego autora, „Zając o bursztynowych oczach”, była tak znakomita, że po nowy tytuł sięgnąłem natychmiast. I nie zawiodłem się, choć tym razem…
Warto zobaczyć w TV
TP
4 – 10 II
Perfekcyjna pani Białego Domu
Anita Piotrowska
„Jackie” pokazuje wewnętrzny świat Jacqueline Kennedy. Ikoniczna Pierwsza Dama musi skonfrontować się ze zwielokrotnioną śmiercią. A świat i tak zrobi z niej…
Najtrudniej jest nie grać
Jan Błaszczak
Ryzykowny koncept, zaskakująco przystępne brzmienie i bezprecedensowo entuzjastyczne recenzje krytyki. Album „Elite Feline” grupy Lotto pokazuje, co się dzieje…
Słodka pułapka na kobiety
Natalia Fiedorczuk-Cieślak
,
Katarzyna Kazimierowska
Natalia Fiedorczuk-Cieślak: Mam taką fantazję: matki odnajdują w sobie siłę i zaczynają najeżdżać wózkiem na stopy wścibskich przechodniów albo taranować źle…
Felietony
O rewolucji
Stanisław Mancewicz
Wiek temu opis świata nastręczał najpewniej podobnych naszym trudności i nie bardzo wiadomo było, jak nazwać istotę rewolucji 1917 r.
W pułapce kompetencji
Anna Dziewit-Meller
Nie co dzień zdarza się, że dzwoni do człowieka redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, więc trochę się zdziwiłam, usłyszawszy niski głos w słuchawce.
Generator dobrej energii
Szymon Hołownia
Śmierć Heleny Kmieć, polskiej wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii, powinna przypomnieć nam wszystkim, w tym polskiemu Kościołowi, co zawdzięczamy…
Obyczaje
Wojciech Bonowicz
Znana anegdota opowiada, że kiedy Leśmian zwierzył się Parandowskiemu, iż zamierza jeden ze swoich tomów (lub utworów – zdarzenie znamy jedynie z opisu Jana…
Generator dobrej energii
Szymon Hołownia
Misjonarze to najlepsi ambasadorzy, jakich Polska może sobie wymarzyć.
Wpłynąć na Trumpa
Jan Klata
Efektownym cesarskim edyktem przywódca wolnego świata rach-ciach zamknął granice, aby następnie, w niedzielę o piętnastej, obejrzeć „Gdzie jest Dory?”.
Smaki
Polityczny kociołek
Paweł Bravo
Polityczny obiad zawsze się składa z pierwszego, drugiego i deseru. Liczy się ich kolejność oraz wzajemna gra, na kontraście oparta – inaczej nie jest ciekawa…
Zmysły
Zemsta geniusza
Magdalena Łanuszka
Właśnie teraz działa w Europie wyjątkowy fałszerz. Podrabia obrazy pochodzące z różnych stuleci, z różnych kręgów artystycznych. I niezbyt wiele na tym zarabia.
Pożegnanie
Ostatnia pocztówka do Bohdana Paczowskiego
Piotr Gruszczyński
Przede wszystkim był architektem i myślicielem. Ale najlepiej kojarzymy go jako autora portretów wielkich Polaków: Gombrowicza i ludzi z kręgu paryskiej „…