Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 05/2009
Data wydania:
01.02.2009
Numer wydania:
05
Rok wydania:
2009
Edytorial
Jak pierwsi chrześcijanie
Ks. Adam Boniecki
Postawą Kościoła względem świata nie jest walka i "stawianie czoła", ale dialog, gdyż "Kościół potrafi również korzystać z krytyki tych, którzy…
Komentarze
Trzecia droga polityka
Roman Graczyk
Dymisja ministra Ćwiąkalskiego daje do myślenia.
Grób w Malborku
Wojciech Pięciak
Spoczywały w ziemi w centrum Malborka przez ponad 60 lat: szczątki dwóch tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Chyba nigdy na terenie Polski nie odnaleziono…
Obama: czas decyzji
Magdalena Rittenhouse
Nie było bon-motów ani chwytliwych zdań, które mogłyby posłużyć za tematy szkolnych wypracowań. Tani optymizm ustąpił miejsca słowom odważnym i trudnym.
Kraj
Miękki twardziel
Jarosław Flis
Grzegorz Napieralski chce stworzyć partię kierowaną twardą ręką. Jego doświadczenie i pozycja w SLD jest jednak bez porównania słabsza niż Donalda Tuska w PO…
Kryzys, czyli wielka zmiana
Ryszard Holzer
Utrata pracy czy bankructwo przedsiębiorstwa może być nieszczęściem, ale może też stać się szansą. Zaś najbardziej pozytywne jest to, że kryzys zdarzył się…
Dobra dymisja
Janusz Kochanowski
Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich: Sprawa Olewników nie jest ani pierwszą, ani ostatnią, która demaskuje paraliż polskiego wymiaru…
Najmniejsze dobro
Piotr Dardziński
Jak można obsadzić Gowina w roli adwokata biskupów? Przecież lista zastrzeżeń, jakie zgłasza lub mógłby pod jego adresem zgłosić Kościół, jest o wiele…
Wiara
Protokół rozbieżności
Józef Majewski
Jedność katolicyzmu to niewątpliwie priorytet obecnego pontyfikatu. Teraz inicjatywa znalazła się po stronie lefebrystów. Czy dojdzie do pojednania i…
Marnotrawni nieskruszeni
Ks. Adam Boniecki
Ogłoszenie ekskomuniki było dramatem dla Kościoła i klęską Jana Pawła II, który robił wszystko, by jej zapobiec.
Oswoić demona
O. Wiesław Dawidowski
Wielki C.S. Lewis, odkryty na nowo dzięki ekranizacji "Opowieści z Narnii", powiadał, że gdy mówimy o demonach i misterium zła, można popełnić dwa…
Czytania liturgiczne 1-8 II
4. NIEDZIELA ZWYKŁA: Pwt 18, 15-20; Ps 95; 1 Kor 7, 32-35; Mk 1, 21-28;
Waera
Paweł Śpiewak
Księga Wyjścia 6,2-9,35
Daleko od złudzeń
Abp Józef Życiński
Wśród tłumów zaś wiele mówiono o Nim pokątnie. Jedni mówili: "Jest dobry". Inni zaś mówili: "Nie, przeciwnie - zwodzi tłumy. J 7, 12
Nie wierzę, że jest winny
Cenię dużą część Waszych publikacji. Tym bardziej jednak boli, gdy na łamach wspomnianej gazety umieszczane są teksty niesprawiedliwe. A za takie uznaję teksty…
Wybór Zofii
S. Barbara Chyrowicz SSpS
S. Barbara Chyrowicz, etyk: Czy prezydent może kazać zestrzelić samolot porwany przez terrorystów? Co z rozdzielaniem syjamskich sióstr, z których tylko jedna…
Katolickie „No logo”
Michał Olszewski
Czy nadchodzi era papieży-ekologów, jak zapowiada w wydanej właśnie w Polsce książce Patrice de Plunkett? Nawet jeśli to zbyt daleko idące przypuszczenie,…
Słowo o Bogu-Miłości
Janusz Poniewierski
Uważamy często Pierwszy Testament za księgę sprawiedliwości i pomsty, a nie ocalenia. Tymczasem miłosierdzie i sprawiedliwość to przymioty Boga, o których…
Kościół jest kobietą
Katarzyna Jabłońska
Co jakiś czas natykam się na myśli w rodzaju: "Jest Pan mężczyzną, (...) wspaniałym, prawdziwym mężczyzną i do końca swoich dni jest pan zmuszony myśleć…
5/09
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Nie przepraszaj. Tu biją
Małgorzata Nocuń
,
Andrzej Brzeziecki
Rosyjscy faszyści toczą na ulicach krwawą wojnę. Ich główne cele to przybysze z Kaukazu i rówieśnicy z ruchu antyfaszystowskiego. Tych ostatnich bronił…
Niepoważny problem
Joanna Bątkiewicz-Brożek
Młody Afgańczyk, który zginął w walce o miejsce w ciężarówce, był jednym z półtora tysiąca imigrantów, którzy - marząc o przeprawie do Wielkiej Brytanii -…
From Goa with love
Zamachy w Bombaju wypłoszyły turystów z legendarnych plaż Goa, gdzie jeszcze niedawno spotykali się starzy hipisi z izraelskimi rezerwistami i rosyjscy…
Historia
Papieski łącznik
Andrzej Grajewski
Dokumentacja SB o inwigilacji ks. Adama Bonieckiego to nie tylko ważny przyczynek do działań wywiadu PRL w Watykanie. Skłania ona też do nowych pytań o relacje…
Nauka
Nauczka dla Busha, nauka dla Obamy
Alan Leshner
Dr Alan Leshner, wydawca tygodnika "Science":Najszybszych zmian spodziewałbym się w dziedzinie ochrony klimatu i jego związków ze źródłami energii.
Odwrót i zwrot
Rafał Motriuk
Nowy prezydent USA zapowiada gruntowne zmiany w amerykańskiej nauce. Ekipa jego ekspertów w tej dziedzinie uważana jest za jedną z najsilniejszych od wielu lat.
Kultura
Powrót Czeskiej Lokomotywy
Marek Bieńczyk
Zatopek jest bardziej ludzki niż zdecydowana większość sportowców i zarazem bardziej inny, odwrócony spodem do góry. Reprezentuje nas wszystkich, tyle że…
Piosenka o końcu świata
Marian Stala
1 O niezwykłej sile, jakiej nabierają niepozorne słówka w chwili, gdy staną się tytułem zbioru wierszy, przypomniał nie tak dawno temu Czesław Miłosz. Jego…
Koło sztuki
Lektor
Tomasz Cyz: POWROTY DIONIZOSA - czerwiec roku 1918, dom Szymanowskich w Elizawetgradzie, dwuokienny, niewysoki pokój o ścianach pomalowanych na szaro. Dębowy…
Wyjście z szafy
Anita Piotrowska
Bez ludzi takich jak Harvey Milk reżyser Van Sant nie mógłby dziś kręcić swoich filmów. A już na pewno tych spoza głównego nurtu, gdzie jak nikt potrafi…
James Bond w roli Mojżesza
Anita Piotrowska
Mówi się, że film "Opór" jest szkodliwy, bo zakłamuje historię. I utwierdza w przekonaniu tych, którzy wyznają teorię o władającej Hollywoodem…
Cyrankiewicz u rzeźnika
Agnieszka Sabor
Holenderski fotograf w szarej, gomułkowskiej Polsce potrafił zauważyć iście paryską elegancję i beztroskę.
"Tell Tale Signs"
Adam Poprawa
Bob Dylan"Tell Tale Signs. Rare and Unreleased 1989-2006. The Bootleg Series vol. 8"Sony (2 CD)
Herkulesów ośmiu
Jakub Puchalski
"Herkules" Vivaldiego pisany był dla najlepszych śpiewaków epoki i takich wymaga też dzisiaj.
5/09
Nie boję się śmierci
„Free Tibet”
Maciej Woźniak
Tymański Yass Ensemble"Free Tibet"Biodro Records
Wrażliwe oko badacza
Anna R. Burzyńska
Zbliżający się jubileusz Kazimierza Kutza to okazja do przeglądu jego spektakli, które śmiało zaliczyć można do najwybitniejszych osiągnięć polskiego teatru…
Pan milicjant z ludzką twarzą
Anita Piotrowska
W 40 lat po premierze powraca socjalistyczny superglina, czyli kapitan Sowa. Na szczęście nie w nowej, sitcomowej wersji, ale w czarno-białym oryginale…
31 stycznia - 7 lutego
Cień świętej księgi
Głos zakorzeniony w powietrzu
Andrzej Franaszek
"Jeśli słuchasz dobrze napisanego tanga i nie przebiega Ci dreszcz po plecach, lepiej zajmij się czymś innym" - doradza jeden z bohaterów filmu…
Felietony
Pociąg
Ewa Szumańska
Podczas moich pobytów w Stanach Zjednoczonych nigdy nie jechałam pociągiem. W Ameryce lata się samolotem, jeździ się uważanym za drugi dom samochodem, a jak…
Mężczyzna z białą szarfą
Wojciech Bonowicz
Niemożliwe, żebyście go kiedyś nie spotkali. Ja spotkałem go przynajmniej kilka razy, w różnych miastach, w różnych sytuacjach. Na przykład na targach książki…
Tak jak chleba
Józefa Hennelowa
Radiowa "Dwójka" ma o świtaniu króciutki program "Słowo na dzień". Zapowiada go parę łagodnych akordów i wyciszony, przyjazny głos. Jeszcze…
Po warszawsku
Jan Klata
Miałem ostatnio rzadką przyjemność przemieszczania się po placu Defilad (dla nie-mieszkańców Warszawy: to ten syf pod Pałacem im. Józefa Stalina). Przeurocza…
Zmysły
Wir tęsknoty
Magdalena Rybak
Nie ma jednego tanga, jak nie ma dwóch takich samych tancerzy. Tango to nie są kroki. To myśl, którą tańczysz.
Dodatki w numerze TP 05/2009
Ucho igielne (5/2009)
Złoty jubilat
Janusz A. Majcherek
Średnia płaca w Polsce przekroczyła równowartość tysiąca euro - obwieściliśmy to raptem kilka miesięcy temu, bo w sierpniu 2008 r. na tych łamach.
Cud Grabskiego
Wojciech Roszkowski
Prof. WOJCIECH ROSZKOWSKI: Reforma Grabskiego była jednym z największych osiągnięć Polski międzywojennej. Rozmawiała Patrycja Bukalska
Nasza złota Waluta
Grzegorz Wójtowicz
Jeśli ktoś mówi o utracie suwerenności walutowej po przyjęciu euro, to znaczy, że mówi o utracie możliwości produkowania pieniądza na pokrycie wydatków…
Polski talar dla Europy
Zbigniew Nestorowicz
Zbigniew Nestorowicz, historyk sztuki, kolekcjoner, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego: Szkoda mi będzie złotego. Ale wspólny pieniądz to w…
O co chodzi z tym euro?
Janusz Jankowiak
Spór o euro w Polsce przypomina kotlet odgrzewany z jednej strony: analiza kosztów i korzyści z porzucenia złotego na rzecz euro stała się karykaturalnie…
Plastik nad Wisłą
Michał Kuźmiński
Kiedyś symbol bogactwa, dziś zwykłe narzędzie w kieszeni co czwartego obywatela. Oto krótka historia kart płatniczych w Polsce.
Złotóweczka
Czesław Koziełło
Był czas, co dziś wydaje się niezwykłe, że za posiadanie dolarów posyłano ludzi do więzienia. Był czas, gdy złoty był nie pieniądzem, ale "płacidłem…
Rzeczy niecodzienne
Andrzej Heidrich
Andrzej Heidrich, projektant polskich banknotów: Człowiek lubi rzeczy niecodzienne. Rozmawiał Marek Zalejski