Reklama

Ładowanie...

„TISCHNER. Mistrzowskie rekolekcje z Eckhartem”

„TISCHNER. Mistrzowskie rekolekcje z Eckhartem”

04.04.2017
Czyta się kilka minut
Pięć rozmów na Wielki Tydzień – o wierze, miłości, nadziei, wolnym sercu i nawróceniu. Publikowane na łamach „TP” w roku 1997, teraz po raz pierwszy ukazują się w zbiorze.
„TISCHNER. Mistrzowskie rekolekcje z Eckhartem”
„TISCHNER. Mistrzowskie rekolekcje z Eckhartem”
F

Fragment ze wstępu Janusza Poniewierskiego:

Rozmowy to owoc pewnej rozmowy z ks. Józefem Tischnerem, którą prowadziliśmy ponad dwadzieścia lat temu w redakcji „Tygodnika”. Jej tematem była mistyka nadreńska. Tischner już od dawna zaczytywał się w pismach Mistrza Eckharta – bardzo ważnych dla jego życia wewnętrznego. Wyraźnie też dostrzegał w nich antidotum na rozwijającą się na naszych oczach „wyobraźnię schorowaną, [która] religii postać bierze na się”.

Zaledwie kilka miesięcy później Ksiądz Profesor trafił do szpitala: zaczęła się długa i nieuleczalna choroba, zakończona jego śmiercią. Warto mieć tego świadomość, kiedy podejmuje się lekturę Rekolekcji.

„Bardzo ważna i cenna lektura na te dni przed Wielkanocą” - ks. Adam Boniecki:

Fragment rozmowy ks. Tischnera:

Wydaje mi się, że kluczem do zrozumienia Mistrza Eckharta jest doświadczenie dobra. To niezwykle ważna sprawa, która ma charakter zarówno abstrakcyjny, jak i bardzo konkretny. Zacznijmy od konkretu. Otóż Eckhart jest głęboko przekonany, że człowiek nie przeżywa religii w sposób właściwy, jeśli nie staje się dzięki niej lepszy. Jeżeli religia nie wyzwala go z małostkowości i zawiści, to znaczy, że jest fałszywa. Co więcej, jego drogi religijne są błędne także wtedy, kiedy nie ma w nim pokoju, kiedy żyje w przesadnym lęku o los świata… Ta teza ma charakter praktyczny. Ktoś, kto wracając z kościoła staje się nerwowy i wszystkich krytykuje za to, że nie byli na nabożeństwie – nie widzi dostatecznie głęboko istoty religii.

Pierwsze głosy Czytelników o „Mistrzowskich rekolekcjach”:

Czytelniczka o "Mistrzowskich rekolekcjach z Eckhartem" ks. Tischnera
Czytelnicy o „Mistrzowskich rekolekcjach”

Jak kupić?

  • wydanie papierowe: w sprzedaży łącznie z „Tygodnikiem Powszechnym” nr 15/2017 od 5 do 11 kwietnia 2017 r. w kioskach
  • wydanie cyfrowe (poszerzone o tekst Piotra Sikory „O pożytkach z czytania Mistrza Eckharta”): aplikacja - kup w tym miejscu, by czytać w aplikacji na iOS lub Android; czytniki (epub, mobi) - w tym miejscu

IDEA Jacek Ślusarczyk
REDAKCJA Tomasz Fiałkowski
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA Agnieszka Grzywa, Anna Dziurdzikowska
KOREKTA Grzegorz Bogdał, Sylwia Frołow, Maciej Szklarczyk
OPRACOWANIE GRAFICZNE, ŁAMANIE Marek K. Zalejski
PRZEKŁAD WSZYSTKICH CYTATÓW Z MISTRZA ECKHARTA Wiesław Szymona OP
ZDJĘCIE NA OKŁADCE Anna Pietuszko / FORUM
COPYRIGHT © by Tygodnik Powszechny, 2017
COPYRIGHT © by Janusz Poniewierski, Wiesław Szymona OP, 2017 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]