Terytorium wiersza

Pracownia Poetycka „Silesius” jest miejscem intensywnego namysłu nad współczesnym wierszem. Zagoszczą w niej nominowani i laureaci nagrody.

12.05.2014

Czyta się kilka minut

W historii poezji wiele znajdziemy wierszy, których tematem jest sama sztuka poetycka. Podobne utwory należały niegdyś do repertuaru każdego autora. Za ich pomocą twórcy przekazywali czytelnikom wiedzę na temat swojej filozofii języka i literatury. Z jednej strony tłumaczyli się z własnych działań, wykreślali granice terytorium słowa, po którym się poruszali; z drugiej – walczyli z innymi, tworzyli hierarchie między poetyckimi idiomami, próbowali przekonać publiczność, że to ich wiersze w najlepszy sposób realizują zadania sztuki poetyckiej. Współzawodnictwo nie ograniczało się wyłącznie do środowiska literackiego. Chodziło także o wpływ na całe artystyczne uniwersum.

W drugiej połowie XX w. ten specyficzny gatunek wiersza zaczął zanikać. Z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że rozmyły się granice poetyckiego terytorium, a co za tym idzie: pytania o istotę wiersza stały się (przynajmniej tak twierdzili autorzy i krytycy) anachroniczne, jakby wyjęte z innej epoki. Po drugie – pojawił się szczególny rodzaj komunikacji między poetą a jego czytelnikiem: pełen niedopowiedzeń, uników, gry pozorów, językowych zmyłek. Po trzecie wreszcie – rolę tych, którzy odpowiadają na pytania o istotę poezji, przejęli krytycy, historycy i teoretycy, a po nich również recenzenci i dziennikarze. W społecznym obiegu komunikacyjnym powstała wyrwa, którą od czasu do czasu wypełniają głosy wzywające do czytania jednego rodzaju poezji i odrzucania innego.

Pracownia Poetycka „Silesius”, która powstała przy ufundowanej przez Miasto Wrocław nagrodzie, jest miejscem intensywnego namysłu nad współczesnym wierszem i językiem poetyckim, nad odmianami pisania i różnymi sposobami czytania. Wśród jej gości znajdą się nominowani do nagrody, a także wyróżnieni nią twórcy. Każdy z nich zaprezentuje wykład, w którym udzieli odpowiedzi na pytanie: „Czym jest poezja dziś?”. Dzięki temu, że podczas każdego ze spotkań wystąpi po dwóch autorów, będziemy mieć do czynienia z prawdziwym agonem. Zresztą nie tylko ideowym, lecz i poetyckim, ponieważ zaproszeni goście będą wchodzić ze sobą w spór również za pośrednictwem wierszy.

Jako pierwsi wystąpią Darek Foks, tegoroczny laureat „Silesiusa” za całokształt twórczości, oraz Andrzej Sosnowski, który w 2008 r. otrzymał najwyższe wyróżnienie za tom „Po tęczy”. Pierwsze spotkanie w ramach Pracowni odbędzie się 16 maja o godz. 18.00 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5), dzień przed przyznaniem nagród za debiut i za książkę roku. Koordynatorami pracowni są Anna Kałuża i Grzegorz Jankowicz, którzy poprowadzą również dyskusję z zaproszonymi poetami. W tym roku Pracownia Poetycka „Silesius”, będąca częścią przygotowań Wrocławia do objęcia roli Europejskiej Stolicy Kultury 2016, odwiedzi także inne polskie miasta.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2014

Artykuł pochodzi z dodatku „Silesius 2014