Reklama

Temat pilny, czyli o kolaboracji

Temat pilny, czyli o kolaboracji

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Na pytanie, czy jesteśmy zadowoleni, odpowiadamy: bardzo. Czy jesteśmy zaniepokojeni? Mówimy: w ogóle.
N

Na indagacje, czy mianowicie odczuwamy jakiś lęk – śmiejemy się szczerze. A jest tak pięknie dlatego, że pławimy się oto w spełnieniach, w swych zawszeracjach, niepopularnych przez tyle lat wyobrażeniach, rechoczemy, bo byliśmy masowo wyszydzani za czarnowidzenie, makabryczne pewności i niszowe mniemania. Słowem: mamy satysfakcję, choćby była ona nie wiadomo jak głupia, ponieważ – zważmy – wszelkie satysfakcje są zawsze okropnie głupie. No więc my tu sobie wesoło i beztrosko gadu-gadu, a czeka przecież grubaśny temat do rozebrania, być może teraz najważniejszy ze wszystkich.

Otóż zastanowimy się dziś, jak skutecznie kolaborować z władzą. Gibko przemyślimy pierw, czy jest to w ogóle możliwe, a jeżeli tak, to kto ma najłatwiej, a kto najtrudniej. Kolaborowanie z różnymi władzami ma w Polsce osobliwą historię, a lektur w naszym języku jest o kolaborowaniu mnóstwo, nie bez – za...

4339

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]