Reklama

Technologia niezwykle potężna

Technologia niezwykle potężna

27.01.2020
Czyta się kilka minut
Zaczęło się od wiadomości na Whats­Appie. Skończyło skandalem z udziałem najpotężniejszych.
J

Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, właściciel m.in. Amazona i „The Washington Post”, dostał wiadomość z filmem, w którym mogło być złośliwe oprogramowanie. Nadawcą był następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman. Niedługo potem miliarder ogłosił, że jest szantażowany ujawnieniem jego romansu. Dowody miały pochodzić z jego własnego telefonu.

Wynajęci przez Bezosa śledczy uważają, że użyto oprogramowania firmy Memento Labs albo programu Pegasus, tego samego, z którego ma korzystać m.in. polskie CBA. Rijad twierdzi, że zarzuty są absurdalne. Twórcy Pegasusa zapewniają, że program służy do tropienia terrorystów i nie działa na numerach telefonów w USA. Tyle że WhatsApp pozwał ich twierdząc, że Pegasus szpieguje dziennikarzy i aktywistów na całym świecie. Memento Labs na pytania nie odpowiada.

Specjalni sprawozdawcy ONZ Agnès Callamard i David Kaye wzywają do międzynarodowego śledztwa. Według Callamard „mamy do czynienia z technologią niezwykle trudną do śledzenia, niezwykle potężną i zupełnie nieregulowaną”, a jeśli nawet najbogatszy człowiek świata pada jej ofiarą, „to oznacza, że wszyscy jesteśmy zagrożeni”. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]