Technologia jest ślepa

To przecież miało być zupełnie niemożliwe.

17.03.2014

Czyta się kilka minut

W czasach, gdy amerykańska agencja NSA potrafi – podobno – podsłuchać każdego na świecie, kiedy z satelity można zobaczyć, jaki artykuł w gazecie czytamy, znika 60-metrowy i 150-tonowy samolot.

Ale historia lotu Malaysian Airlines KH370 obnaża prawdę, która stosuje się nie tylko do lotnictwa czy domniemanych aktów terroryzmu: nawet najbardziej zaawansowana technologia jest na tyle skuteczna, na ile skutecznie korzystają z niej ludzie.

Cywilna kontrola lotów opiera się na zaufaniu. Nadajniki w samolotach podają ich pozycję i kurs, nawet gdy maszyna jest poza zasięgiem radarów. Tutaj nadajniki zostały po prostu wyłączone. Z kolei systemy wojskowe są w stanie monitorować ruch maszyn jedynie w promieniu kilkuset kilometrów. I tylko wtedy, gdy działają. A, jak się okazuje, wiele krajów włącza je wyłącznie wtedy, gdy są potrzebne. Bo ich praca kosztuje.

„Zbyt wiele filmów i nagrań z pokładu predatorów latających nad Afganistanem przekonało ludzi, że wiemy wszystko i widzimy wszystko” – mówił agencji Reuters wicemarszałek Michael Harwood, były pilot RAF. – „Tymczasem dostajesz tylko to, za co zapłacisz. A świat nie chce płacić”.

Co oznacza, że inteligentny, zdeterminowany człowiek może, w dobrym czy złym celu, zniknąć z oczu nawet supernowoczesnej technologii. Widzieliśmy już takie przypadki – gdy w 1987 r. Niemiec Mathias Rust wylądował cessną na Placu Czerwonym. I 11 września 2001 r.

Znalezienie nawet ogromnego samolotu czy jego wraku na bezkresnych przestrzeniach Oceanu Indyjskiego czy środkowej Azji może zająć miesiące, jeśli w ogóle się uda. Bo w porównaniu z nimi nawet największe maszyny są drobnym pyłkiem. To też powinna być lekcja pokory.


WOJCIECH BRZEZIŃSKI jest dziennikarzem Polsat News, stale współpracuje z „TP”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki „Strefy cyberwojny”. Stypendysta Fundacji Knighta na MIT, laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Zdobywca… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2014