Reklama

Szerszeń na szosie

Szerszeń na szosie

25.08.2014
Czyta się kilka minut
Stare samochody nie tylko cieszą oko. Stawiają też pytanie o tajemnicę nieprzemijającego piękna i gwarantują zwrot inwestycji.
Chevrolet z lat 50. Kuba, 2014 r.. Fot. Andrzej Muszyński
N

Na Kubie warto zwalniać na wiaduktach, bo wtedy widać szosę z góry. Autostrady są tu szerokie, białe, bez dziur i zazwyczaj puste. Trzeba poczekać, aż zza zakrętu wyłoni się majestatyczne cielsko pistacjowego buicka, i zanim znajdzie się pod nami, urośnie jeszcze ze trzy razy. Trochę jakby człowieka ogarniał wtedy lęk, bo próżnia zwana przeszłością nabiera nagle żywych kształtów, woni żartej ropy, a na dokładkę prężnego dźwięku. Nic tej scenerii, żywcem sprzed pół wieku, nie zakłóca – jest buick, są smukłe palmy, zieleni w bród.
Ten wóz – rocznik, na oko, pięćdziesiąty któryś – wyprodukowany pewnie tuż przed rewolucją kubańską, jedzie na Trinidad, do dawnej stolicy cukru na południowym wybrzeżu. Pastelowe mury kolonialnych budynków łuszczą się od słońca, około południa zdaje się już, że światło zastyga powyżej drzew w skorupę, o którą rozbijają się ptaki i owady, i bezwładnie...

13545

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Poczułem jakąś emocjonalną więź z tym artykułem. Wszystko przez to, że piękne są skurczybyki.

Kup książkę

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]