Reklama

Szarża ku przepaści

Szarża ku przepaści

13.03.2017
Czyta się kilka minut
Po brukselskiej porażce politycy PiS-u brną w radykalną retorykę w imię obrony swoich chybionych zamiarów. Przechylają się na stronę najtwardszego elektoratu, choć na pewno nie wystarczy on do utrzymania się przy władzy.
Delegacja PiS pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego wita Beatę Szydło po powrocie ze szczytu Unii. Warszawa, 10 marca 2017 r. Fot. Twitter rzeczniczki PiS Beaty Mazurek
P

Prawo i Sprawiedliwość poniosło pierwszą jednoznaczną i spektakularną porażkę. Nie wycofało się, jak w sprawie ustawy antyaborcyjnej, lecz walczyło do końca i w sposób całkowicie bezlitosny zostało przegłosowane. Nie ugrało zupełnie nic. Nawet część publicystów mocno sprzyjających obozowi władzy nie zostawiła na tej akcji suchej nitki. Co doprowadziło do tak bezsensownej szarży?

Większość obserwatorów do sprawy tej podchodzi na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest psychologizowanie – zwraca się uwagę na zadawnioną, osobistą niechęć Jarosława Kaczyńskiego do Donalda Tuska, którą narzuca całemu swojemu obozowi. Drugi to traktowanie tego jako elementu przenikliwej, racjonalnej rozgrywki, jako część większego planu.
Każde z takich wyjaśnień oznacza jednak albo lekceważenie, albo demonizowanie Jarosława Kaczyńskiego i całego PiS-u. Wydaje się, że choć czynników...

9180

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Do utrzymania władzy może nie wystarczy, do zniszczenia kraju- wręcz przeciwnie.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]