Reklama

Symbol, który trudno zastąpić

Symbol, który trudno zastąpić

23.01.2012
Czyta się kilka minut
Chrześcijańskie są korzenie tożsamości, a nie sama polska tożsamość. Ten, kto własne korzenie odrzuca, ma kłopot z kulturową identyfikacją.
C

Cieszę się, że nasza wymiana myśli skłoniła prof. Henryka Markiewicza do zapoznania się z oryginałami ekspertyz prawników na temat krzyża w Sejmie. Dzięki temu pewne rzeczy zostały sprostowane, np. profesor wycofał się z obciążającej panią marszałek Kopacz sugestii stronniczości w doborze autorów ekspertyz. Uzgodniliśmy także najważniejszy, moim zdaniem, problem znaczenia uchwały Sejmu z 3 grudnia 2009 r. (odnoszącej się do pierwszego wyroku Trybunału strasburskiego w sprawie Włoszki Lautsi, nakazującego państwu włoskiemu zdjęcie krzyży w szkolnych klasach). Mój adwersarz przyznaje rację, że przegłosowanie tej uchwały jest pośrednim uznaniem obecności symbolu krzyża w auli Sejmu.

Ja także muszę sprostować pewną rzecz, którą zauważył prof. Markiewicz. Rzeczywiście, przy pytaniu, czy państwo ma obowiązek zachować neutralność czy bezstronność, niezbyt ściśle mówiłem o...

5075

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]