Reklama

Swojskie unisono

Swojskie unisono

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Z muzyką w naszych kościołach nie jest najlepiej. Dlaczego? Czy są sposoby, żeby to zmienić?
Koncert organowy Roberta Grudnia, kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi, październik 2013 r. / Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta
Koncert organowy Roberta Grudnia, kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi, październik 2013 r. / Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta
J

Jest sobota, 8 sierpnia 2015 r. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu odbywa się uroczystość wręczenia Nagrody Pasierba za prezentowanie wartości chrześcijańskich i humanistycznych w swojej działalności. Statuetkę odbiera ks. Zdzisław Ossowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej w Osieku, organizator Festiwalu Gospel.

Atmosfera jest podniosła. Zgromadzeni przed ołtarzem nieco spięci, pod krawatami, w swoich przemówieniach trochę się mylą, czytają z kartki. Za to ks. Ossowski na luzie: bez koloratki, w koszuli rozpiętej pod szyją. Życzy zgromadzonym wiele radości.


Czytaj także:

Ks. Adam Boniecki: W instrukcji episkopatu o muzyce kościelnej szukałem choć małego przypisu uwzględniającego nas, księży mało muzykalnych...


Wtedy zaczyna występ...

19363

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

-także i muzycznie. Choć, wg słów Autora, w kościołach katolickich z muzyką nie jest najlepiej, to przecież są "pomostowi" dominikanie, którzy mają nie tylko "gadane"(co zrozumiałe dla Zakonu Kaznodziejskiego), ale i "spiewane" i to w nawiązaniu do wielu nurtów muzyki sakralnej. Taką pomostową imprezą muzyczną są coroczne Warsztaty Muzyki Niezwykłej organizowane w Krakowie przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, a w tym roku miało miejsce b. ciekawe spotkanie różnych tradycji wokalnych-np. bałkańskiego prawosławia w wykonaniu Divny Ljubojević & Melodia z Serbii oraz muzyki średniowiecznej Flandrii i szkoły Notre Dame w wykonaniu zespołu Graindelavoix. Warto wspomnieć o festiwalu "Pieśni Naszych Korzeni" w Jarosławiu-imprezy inspirowanej przez wyjątkową postać, jaką jest Marcel Peres, któremu Europa zawdzięcza powrót do swych korzeni wokalistyki. Gdzie są dominikanie, tam się naprawdę śpiewa(i w ogóle muzykuje)

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]