Reklama

Ładowanie...

Święto Pesach

19.04.2011
Czyta się kilka minut
O północy 15. dnia miesiąca Nisan w roku 2448 od stworzenia świata Bóg zerwał egipskie kajdany, zabijając pierworodne, i Izrael narodził się do wolności.
W

Wydarzenie to opisane jest dwa razy. W Torze podkreśla się, że dokonało się dokładnie o północy. Jest to godzina graniczna. Od północy należy spożywać przez siedem dni tylko macę i żydowski dom musi być oczyszczony ze wszystkiego, co kwaśne (chamec). Noc dzieli się z woli Wiekuistego dokładnie na dwie części.

Pierwszych dziewięć plag miało na celu okazanie Egipcjanom potęgi Haszem. Wody Egiptu zamieniły się w krew, owady pokryły ich ziemię, zapadła ciemność. Plaga ostatnia była czymś więcej niż tylko objawieniem woli Pana. Z tą plagą przyszło zniszczenie i złamanie woli oporu Faraona. Dziewięć plag dotknęło tylko Egipcjan. Jak uczy pewien midrasz, gdy Nil spłynął krwią, Egipcjanin i Żyd pijąc z tej samej czary pili co innego. Żyd pił wodę, Egipcjanin krew. Gdy zapadły ciemności, dla Żydów był to dzień pełen słońca, a dla ich prześladowców trwała noc. Ale w ...

4577

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]