Reklama

Protesty w Sudanie. Setki tysięcy ludzi na ulicach stolicy

Protesty w Sudanie. Setki tysięcy ludzi na ulicach stolicy

w cyklu STRONA ŚWIATA
16.11.2021
Czyta się kilka minut
W Chartumie i innych sudańskich miastach trwają antyrządowe wystąpienia, na ulicach pojawiły się barykady. Na środę zapowiedziano „marsz milionów”.
Protesty w Chartumie, 16 listopada 2021 r. Fot. AP/Associated Press/East News
H

Historia niepodległego od 1956 r. Sudanu to ciąg powtarzających się wojen, ulicznych rewolucji i wojskowych zamachów stanu. Do pierwszego doszło już dwa lata po ogłoszeniu niepodległości, gdy premier Abdallah Chalil, były żołnierz armii Egiptu (do niepodległości Sudan był brytyjsko-egipskim protektoratem) i Sudanu, oddał władzę wojskowej juncie, uważając, że lepiej niż cywilni politycy upora się z kłopotami młodego państwa.

Rządzący w Chartumie musieli sobie radzić zarówno z biedą, jak i zbrojnym powstaniem, jakie na południu kraju podniosły tamtejsze, wyznające chrześcijaństwo, ludy afrykańskie, uskarżające się na dyskryminację ze strony Arabów z północy. Sprzymierzając się z Zachodem, młody Sudan naraził się też zapatrzonemu w polityczny Wschód Gamalowi Abdelowi Nasserowi i jego Wolnym Oficerom, którzy dokonali rewolucji w Egipcie, obalili monarchię i przejęli władzę w...

8791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]