Reklama

Protesty w Sudanie. Setki tysięcy ludzi na ulicach stolicy

w cyklu STRONA ŚWIATA
16.11.2021
Czyta się kilka minut
W Chartumie i innych sudańskich miastach trwają antyrządowe wystąpienia, na ulicach pojawiły się barykady. Na środę zapowiedziano „marsz milionów”.
Protesty w Chartumie, 16 listopada 2021 r. Fot. AP/Associated Press/East News
H

Historia niepodległego od 1956 r. Sudanu to ciąg powtarzających się wojen, ulicznych rewolucji i wojskowych zamachów stanu. Do pierwszego doszło już dwa lata po ogłoszeniu niepodległości, gdy premier Abdallah Chalil, były żołnierz armii Egiptu (do niepodległości Sudan był brytyjsko-egipskim protektoratem) i Sudanu, oddał władzę wojskowej juncie, uważając, że lepiej niż cywilni politycy upora się z kłopotami młodego państwa.

Rządzący w Chartumie musieli sobie radzić zarówno z biedą, jak i zbrojnym powstaniem, jakie na południu kraju podniosły tamtejsze, wyznające chrześcijaństwo, ludy afrykańskie, uskarżające się na dyskryminację ze strony Arabów z północy. Sprzymierzając się z Zachodem, młody Sudan naraził się też zapatrzonemu w polityczny Wschód Gamalowi Abdelowi Nasserowi i jego Wolnym Oficerom, którzy dokonali rewolucji w Egipcie, obalili monarchię i przejęli władzę w...

8791

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]