Sudan łzawi

Protesty przeciw dyktaturze Omara al-Baszira, który włada od 30 lat, trwają w Sudanie już od trzech miesięcy. Prezydent dotąd dławił wszelki bunt. Jak będzie teraz?

Reklama

Sudan łzawi

Sudan łzawi

11.02.2019
Czyta się kilka minut
Protesty przeciw dyktaturze Omara al-Baszira, który włada od 30 lat, trwają w Sudanie już od trzech miesięcy. Prezydent dotąd dławił wszelki bunt. Jak będzie teraz?
Demonstranci w obłokach policyjnego gazu łzawiącego podczas protestu przeciwko rządom prezydenta Omara al-Baszira. Chartum, 15 stycznia 2019 r. MOHAMED NURELDIN ABDALLAH / REUTERS / FORUM
M

Modlitwa muezina jest jak błaganie o cień. W labiryncie glinianych lepianek ludzie odziani w białe turbany i galabije biją pokłony ku Mekce. To handlarze wielbłądów, poszukiwacze złota, najemni żołnierze, uchodźcy z Darfuru, rolnicy z Gazeery. Dumni potomkowie czarnych faraonów z królestwa Kermy i ludów nubijskich zjeżdżają dziś tłumnie do Chartumu, stolicy Sudanu, szukając ratunku przed biedą i głodem.

Od połowy grudnia tysiącami wylegają na ulice miasta, skandując: „Pokój, wolność i sprawiedliwość!”. Chcą ustąpienia dyktatora, końca reżimu, praworządności. Kolejne tygodnie trwają ich starcia z siłami rządowymi. Na ulicach dantejskie sceny: siwe obłoki gazu łzawiącego, rozproszony tłum biegnący na oślep, strzały, ktoś pada na ziemię, kolejna ofiara, jeszcze dziecko. Bilans to jak dotąd kilkudziesięciu zabitych, ranni, aresztowani.

Także Omdurman – największe miasto...

17779

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]