Reklama

Spór o katechezę

Spór o katechezę

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o systemie oświaty rozpoczęło środowisko skupione wokół pisma „Liberté!”.
L

Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny pisma, mówi, że „istnieją lepsze dla polskiej edukacji sposoby wydawania pieniędzy niż lekcje religii. To sprzeczne z logiką, by państwo finansowało lekcje, nad którymi nie ma kontroli”.

Inicjatorzy akcji „Świecka szkoła” utrzymują, że w związku z obowiązującym w kraju konkordatem trudno apelować o wyprowadzenie katechezy ze szkoły. Można natomiast postulować, by zajęcia z religii nie były finansowane z budżetu państwa. Z jego analizy wynika, że same pensje dla katechetów kosztują podatników ok. 1,2 mld złotych rocznie. Pomysłodawcy akcji postulują więc, by związki wyznaniowe – które chcą religii w szkołach – same znalazły środki na ich organizację. I dodają: Kościół katolicki na pewno ma pieniądze na finansowanie katechezy.

Leszek Jażdżewski przekonuje, że projekt ustawy nie przewiduje wypowiedzenia lub ponownego negocjowania konkordatu, ponieważ, jego zdaniem, w umowie między Polską a Stolicą Apostolską nie ma mowy o finansowaniu katechezy. „Jest daleka droga od tego, by państwo umożliwiało naukę religii, do tego, żeby ją organizowało, płaciło za nią i jeszcze zmuszało rodziców do składania deklaracji, czy są wierzący, czy też nie” – przekonuje. Tymczasem nawet jeśli w konkordacie nie pada wprost ani jedno słowo o finansach, zapis jego artykułu 12. jasno wskazuje, że „organizacja” przez państwo lekcji religii obejmuje również kwestię znalezienia na nie funduszy.

Powołując się na badania TNS Polska dla Instytutu Spraw Publicznych z 2013 r. – z których wynika, że za pozostawieniem religii w szkołach opowiedziało się 51 proc. Polaków, a 43 proc. wolałoby jej przeniesienie do parafii – „Liberté!” utrzymuje, że w społeczeństwie jest wola na tego typu zmiany. Na Facebooku do akcji dołączyło już ponad 50 tys. internautów. „Liberté!” planuje teraz zebrać wymagane 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]