Reklama

Spokojnie, to tylko reforma

Spokojnie, to tylko reforma

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Debata wokół zniesienia/zmiany Funduszu Kościelnego przybiera tony antykościelnej agresji z jednej, a zagrożenia czy wręcz prześladowania z drugiej strony. Wzywam do opamietania.
fot. Grażyna Makara
N

Najpierw demagogia cyfr. Biedny emeryt może się oburzyć, słysząc, że państwo w 2011 r. „z naszych podatków dało księżom” 89 milionów zł (zamiast na przedszkola!). Przypomnijmy więc, skąd są te pieniądze. Fundusz powstał w PRL-u jako rekompensata za zabrane Kościołowi dobra. I uwaga: Komisja Majątkowa zajmowała się dobrami odebranymi Kościołowi wbrew obowiązującemu wtedy prawu. Fundusz jest rekompensatą za majątki zabrane legalnie, o które Kościół się nie upomina. Te majątki nie były zinwentaryzowane, trudno więc dziś dokładne ustalić ich wartość. Polecam jednak przybliżone wyliczenie zawarte w omawianym przez nas szeroko przed dwoma tygodniami raporcie KAI „Finanse Kościoła katolickiego w Polsce”.

W mediach często rzecz się przedstawia tak, jakby przekazywana Kościołowi kwota była niebotycznie wysoka. Dopiero zestawienie z innymi wydatkami państwa przywraca...

4143

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]