Reklama

Smutny król Michał

Smutny król Michał

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Nadzieja pokładana przez społeczeństwo w przystąpieniu do Unii narzuciła dyscyplinę nawet politykom. Rumuni chcą zapomnieć o komunistycznym koszmarze.
W

W majową sobotę 2001 r., w pałacu prezydenckim Cotroceni, jednym z byłych pałaców królewskich w Bukareszcie, prezydent Ion Iliescu podjął kolacją byłego władcę Rumunii Michała I. To symboliczne spotkanie było nieco powierzchowną próbą pojednania Rumunii wychodzącej z komunizmu powoli i z trudem, z jej przeszłością przez komunizm zmasakrowaną. Dopiero pięć lat później, przed kilkoma tygodniami, tuż przed przystąpieniem kraju do Unii Europejskiej, następca Iliescu, Traian Băsescu solennie potępił zbrodniczy system.

Jego poprzednik, niegdyś członek komunistycznych władz, usunięty z nich w latach 70. za sprzeciw wobec największych nadużyć Nicolae Ceauşescu, przejął władzę w Rumunii w grudniu 1989 r., by naprawiać socjalizm. Odradzające się przedwojenne partie zwalczał, twierdząc, że chcą przywrócić rządy "kapitalistów i obszarników", a przebywającego na emigracji...

17235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]