Reklama

open eyes economic summit 2019

Śmieszna rewolucja

Śmieszna rewolucja

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Najjaśniejszym klejnotem tego zgrzebnego, na pierwszy rzut oka ledwie naszkicowanego filmu jest jego przewrotność.
Kadr z filmu „Skarb” Fot. Adi Marineci / GUTEK FILM
P

Podczas gdy Ameryka próbuje się rozliczać z globalnego krachu gospodarczego, kręcąc obsadzone gwiazdami moralizatorskie dreszczowce w rodzaju „Zakładnika z Wall Street” Jodie Foster, reżyserzy europejscy w podszytych ironią mikrodramatach zaglądają w sumienia drobnych konsumentów. Takim właśnie filmem – o rosnących apetytach niezamożnych mieszkańców peryferyjnej Europy – jest „Skarb” rumuńskiego twórcy Corneliu Porumboiu, gdzie zaplątani w kredyty spadkobiercy komunistycznego systemu marzą, by ustawić się w życiu jak najwygodniej.

Temat kłopotliwej schedy powraca w tym filmie pod różnymi postaciami. Twórca innych wyśmienitych tytułów: „12:08 na wschód od Bukaresztu” (2006) i „Policjant, przymiotnik” (2009), pokazuje tym razem, jak wiadomość o zakopanym przez pradziadka skarbie rozpala wyobraźnię dwóch mieszkańców rumuńskiej stolicy: spadkobiercy i towarzyszącego mu w...

4685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]