Reklama

Śmierć „Szejka” i koniec epoki

Śmierć „Szejka” i koniec epoki

w cyklu STRONA ŚWIATA
26.02.2021
Czyta się kilka minut
W Londynie umarł Ahmed Zaki Jamani, przez ćwierć wieku zarządzający „czarnym złotem” Arabii Saudyjskiej. Wraz z nim skończyła się epoka, w której ropa naftowa uchodziła za symbol łatwego bogactwa i potęgi.
Hulton Archive/Getty Images
M

Mówiono o nim „Szejk”, ale nie należał do rodziny królewskiej. Żaden inny Saudyjczyk, niewywodzący się z rodziny panującej Saudów, nie zaszedł w ich królestwie tak wysoko, nikomu nie powierzyli zadania tak odpowiedzialnego, stanowiącego niemal o życiu i śmierci. Sprawdził się znakomicie i to, kim dziś są, jak są bogaci i jak bardzo się w świecie liczą, Saudowie zawdzięczają po części Jamaniemu, któremu przed laty powierzyli zarząd nad swoim największym bogactwem, najobfitszymi w świecie złożami ropy naftowej.

Kariera przybysza

Jego awans na ministra od spraw ropy naftowej był dla wszystkich zaskoczeniem. Nie tylko nie był jednym z Saudów, ale jego rodzina przybyła do królestwa z sąsiedniego, spokrewnionego Jemenu. Nawet nazwisko Jamaniego, „Jemeńczyk”, wskazuje jego pochodzenie. Wielu ambitnych i przedsiębiorczych przybyszów zza jemeńskiej miedzy w poszukiwaniu...

11200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo ciekawy artykuł. Gratuluję. Interesuję mnie bardzo epizod ataku terrorystycznego Carlosa Szakala (Ramireza Sancheza) na siedzibę OPEC w Wiedniu w 1975 roku, pojmanie m. in. Yamaniego wraz z innymi zakładnikami i pośrednictwo algierskiego prezydenta Bumediena, które przyczyniło się do uratowało zakładników po międzylądowaniu na lotnisku w Algierze. Czy wówczas Sekretarzem Generalnym OPEC nie był dr. Abdur Rahman Khan, (doktor medycyny) Algierczyk, późniejeszy dyrektor Generalny UNIDO (ONZ-owskiej Organizacji ds. Rozwoju Przemysłowego?). Czy zna Pan bardziej szczegółowe materiały na temat? Dziękuję bardzo.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]