Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

14.12.2015
Czyta się kilka minut
„Wejście przez te Drzwi oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdego” – mówił papież 8 grudnia podczas mszy inaugurującej Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.
O. Jan Andrzej Kłoczowski. Kraków, czerwiec 2015 r. / fot. Kamila Zarembska, Tygodnik Powszechny
O. Jan Andrzej Kłoczowski. Kraków, czerwiec 2015 r. / Fot. Kamila Zarembska, Tygodnik Powszechny
M

Miłosierdzie trzeba rozumieć jako działanie miłości, która jest mocna i która uzdrawia. W naszym potocznym doświadczeniu to, co jest miłosierdziem, skłonni jesteśmy rozumieć jako coś słabego. Słabego w znaczeniu tego, komu się tego miłosierdzia udziela, bądź też pewnej słabości tego, który jest szafarzem miłosierdzia. To jednak nie jest prawda. Jeżeli miłosierdzie jest pochyleniem się nad czyimś bólem czy nieszczęściem, to nie po to, aby go w tym utwierdzić, tylko po to, aby go z tego bólu czy nieszczęścia wyprowadzić. W tym sensie miłosierdzie jest wezwaniem, by bardzo głęboko wejść w doświadczenie bólu i słabości drugiego człowieka po to, żeby mu pomóc i podnieść go. Możemy zatem powiedzieć, że miłosierdzie jest czynną miłością w świecie, w którym jest zło.

To, co Jan Paweł II czy Franciszek mówią o miłosierdziu, dla mnie osobiście jest jakąś odpowiedzią na głębokie wyzwanie stawiane chrześcijaństwu przez myślących ludzi, jak choćby Wisława Szymborska, która w wierszu „Schyłek wieku” pisała: „Bóg miał nareszcie uwierzyć w człowieka / dobrego i silnego, / ale dobry i silny / to ciągle jeszcze dwóch ludzi”.
Ewangeliczne miłosierdzie rozumiem jako połączenie w jednym człowieku dobra i siły. Chodzi o siłę, która służy nie niszczeniu, tylko budowaniu i uzdrowieniu. ©

​Autor jest dominikaninem, filozofem religii, znanym kaznodzieją i rekolekcjonistą.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]