Reklama

Fala wzrostu gospodarczego nie uniosła wszystkich łodzi

Fala wzrostu gospodarczego nie uniosła wszystkich łodzi

21.09.2015
Czyta się kilka minut
„Musicie dążyć do humanizowania gospodarki i łączenia wydajności z solidarnością. I tu w grę wchodzi kolejne ważne słowo nauki społecznej: pomocniczość” – powiedział Franciszek do przedsiębiorców prowadzących biznes spółdzielczy.
Franciszek. Fot: FILIPPO MONTEFORTE/AFP/EAST NEWSŚpiewak
S

Słowa papieża trafią do serc Polaków, którzy na co dzień muszą borykać się z trudną sytuacją na rynku pracy. Polacy zarabiają za mało i zbyt często pracują w złych warunkach. Płace w Polsce pozostawiają wiele do życzenia nie tylko w stosunku do tego, ile zarabiają nasi sąsiedzi na Zachodzie, ale również w stosunku do potencjału naszej gospodarki. Fala wzrostu gospodarczego nie uniosła wszystkich łodzi.

Wartość płac w Polsce stanowi mniej niż połowę wartości PKB, podczas gdy w krajach Unii Europejskiej jest to średnio 60 proc. W ciągu ostatniej dekady wydajność polskich pracowników rosła trzy razy szybciej niż pensje. Te statystyki wskazują, że pracodawcy nie dzielą się sprawiedliwie rosnącymi zyskami z tymi, którzy ten zysk wypracowują. Polscy pracodawcy przodują w Europie w zatrudnianiu na umowy tymczasowe. Wprowadza to do życia milionów polskich rodzin poczucie braku bezpieczeństwa i stabilności. Ponadto rodzi konsekwencje również w polityce rodzinnej, bo gdy pensje stoją, a praca jest niepewna, trudno decydować się na dziecko.

Papież wskazuje drogę wyjścia z tej sytuacji. Powinniśmy oprzeć naszą gospodarkę na zaufaniu i współpracy, a nie na bezwzględnej konkurencji. Nie wszystkie aspekty naszego życia musi organizować wolny rynek. Tam, gdzie to możliwe, powinniśmy wspierać oddolną samoorganizację obywateli, np. poprzez spółdzielnie pracy. Papieża niepokoi, że w wielu miejscach na świecie kraje zamieniają się w zagłębia taniej siły roboczej, a warunki pracy przypominają folwark. ©

Autor jest socjologiem, przewodniczącym stowarzyszenia Miasto jest Nasze, radnym warszawskiej dzielnicy Śródmieście.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mielismy w TO cykl artykułów o jakości polskich elit - generalna ocena b. marna. Cóż, jeżeli emigracja dotyczy najbardziej aktywnych i wykształconych, kto ma zaproponowac pozostałym w Polsce Polakom rozsadny program rozwoju kraju? Elity polityczne różnych przybranych kolorów? Mają swoje błocko we wzajemnej adoreacji, i tam ich należy zostawić.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]