Reklama

Ładowanie...

Fala wzrostu gospodarczego nie uniosła wszystkich łodzi

Fala wzrostu gospodarczego nie uniosła wszystkich łodzi

21.09.2015
Czyta się kilka minut
„Musicie dążyć do humanizowania gospodarki i łączenia wydajności z solidarnością. I tu w grę wchodzi kolejne ważne słowo nauki społecznej: pomocniczość” – powiedział Franciszek do przedsiębiorców prowadzących biznes spółdzielczy.
Franciszek. Fot: FILIPPO MONTEFORTE/AFP/EAST NEWSŚpiewak
S

Słowa papieża trafią do serc Polaków, którzy na co dzień muszą borykać się z trudną sytuacją na rynku pracy. Polacy zarabiają za mało i zbyt często pracują w złych warunkach. Płace w Polsce pozostawiają wiele do życzenia nie tylko w stosunku do tego, ile zarabiają nasi sąsiedzi na Zachodzie, ale również w stosunku do potencjału naszej gospodarki. Fala wzrostu gospodarczego nie uniosła wszystkich łodzi.

Wartość płac w Polsce stanowi mniej niż połowę wartości PKB, podczas gdy w krajach Unii Europejskiej jest to średnio 60 proc. W ciągu ostatniej dekady wydajność polskich pracowników rosła trzy razy szybciej niż pensje. Te statystyki wskazują, że pracodawcy nie dzielą się sprawiedliwie rosnącymi zyskami z tymi, którzy ten zysk wypracowują. Polscy pracodawcy przodują w Europie w zatrudnianiu na umowy tymczasowe. Wprowadza to do życia milionów polskich rodzin poczucie braku bezpieczeństwa i stabilności. Ponadto rodzi konsekwencje również w polityce rodzinnej, bo gdy pensje stoją, a praca jest niepewna, trudno decydować się na dziecko.

Papież wskazuje drogę wyjścia z tej sytuacji. Powinniśmy oprzeć naszą gospodarkę na zaufaniu i współpracy, a nie na bezwzględnej konkurencji. Nie wszystkie aspekty naszego życia musi organizować wolny rynek. Tam, gdzie to możliwe, powinniśmy wspierać oddolną samoorganizację obywateli, np. poprzez spółdzielnie pracy. Papieża niepokoi, że w wielu miejscach na świecie kraje zamieniają się w zagłębia taniej siły roboczej, a warunki pracy przypominają folwark. ©

Autor jest socjologiem, przewodniczącym stowarzyszenia Miasto jest Nasze, radnym warszawskiej dzielnicy Śródmieście.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]