Słuchajcie Franciszka

03.11.2014

Czyta się kilka minut

Wielki Wybuch umieszczany dziś u początku świata nie zaprzecza Bożej interwencji stwórczej, ale jej wymaga. Ewolucja natury nie jest przeciwna pojęciu stworzenia, bo zakłada stworzenie bytów ulegających ewolucji– mówił papież 27 października do członków Papieskiej Akademii Nauk.


Przychylną ewolucji wypowiedź Franciszka okrzyknięto jako kolejną zapowiedź zmian w Kościele. Brytyjski „Independent” ogłosił na przykład, że Franciszka i Benedykta XVI wręcz „oddziela przepaść”, skoro ten ostatni dystansował się od teorii ewolucji mówiąc, iż „nie można jej udowodnić”.

Oczywiście żadnej przepaści w myśli, a tym bardziej w wierze obu papieży nie ma. Mówiąc, że teorii ewolucji nie można udowodnić (co jest truizmem, bowiem z metodologicznego punktu widzenia żadnej teorii empirycznej nie da się udowodnić), Benedykt XVI przeciwstawiał się tym, którzy z sukcesów współczesnych nauk wyciągali wniosek o prawdziwości ateizmu.

Między wiarą a nauką nie może być sprzeczności, gdyż nie ma między nimi logicznego wynikania – obie perspektywy nie spotykają się bezpośrednio ze sobą. Nauka stosuje samoograniczenie w postaci naturalizmu metodologicznego (założenia, że zjawiska naturalne tłumaczymy przez naturalne przyczyny) oraz posługuje się matematyczno-empiryczną metodą. Teologia z kolei jest racjonalną refleksją nad danymi nadnaturalnego Objawienia. Jeżeli występuje iskrzenie, to między obrazami świata budowanymi z filozoficznych interpretacji nauki i wiary. Człowiek wierzący jest jednak powołany do tego, by harmonizować oba obrazy w spójny światopogląd.

Nie jest to łatwe, dlatego pomocą powinni mu służyć teolodzy. Jeśli wypowiedź Franciszka uznać jako okazję do rachunku sumienia, to niedomaganie można zobaczyć właśnie w tym, że teolodzy za mało odważnie badają współczesne nauki. A wyzwań pojawia się coraz więcej – np. teologia, a za nią doktryna, wciąż posługuje się dziś już przestarzałą arystotelesowską kategorią duszy. Czy religijny obraz człowieka może z niej zrezygnować? To tylko jedno z pytań.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2014