Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

13.03.2017
Czyta się kilka minut
„Kościołowi zawsze chodzi o to, aby rozpoznać właściwy moment, kiedy Duch Święty czegoś żąda. (...) Musimy zastanowić się nad tym, czy viri probati​ są możliwością” – powiedział papież w rozmowie z niemieckim tygodnikiem „Die Zeit”.
P

Postulat udzielania święceń kapłańskich viri probati, czyli „mężom wypróbowanym” (chodzi o mężczyzn żonatych zaangażowanych w posługę Kościoła szczególnie na terenach misyjnych), pojawia się od lat. Gdyby Kościół zdecydował się na taki krok, uczyniłby wyjątek od wymogu celibatu. Nie naruszałoby to jednak doktryny, gdyż celibatu gwarantującego dyspozycyjność kapłanów domaga się jedynie dyscyplina kościelna, którą Kościół mógłby w każdej chwili zmienić. Zresztą dyscyplina ta nie obowiązuje w tradycji Kościołów wschodnich, a Kościół przyjmuje żonatych księży, będących np. konwertytami z anglikanizmu. Jednak podczas trwania ostatnich pontyfikatów – Jana Pawła II i Benedykta XVI – postulat wyświęcania viri probati spotykał się z odmową.

W 2001 r. na synodzie poświęconym posłudze biskupów o możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn pytali biskupi holenderscy. „Odpowiedź była negatywna. Problemem jest bowiem przeciwdziałanie sekularyzacji, która powoduje spadek powołań, a nie rozwiązywanie problemu braku księży w sposób sztuczny” – mówił wówczas abp Józef Życiński. Na kolejnym synodzie poświęconym Eucharystii (z 2005 r.) aż jedna trzecia sekcji dyskusyjnych podniosła ten postulat. Adhortacja posynodalna w ogóle nie wspomina jednak viri probati.
Sytuacja powoli się zmienia. Były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Cláudio Hummes ujawnił, że od 2014 r. Kościół brazylijski prowadzi z tą dykasterią rozmowy w sprawie dopuszczenia do święceń żonatych mężczyzn – ad experimentum.

Wcześniejsze pontyfikaty dążyły przede wszystkim do wzmocnienia wewnętrznej integralności Kościoła. Po czterech latach tego pontyfikatu coraz lepiej widać inny pomysł Franciszka: papież, nie naruszając doktryny, chce Kościół uczynić bardziej otwartym na współczesne wyzwania. Postrzega zatem dotychczasową praktykę i nauczanie w bardziej zniuansowany sposób. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]