Słuchając głosu ofiar…

Dzień wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, 27 stycznia, został z inicjatywy prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Romana Herzoga, ogłoszony w 1996 r. Dniem Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu.

26.01.2015

Czyta się kilka minut

Pod koniec 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło dzień ten uczynić Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Fundacja Konrada Adenauera od wielu już lat w swych projektach podejmuje temat niemieckich zbrodni narodowosocjalistycznego reżimu. W różnych krajach związkowych mają miejsce liczne uroczystości rocznicowe oraz projekty edukacyjne: spotkania ze świadkami historii, wykłady, warsztaty, wystawy i inne. Ogólnoniemiecki konkurs internetowy „DenkT@g” („Dzień Pamięci”), odbywający się pod patronatem Przewodniczącego Bundestagu, Norberta Lammerta, adresowany jest do ludzi młodych i ma zachęcić ich do konfrontacji z historią Szoa i dyktatury narodowosocjalistycznej, a także z aktualnymi problemami społecznymi, takimi jak prawicowy ekstremizm czy nienawiść do obcych.

Rok 2015 jest okresem rocznic historycznych o symbolicznym znaczeniu. Stwarza okazję do podjęcia często niełatwej autorefleksji, odniesienia się do naszej zbiorowej kultury pamięci i indywidualnej aksjologicznej identyfikacji. Dopiero dzięki takiej refleksji w sposób odpowiedzialny możemy spojrzeć w przyszłość. Ponad 20 projektów dotyczących historii będzie w tym roku realizować Fundacja Konrada Adenauera w Polsce. Chcemy przy tym dążyć do krytycznego i zróżnicowanego spojrzenia na historię. Chcemy dać głos ofiarom niemieckich zbrodni. Zależy nam na włączaniu młodzieży do wspólnych działań na rzecz zachowania pamięci.

Udało się w ciągu naszej 25-letniej pracy w Polsce zrealizować cały szereg przedsięwzięć dotyczących pamięci o II wojnie światowej i obchodzeniu się z pamięcią historyczną. Jednym z ostatnich była książka „Café Auschwitz” autorstwa Dirka Braunsa oraz seminaria towarzyszące jej prezentacji z udziałem byłych więźniów obozu w Auschwitz, pani Zofii Posmysz, Jerzego Ulatowskiego i Bogumiła Sojeckiego. Wspomnieć należy inicjatywy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich lub spotkania organizowane wspólnie z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Oprócz już wymienionych chcielibyśmy wyróżnić jeszcze inne instytucje, z którymi przy podobnych projektach współpracujemy: Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Misją Fundacji Konrada Adenauera, wynikłą właśnie z doświadczeń reżimu III Rzeszy, stało się wspieranie demokracji i pokojowego współistnienia narodów. Misję tę realizować możemy także poprzez szeroko rozumianą edukację historyczną. Zachowanie pamięci o zbrodniach hitlerowskich jest dla nas zwłaszcza tu, w Polsce, nadal aktualnym zadaniem.


Dr Christian Schmitz, dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2015

Artykuł pochodzi z dodatku „Auschwitz. Głosy żyjących