Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Słoneczny obłok nade mną

Słoneczny obłok nade mną

08.01.2015
Czyta się kilka minut
Nie żyje Tadeusz Konwicki. Miał 88 lat. W smutku przypominamy wywiad, który z pisarzem przeprowadziła Kalina Błażejowska.
Tadeusz Konwicki, 2010 r.
Tadeusz Konwicki, 2010 r. / fot. Włodzimierz Wasyluk / Reporter
K

Kalina Błażejowska: Jak Pan pamięta powojenny Kraków?

Tadeusz Konwicki: Kraków pamiętam jako dwa niepełne lata najbardziej słoneczne w moim życiu. Czytam później, że Kraków ma nienadzwyczajny klimat, są narzekania, że mgły, że deszcze - dla mnie Kraków to jest wspaniałe miasto w słońcu. Opowiem okoliczności, w jakich tam się znalazłem. W maju 1945 roku przedostałem się do kraju wprost z partyzantki. Nie wiedziałem, gdzie się zaczepić, co z sobą zrobić; chwilę się pokręciłem po kraju, parę miesięcy posiedziałem na Śląsku.

Kiedy przyjechałem do Krakowa, zapisałem się najpierw na architekturę, ale przestraszony ciężkimi studiami przeniosłem się na polonistykę. Skromniutki rok, parę było na nim zakonnic, paru księży. W bursie profesora Pigonia brakowało miejsc, więc trochę na korytarzu spałem, trochę ktoś mnie poprzytulał na jakiś czas. Dzięki protekcji Wilhelma Macha...

21133

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]