Reklama

Śladami Tischnera

Śladami Tischnera

13.04.2015
Czyta się kilka minut
Projekt „Czytam, więc jestem! Czytamy polskich filozofów – Józef Tischner” wystartował w Krakowie.
Ks. Józef Tischner / fot. Krzysztof Gierałtowski
Ks. Józef Tischner / fot. Krzysztof Gierałtowski
J

Jego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. – Proponujemy czytanie ks. Józefa Tischnera, bo jego książki są przykładem mocnego i odważnego myślenia – mówił dr Adam Workowski podczas spotkania inaugurującego projekt.

Ideę  podchwyciły dwie inne organizacje odwołujące się do wartości bliskich Tischnerowi: Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera i Stowarzyszenie Siemacha.

– Tischner pisał o powiązaniu współczucia, litości i miłosierdzia. Tylko miłosierdzie pozwala patrzeć na drugiego człowieka nie przez pryzmat tego, kim jest, ale przez to, kim może być. Dla kogoś, kto zajmuje się wychowaniem, to bezcenna konkluzja – mówił ks. Andrzej Augustyński, szef Stowarzyszenia Siemacha.

Projekt „Czytam, więc jestem!” realizowany będzie w trzech etapach. Pierwszy to konkurs literacki – Rozwiń Myśl. Zadaniem uczestników jest rozwinięcie myśli księdza Tischnera zaczerpniętej z „Filozofii dramatu”: „Przestrzenią człowiekowi najbliższą jest dom. Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu. Człowiek zapytany, skąd przychodzi – wskazuje na dom. Dom jest gniazdem człowieka”. Laureaci konkursu zostaną zaproszeni do Krakowa i wezmą udział w Warsztatach Filozoficznych Młodych realizowanych w ramach programu 15. Dni Tischnerowskich.

Drugi etap to warsztaty literacko-filozoficzne dla uczniów i nauczycieli, które w maju odbędą się w Krakowie i w Łopusznej. – Pragniemy, aby uczestnicy projektu mieli prawdziwą satysfakcję i radość obcowania z literaturą. Nauczycielom podczas szkoleń chcemy przekazać praktyczną wiedzę jak dobierać treści literackie do wieku uczniów, aby zachęcić ich do samodzielnego myślenia, gdzie poszukiwać inspiracji do zajęć oraz jakie metody aktywizujące warto stosować, aby zwiększyć zaangażowanie uczniów – mówi Jolanta Kogut, koordynatorka projektu.

Trzeci etap otwarty jest dla publiczności. Organizatorzy zapraszają na prawdziwe święto literatury festiwal literacki – „Czytam, więc jestem!”, który odbędzie się w Krakowie w dniach 20-21 czerwca. W programie przewidziano m.in. grę miejską,  prezentacje filmowe, spotkania z pisarzami, debaty oksfordzkie i warsztaty filozoficzne dla przedszkolaków.

Płyta Bóg jest blisko. Stuhr i Trela czytają Tischnera
Płyta Bóg jest blisko. Stuhr i Trela czytają Tischnera

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

był mistrzem przysposabiania sobie myśli filozoficznych na potrzeby teologii, którą upodobał sobie, na swój, wyjątkowy sposób. "Kocham, więc jestem" - takimi słowami przemawia do nas Krzyż. Zdaniem Tischnera to jest klucz do zrozumienia istoty Boga i przebóstwienia świata całego. Hmm...od czytania zapewne się zaczęło. Od słowa do Słowa.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]