Reklama

Rządy kobiet

Rządy kobiet

w cyklu STRONA ŚWIATA
18.10.2018
Czyta się kilka minut
W Etiopii, drugim najludniejszym kraju Afryki, uchodzącej za kontynent patriarchów, rządzi czterdziestolatek, który połowę władzy oddał właśnie kobietom.
Nowo mianowani ministrowie Etiopii składają przysięgę, Addis Abeba, 16.10.2018 r. / FOT. STRINGER/AFP/East News
Nowo mianowani ministrowie Etiopii składają przysięgę, Addis Abeba, 16.10.2018 r. / FOT. STRINGER/AFP/East News
J

Jeszcze wiosną w liczącej sobie już ponad sto milionów ludności Etiopii mało kto wiedział, że 42-letni Abiy Ahmed w ogóle istnieje. Był pomniejszym dygnitarzem w administracji państwowej i rządzącym samowładnie od 1991 roku Etiopskim Ludowo-Rewolucyjnym Froncie Demokratycznym, i niczym szczególnym się nie wyróżniał. Kiedy w kwietniu w Addis Abebie ogłoszono, że to właśnie on będzie nowym przywódcą państwa, rodacy nie kryli zaskoczenia. Minęło jednak pół roku, a Etiopczycy widzą w swoim młodym premierze ucieleśnienie ideału dobrego przywódcy, odnoszą się do niego z niemal bałwochwalczym uwielbieniem i przyrównują go do cesarza Hajle Sellasjego (1930-36, 1941-1974), króla królów, Wybrańca Bożego i Zwycięskiego Lwa Plemienia Judy.

Jeden z Oromów

Młody premier w niespełna pół roku dokonał w Etiopii cudów. Najpierw przekonał swoich rodaków, Oromów, by...

9304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]