Reklama

Rozwiedzeni w Kościele

Rozwiedzeni w Kościele

02.07.2008
Czyta się kilka minut
Jak przekonać osoby rozwiedzione, że Kościół dalej jest ich domem, że troszczy się o nich, że ich losy nie są Mu obojętne?
"Kościół was kocha" - okładka
N

Nie jest to proste - zważywszy na nauczanie o nierozerwalności małżeństwa oraz zakaz przystępowania do Eucharystii dla tych, którzy zawarli nowe, cywilne związki. Wszystko to sprawia, że czują się oni jeśli nie odrzuceni, to wypchnięci na margines Kościoła.

Co Kościół może im zaoferować, tak by pozostać wiernym nauczaniu Chrystusa na temat przymierza małżeńskiego, a jednocześnie być świadkiem miłosierdzia, jakie pełen dobroci i cierpliwości Chrystus - nie wycofując się z żadnego ze swych wymagań - okazuje swoim dzieciom? W sytuacji utrzymującego się od kilkudziesięciu lat wzrostu liczby rozwodów, obejmującego również małżeństwa katolików, pytanie to ma nie tylko charakter duszpasterski, ale jest również szukaniem "ludzkiej" twarzy Kościoła.

Tych potrzeb i wyzwań jest w pełni świadomy autor książki, która powstała pod wpływem wielu spotkań z tymi, którzy cierpią z powodu niepowodzeń doznanych w małżeństwie czy nawet porażek życiowych. André-Mutien Léonard, biskup belgijski z diecezji Namur, zanim w 1991 r. zaczął pełnić tę funkcję, przez dwadzieścia lat był profesorem Uniwersytetu Katolickiego w Louvain, a przez trzynaście - przełożonym Seminarium Duchownego. Doświadczenie duszpasterskie i praca naukowa sprawiły, że książka z jednej strony ma zakorzenienie w życiu, w spotkaniach z ludźmi i ich problemami, z drugiej zaś jest sprawnie napisana i przejrzysta. Głównymi jej tematami są kwestie związane ze znaczeniem przygotowania do chrześcijańskiego małżeństwa, wiernością łasce sakramentu i nieobecnemu małżonkowi, przejściem przez nieuniknione trudne i bolesne próby, ubieganiem się o orzeczenie nieważności małżeństwa. Także - zawarcie drugiego, cywilnego związku małżeńskiego, miejsce w Kościele osób rozwiedzionych, żyjących w drugim związku, kwestia dostępu do Komunii Świętej oraz właściwe odwoływanie się do sumienia.

Czytelnik sam oceni, czy autor okazał się rygorystą, czy niepoprawnym idealistą, czy tylko tak można pokazać troskę Kościoła o swoich wiernych i czy rozwiedzeni otrzymają swoją drugą szansę w Kościele. Ponieważ biskup Léonard często odwołuje się do listu Kongregacji Nauki Wiary dotyczącego przystępowania do Komunii Świętej osób rozwiedzionych, żyjących w drugim związku małżeńskim, który powstał w 1994 r., warto dopowiedzieć, że od tamtego czasu wśród hierarchów pojawiły się propozycje nowych, dalej idących rozwiązań duszpasterskich (pisaliśmy o nich szeroko w "TP" nr 22/08). Dla rozumienia istoty tej debaty warto jednak zacząć od książki "Kościół was kocha".

André-Mutien Léonard, Kościół was kocha. Droga nadziei dla osób rozwiedzionych, żyjących w separacji i w drugim związku małżeńskim, tłum. M. Kusztelska, Kraków 2008, Wydawnictwo eSPe.

Autor artykułu

Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Prorektor Akademii „Ignatianum” w Krakowie, gdzie jest także adiunktem w Instytucie Psychologii. Członek redakcji „...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]