Reklama

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar ma znaczenie

22.11.2021
Czyta się kilka minut
P

Powszechnie uważa się, że wyznacznikiem siły wiązań chemicznych jest różnica tzw. elektroujemności pierwiastków wchodzących w skład tych wiązań. Elektroujemność jest wielkością tablicową, czyli przypisaną poszczególnym pierwiastkom. Jej wartości po raz pierwszy zostały wyznaczone eksperymentalnie w 1932 r. przez Linusa Paulinga. W ogólności elektroujemność rośnie w obrębie okresów oraz maleje wewnątrz grup układu okresowego pierwiastków chemicznych. Oznacza to, że np. wiązanie węgiel-węgiel jest słabsze niż węgiel-fluor, gdyż fluor znajduje się w dalszej części tego samego okresu co węgiel i ma od niego większą elektroujemność. Im wiązanie jest silniejsze, tym więcej energii trzeba dostarczyć, by je rozerwać.

Jednakże, jak dowodzi zespół Evy Blokker, w niektórych przypadkach to nie elektroujemność decyduje o sile wiązań. Holenderskim uczonym udało się zbadać poszczególne składowe energii wiązań chemicznych. Zauważyli oni, że w przypadku pewnych wiązań między atomami pierwiastków tej samej grupy o ich energii decyduje nie elektroujemność, ale wielkość nazwana efektywnym rozmiarem atomowym, powiązana z liczbą protonów i elektronów w jądrze atomu. Ta obserwacja stawia pod znakiem zapytania nasz podręcznikowy model energii wiązań chemicznych. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]